Tworzenie stron
1 lutego, 2021
Jak wybrać izolacje termiczne
2 lutego, 2021

Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja

Świeże powietrze w domu czy w pracy, wpływa nie tylko na niezłe samopoczucie, ale także na wydajność. Najlepsza jakość powietrza I komfortowa temperatura, oznaczają bazę naszego komfortu i pozytywnie wpływają na motywację i zdolność działania. Żeby zagwarantować sobie korzystne warunki z reguły rozważamy kupno klimatyzacji. Jako pewny zwycięzca pośród wszystkich wentylatorów, klimatyzacja najskuteczniej kontroluje temperaturę wewnątrz domu przynosząc nam komfort w trakcie lata. Jedynym minusem takiego wynalazku jest to, że klimatyzacja studzi powietrze, które już jest wewnątrz i nie gwarantuje dojścia świeżego powietrza. W tej kwestii świetnie działa system wentylacji mechanicznej, tzw. rekuperacja. Na czym polega rekuperacja i z jakiego powodu warto łączyć klimatyzację z rekuperacją? Wszystko po to, aby uzyskać jak najlepszy komfort.

Rekuperacja i klimatyzacja – czym się różnią?

Nowoczesna klimatyzacja wpływa na zatrzymanie najlepszej temperatury wewnątrz domu latem, kiedy liczymy się z uderzeniami upałów. Nowoczesne klimatyzatory zezwalają nam na ustawienie najlepszej temperatury we wnętrzu domu, przynosząc wychłodzenie i komfort cieplny bez względu na to, jaka temperatura panuje na zewnątrz. Jego system działania polega na ochładzaniu powietrza do wybranej wartości. W domach i mieszkaniach zazwyczaj stosowanymi klimatyzacjami są klimatyzatory typu split. Ich wewnętrzna część ma za zadanie ochładzanie powietrza wewnątrz, natomiast ich zewnętrzna część wyrzuca ciepło z mieszkania. Najbardziej nowoczesna klimatyzacja zaopatrzona jest w systemy eliminujące kurz, roztocza oraz bakterie i alergeny. To nie znaczy, że klimatyzacja ma zastosowanie jedynie podczas lata. Sporo klimatyzatorów może również ocieplać powietrze. Nie wyręcza to centralnego ogrzewania oraz pozostałych grzewczych systemów, ale spisuje się w przejściowym okresie.

Nowoczesna rekuperacja z kolei ma swoje zastosowanie w wentylacji pomieszczeń. Na temperaturę panującą wewnątrz oddziałuje wiele czynników, ale koszty chłodzenia i ogrzewania wnętrz wynikają ze strat ciepła. Zazwyczaj wentylacja wyprowadza ciepłe powietrze i zabiera z zewnątrz powietrze zimne. Dla regulacji temperatury we wnętrzu mieszkania czy domu, zimne powietrze należy ogrzać, na co pobierana jest znaczna ilość energii odpowiedzialnych za to urządzeń. Oszczędnym rozwiązaniem jest instalacja nowoczesnej rekuperacji. Rekuperator pozyskuje ciepło z wentylacji. Z tego względu rekuperator ogrzewa wpływające zimne powietrze, stosując ciepło odprowadzanego powietrza. Tym sposobem minimalizuje zapotrzebowanie na ogrzewanie powietrza z dodatkowego źródła. Dodatkowo rekuperator ma filtry, które chronią jego wentylatory i tą metodą oczyszczają powietrze wprowadzane do mieszkania.

Klimatyzacja z rekuperacją – optymalna technika na utrzymanie komfortu

Klimatyzacja czy rekuperacja – na co się zdecydować? Zastanawiamy się, na jaki z tych systemów korzystniej się zdecydować. Jeżeli wybieramy kupno któregoś z nich, najlepiej w pierwszej kolejności pomyśleć o rekuperacji. Korzystna wentylacja powietrza zmniejsza nasze zapotrzebowanie na ogrzanie i chłodzenie pomieszczeń czy oczyszcza powietrze. Daje nam energooszczędność oraz ochronę przed alergenami, wilgocią i zanieczyszczeniami, a do tego ciągle świeże powietrze. Klimatyzacja natomiast troszczy się o nasz komfort termiczny. Najlepszym systemem dostarczania komfortu we wnętrzu pomieszczeń jest połączenie obu tych systemów i kupno rekuperacji z klimatyzacją. Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja jako jedność stanowi połączenie zysków z instalacji klimatyzacji i wentylacji. Rekuperacja ma również korzystny wpływ na grzewcze systemy, dlatego instalacja rekuperacji będzie świetnym rozwiązaniem o każdej porze roku.

Zalety aplikacji nowoczesnej klimatyzacji z rekuperacją

Instalacja systemu klimatyzacji z rekuperacją posiada wiele widocznych zalet. Najważniejszą z nich jest komfort termiczny we wnętrzu mieszkania oraz dojście czystego i świeżego powietrza, bez potrzeby otwierania okien. Bez względu na sposób działania systemów, mamy pod nadzorem temperaturę oraz eliminujemy powstawanie nieprzyjemnych przeciągów. Dodatkowo korzystając z nowoczesnej klimatyzacji i rekuperacji ograniczamy koszty wychładzania oraz dogrzewania mieszkania, za sprawą gwarantowanej energooszczędności. Brak potrzeby otwarcia okien do wentylacji wnętrza oznacza, że możemy odciąć się od gwaru ulicznego. Wykorzystanie systemu ma również pozytywny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie. Taką metodą kontrolowany jest poziom wilgotności powietrza, co sprawia, że nie ryzykujemy gromadzenia się grzybów i pleśni. Te wymienione zalety mówią o porządnej jakości systemów. Ich dobry wpływ na komfort znajdujący się wewnątrz budynku zachęca do tego, że opłaca się zastanowić się nad zakupem klimatyzatora z rekuperacją.