Najem lub sprzedaż nieruchomości za pośrednictwem biura nieruchomości
29 września, 2020
Auta dostawcze w serwisie
3 października, 2020

Ocieplanie natryskowe budynku pianą

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR stało się używane, ponieważ wyróżniają ją świetne cechy termicznej izolacji. Obecnie oceniana jest jako jeden z najlepszych wśród materiałów stosowanych do ocieplania , dzięki czemu co raz częściej pojawia się w domach jednorodzinnych, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Podstawową zaletą, dzięki której wyprzedza inne materiały termicznej izolacji jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez specjalny agregat. Ocieplanie natryskowe powoduje, że pianka dostosowuje się do przestrzeni, co sprawia, że dobrze przylega i układa się w zgięciach i zakamarkach. Pozostałe materiały termicznej izolacji trzeba przycinać i dopasowywać, czym ryzykujemy powstawanie termicznych mostów i ograniczenie właściwości izolacyjnych. Poprawnie rozpylona pianka PUR posłuży na lata, dlatego że mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Dostępne są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie budową i atrybutami, co sprawia, że są dobre do ocieplania odrębnych elementów budynku. Otwarto-komórkowa pianka PUR używana jest szczególnie do natryskowego ocieplania dachów, poddasza i wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się również w natryskowego ocieplenia stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  zamknięto-komórkowa pianka PUR przeznaczona jest do termicznej izolacji zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR można również umieścić na dachu płaskim, wentylowanych stropodachach lub np. na stropach nad zimnymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego powodu bez trudu można ocieplać natryskiem różne, właściwie przyszykowane powierzchnie, np. drewno czy elementy metalowe, a nawet blachę. Lepiej, żeby przed ociepleniem powierzchnia została wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona.  W ten sposób osiągamy przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na odpowiednim miejscu. Natrysk pianki PUR najlepiej zostawić fachowcom. Żeby wykonać natrysk zgodnie  wytycznymi konieczne są odpowiednie warunki, takie jak wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – informacje techniczne

Podział na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę motywuje rozbieżność właściwości i parametrów. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą strukturę, co sprawia, że jest mocno plastyczna. Pianka PUR po zastygnięciu okazuje się półsztywna i stanowi wyjątkowo dobrą termiczną izolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz niezbyt chroni przed wilgocią. Co więcej otwarto-komórkowa pianka PUR ma małą wagę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co wcale nie obciąża konstrukcji domu. Co do grubości nakładanej warstwy pojedyncza warstwa nie może przewyższać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a na dodatek jest całkiem hydrofobowa. Dlatego często używa się ją do izolacji fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a do tego po zastygnięciu robi się sztywna, przez co nietrudno ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy pamiętać o jeszcze dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na wpływ promieni UV, przez co potrzebna będzie uzupełniająca osłona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to materiał palny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR należy jej łatwa i lekka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni i dopasowanie się do załamań i zakamarków, minimalizuje ryzyko powstania mostków termicznych. Co więcej natryskowe ocieplanie pianką PUR nie pożera znacznej ilości czasu. W zestawieniu do innych surowców termoizolacyjnych to najszybszy sposób ocieplenia domu. Pianka szybko się układa i ekspresowo twardnieje, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Dodatkowo jest bardzo przyczepna, z uwagi na co trzyma się na wielu powierzchniach, a z biegiem lat nie traci przyczepności lub właściwości. Nie ubija się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie zniekształca. Szczególnie istotne jest również to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie emituje żadnych substancji szkodliwych lub pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą w głównej mierze z jej właściwości. Za minus możemy uznać niską odporność na promienie słoneczne, co wiąże się z powstawaniem kolejnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Inną wadą pianki PUR jest jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Również w tej sytuacji można zastosować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest niepoprawny natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki lub położenie za małych warstw izolacyjnych. Z tego powodu do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Bydgoszcz