Maszyny rozlewnicze i ich typy w przemyśle
7 grudnia, 2022
Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
W jaki sposób układa się współpraca z biurem rachunkowym
14 grudnia, 2022

W jaki sposób założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Jak założyć firmę i dlaczego warto nawiązać współpracę z biurem rachunkowym

Utworzenie firmy to ogromne  wyzwanie, dlatego że już na starcie trzeba wiedzieć, w jakich obszarach działalność będzie funkcjonowała. Z uwagi na to większość rozpoczynających przedsiębiorców zgłasza się w tym temacie po pomoc do biura rachunkowego. Warto postawić taki krok, dlatego że w księgowości pracują profesjonaliści, którzy odnajdują się w aktualnych prawach oraz niezbędnych formalnościach. Dlatego też nawiązanie współpracy, zwłaszcza długoterminowej może przynieść nowo założonej firmie wiele korzyści.

Najważniejszymi pytaniami, które musi sobie zadać osoba zamierzająca założyć firmę są pytania o charakterystykę oraz zakres działania. Ten kto prowadzi działalność musi wiedzieć, jakie planuje świadczyć usługi lub jakie sprzedawać towary. Należy określić liczbę współwłaścicieli, pracowników i tym samym zależną od tego formę gospodarczej działalności. Już na starcie najlepiej ustalić sposób regulowania składek i podatków, a także dowiedzieć się, czy ten obszar działania przedsiębiorstwa wymaga przystąpienia do VAT-u. W czasie zakładania działalności księgowa na pewno odpowie na wszystkie nurtujące pytania, a do tego pomoże wypełnić wniosek do CEIDG konieczny do tego, aby zacząć działalność.

Jak się przygotować przed procesem zakładania firmy

Głównym obszarem, który należy mieć przygotowany to charakter działalności. Tworząc firmę przedsiębiorca musi mieć dobry pomysł na biznes. Znaczna część osób na tym etapie przygotowuje biznesplan i w oparciu o niego zakłada, czym będzie zajmowała się firma, jakie będzie świadczyć usługi oraz dla kogo, jakim sposobem będzie się rozliczać, jaki będzie miała status prawny itp. Oprócz tego najlepiej już od razu zdobyć podpis elektroniczny. Niemal każda kolejna księgowa poleci osobie zakładającej formę posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo zaufanego profilu. Wszystko z tego powodu posiadanie specjalnego profilu czy podpisu umożliwia podpisywanie ważnych dokumentów, wniosków urzędowych czy nawet umów elektronicznie, dzięki czemu oszczędza sporo czasu, dlatego że zmniejsza wymóg jeżdżenia do urzędów w ważnych sprawach. Podpisany tak dokument da się przesłać też drogą elektroniczną i ma to taką samą wartość, jak dokument podpisany ręcznie.

Forma wniosku do CEIDG i jego poprawne wypełnienie

By prawidłowo rozpocząć firmę trzeba zapisać ją do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) poprzez specjalny wniosek. Jest to specjalny, dostępny dla wszystkich zapis przedsiębiorstw działających w Polsce. Wniosek składa się na wydruku papierowym z osobistym podpisem i trzeba go dostarczyć go osobiście do odpowiedniego urzędu albo w formie elektronicznej, gdzie należy podpisać dokument podpisem kwalifikowanym albo profilem zaufanym, a później przesłać do urzędu.

Księgowa w wybranym biurze rachunkowym na pewno podpowie jak uzupełnić wszystkie rubryki. Muszą one być uzupełnione zgodnie z prawdą, z tego względu, że za używanie fałszywych informacji grozi odpowiedzialność karna, co właściciel firmy też dowie się w biurze rachunkowym. Jeżeli jednak okaże się, że poszczególne dane ulegną zmianie albo z jakiegokolwiek powodu będą niepoprawne, bez trudu da się je poprawić. Używanie usług księgowej już na starcie gwarantuje, że wniosek zostanie odpowiednio wypisany. Jeżeli to początek dobrej współpracy z księgową, w formularzu jest miejsce do zapisania numeru NIP i nazwy biura księgowego, które będzie wspierało przedsiębiorstwo w zakresie księgowości.

Wpis do CEIDG jest darmowy z uwagi na to nowi właściciele firm powinni być wyczuleni na fałszywe wiadomości o potrzebie opłaty. Spora ilość biur rachunkowych wlicza pomoc w składaniu wniosku do CEIDG, jako zwykłą usługę, a jeśli tak jest, zwykle jest to niska opłata za pracę i wiedzę księgowej.

Kiedy przedsiębiorca musi rejestrować się do VAT

Wejście do VAT nie jest konieczne dla każdego, ale są takie rodzaje działalności , które są zobowiązane do rejestracji do VAT-u. Dla przykładu VAT, czyli podatek od towarów i usług obowiązuje osoby fizyczne i prawne, organizacje bez osobowości prawnej, ale tworzące samodzielnie działalność , jako handlowcy, producenci, usługodawcy lub rolnicy. Zobowiązanie rejestracji dotyczy też osób wykonujących zawody prawnicze, doradcze, czy osób zajmujących się ściąganiem długów. Kompletna lista jest publiczna. Rejestracja do VAT-u także nie jest wymagające. Należy przesłać wniosek VAT-R, który trzeba złożyć przed rozpoczęciem sprzedaży towarów lub usług. Także w tej kwestii księgowa z wybranego biura rachunkowego może zagwarantować wsparcie.

http://www.ksiegowosc-torun.com.pl/

Dlaczego warto zatrudnić księgową

Aby poprawnie tworzyć działalność praca nie kończy się na tym jak poprawnie wypełniać wnioski. Biuro rachunkowe zna wszystkie szczegóły rozliczania, aby klient siegał po jak największą ilość korzyści oraz martwił się rozliczaniem bez wsparcia. Przekazanie dokumentów księgowej równa się skrupulatnej pracy oraz tworzeniu rozliczeń terminowo. Księgowa pamięta niezbędne prawa, a dzięki dobremu użyciu umiejętności, umożliwia przedsiębiorcy korzystanie z odpowiednich ulg i odliczeń. Kontakt z biurem rachunkowym także jest łatwy oraz bazuje na życzliwej relacji. Łatwy przepływ danych tylko pokazuje, jak ważna jest współpraca pomiędzy właścicielem fimry a księgową. Warto dodać, że księgowa,  z którą klient założy firmę, będzie znać tę działalność od podszewki i dzięki temu będzie oferować pomoc w odmiennych obszarach pracy.