Przeprowadzki Wrocław Usługi transportowe dla firm Lokalne przeprowadzki
Krajowe usługi transportowe
28 lutego, 2017
Nowoczesna depilacja epilacja laserowa toruń depilacja łydek
Nowoczesna kobieta – nowoczesna depilacja laserowa
3 marca, 2017

Siatka przeciw kretom siatka rabatowa

siatka na krety siatka przeciwko kretom siatka rabatowa

Skuteczne sposoby na krety

Krety to przyjazne oraz pomocne „stworki”, które pożywiają się robakami. U nas te niewielkie ssaki są pod niepełną ochroną. Pomimo, że przenigdy nie jedzą roślinek, są sporym zmartwieniem ogrodników. Krety za pomocą specjalnie dopasowanych łap umieją w ciągu ledwie 1 godziny wykonać przekop o długości od 12 do 15 metrów. Poszczególny kret przeciętnie jest „współwłaścicielem” przesmyków o sumarycznej rozciągłości do 1 kilometra. W trakcie łapania pożywienia, a mianowicie na przykład glist, uszkadzają korzenie roślin, a w większości przypadków nowiutki trawniki. Ponad skwerkiem wyrasta osobliwy nasyp, natomiast pod powierzchnią gleby (od 20 do 50 metrów) – okazałe podkopy. W przeciągu kilku dni pojedynczy kret ma szansę zupełnie zniszczyć naszą przydomową lub działkową roślinność. Jakie są efektywne techniki na zabezpieczenie skwerów przed agresją kretów?

Po pierwsze – preparaty zniechęcające, jakie mają za zadanie spłoszenie tych zwierząt z danego obszaru. Krety są niewidome, jednak mają wyjątkowo sprawnie rozwinięty słuch i węch. Dzięki odstraszaczom wibracyjnym, akustycznym i wibracyjno – akustycznym można bezproblemowo je usunąć.

Po drugie – pułapki na krety. Trzeba mieć na uwadze, że w żadnym przypadku nie możemy owym zwierzętom robić żadnej krzywdy! Wykryty w pułapce krecik musi zostać oswobodzony.

Po trzecie – i właściwie najważniejsze – siatka przeciw kretom. Jest ona skuteczną barierą dla tychże istot, zwyczajnie – absolutnie nie do przedziurawienia.

Czy siatka przeciw kretom jest skuteczna?

W tym momencie sklepiki ogrodnicze oferują siatki wykonane z metalu i z materiału sztucznego. Te pierwsze zostały uzyskane z ocynkowanej stali i poza tym osłonięte tworzywem sztucznym (żeby nigdy nie korodowały), drugie – są wykonane z tworzywa sztucznego nadzwyczaj wytrzymałego na oddziaływanie nieprzyjaznych czynników. Jeśli kupimy siatkę na krety o słabszych „dziurkach”, wówczas ochroni ona nasz skwerek tylko przed niniejszymi stworzeniami. Ściślejsza jest znakomitym sposobem nie tylko na krety, ale również na nornice. Z jakiego powodu siatka jest lepsza niżeli odmienne taktyki? Pozostałe techniki zakładają, iż krety aktualnie są pod naszym trawnikiem oraz można je albo wystraszyć albo złapać. Na domiar złego taka wojna potrafi przebiegać latami, bo każdorazowo krety za pożywieniem powracają w znane sobie siedliska. Siatka na krety ma zasłaniać cały trawnik przed przedziurawieniem się kreta na zewnątrz oraz zrobieniem przez niego „kretowiny”. Jeżeli zwierzę tego nigdy nie zrobi, minie oznaczone miejsce w poszukiwaniu takiego, gdzie nieskrępowanie będzie miał szansę się „przebić”. Dlaczego? Kretowiny są co kilka godzin kontrolowane w poszukiwaniu niebezpieczeństwa, a mianowicie łowców. Rozłożenie niniejszej siatki wymaga sporego wkładu pracy. Bezspornie nie jest to działanie na kilka chwil, lecz skutki są długofalowe, a flora w skwerze – oszczędzone!

Którą siatkę na krety wybrać?

W trakcie kupna powinniśmy kierować się paroma parametrami siatki, która ma uratować nasz trawnik przed miniaturowymi destruktorami: postacią produktu, z którego została wytworzona, wielkością oczek, szerokością siatki oraz technologią przytwierdzania. Siatka powinna być dostatecznie gruba, aby kret jej nigdy nie osłabił, natomiast „dziurki” powinny mieć dobrą szerokość, zatem od 10 mm do 16 mm. Siatki, które mamy szansę odszukać w marketach ogrodniczych posiadają tolerancyjność +/- 2mm. Jeśli „dziurki” będą węższe niż 8 mm, wtedy może to być duży problem dla systemu korzeniowego darni. Rozpiętość siatki musimy przykroić do profilu zieleńca. Im smuklejsza, tym o wiele więcej trzeba będzie stworzyć fałdek. Jeśli posadzka jest twarda, powinniśmy użyć szpilki metalowe; jeżeli jest sprężysta – powinniśmy z powodzeniem umieścić plastikowe. Kołki przyzwoicie się utrzymują, jednakże gorzej się je wciska.

Jak ułożyć siatkę przeciw kretom?

Całość zależy od tego, czy mamy obecnie założony oraz wypielęgnowany ogródek czy dopiero go przygotowujemy. W drugim modelu jest o wiele lepiej. Siatkę rozmieszczamy zwyczajnie 10 cm poniżej trawnika oraz 30 cm niżej rabat. Należy ją zamontować z nakładem osiągającym 10 cm po obu końcach. Z wykorzystaniem charakterystycznych kołków i kotwic mamy szansę siatkę rozmieścić na pochyłym gruncie. Trzeba nadmienić, że mechanizm mechanicznego nawadniania powinien znaleźć się pod siatką. Jeżeli posiadamy obecnie ładny skwerek, wówczas musimy wybrać między:

  • Ręcznym zdjęciem murawy, nałożeniem siatki oraz od nowa umieszczaniem trawy
  • Zainstalowaniem siatki prostopadłej – zakopuje się ją na głębokość orientacyjnie 70-80 cm. Ponad glebą powinien wystawać plus minus 20 cm kawałeczek. Może nadarzyć się, iż któryś energiczny kret przekopie się pod nią oraz odnajdzie się w naszym ogrodzie.

Jeżeli planujemy zagwarantować pełną asekurację naszym rabatom, grządkom i nasadzeniom, lepiej zdecydujmy się na fachową siatkę rabatową, która ubezpieczy je przed wszelkimi stworzeniami, np. domowymi oraz na siatkę na krety instalowaną horyzontalnie. Pamiętajmy, że siatka musi być niesamowicie trwała, mianowicie taka, jakiej w ogóle nie przenikną nie tylko krety. Jeśli planujesz sprawdzić o wiele więcej wiadomości o przedstawionych siatkach, kliknij w niniejszy odsyłacz – Siatka przeciw kretom