DJ na wesele Toruń – jak go wybrać?
13 stycznia, 2021
DJ na Imprezę firmową Toruń
29 stycznia, 2021

W jaki sposób założyć oraz używać osobistego e-podpisu?

Proces uzyskania osobistego e-podpisu nie jest bardzo skomplikowana. Właściwie w kilku łatwych krokach da się uzyskać osobisty elektroniczny podpis kwalifikowany, przepisany tylko i wyłącznie jednej osobie. W jaki sposób uzyskać własny elektroniczny podpis kwalifikowany? Należy zakupić zestaw zawierający oprogramowanie, czytnik, a także kartę, a w następnej kolejności uruchomić program w wybranym komputerze. Finalnym krokiem jest potwierdzenie tożsamości klienta w siedzibie sklepu. To jest potrzebne do założenia indywidualnego elektronicznego podpisu kwalifikowanego, ponieważ to za sprawą spotkania firma dostarczająca certyfikaty potwierdza, że odpowiednia, nieudająca nikogo innego, osoba będzie korzystała z podpisu.

Gdy jednak wszelkie etapy będą dokończone z osobistego elektronicznego certyfikatu kwalifikowanego można czerpać bez przeszkód na wybrany okres. Upływ daty ważności da się wybrać samodzielnie. Zamawiając zestaw określamy, czy potrzebujemy certyfikatu kwalifikowanego  na rok, dwa czy trzy lata. Po tym okresie wystarczy przedłużyć o kolejne lata osobisty podpis oraz ciągle korzystać z niego bez przeszkód. By móc bezpiecznie używać osobistego e-podpisu niezbędnych będzie parę elementów, decydujących o odpowiednim nanoszeniu podpisu.

Co składa się na bezpieczny własny podpis kwalifikowany?

Głównym sprzętem, jaki trzeba mieć, by móc używać osobistego e-podpisu jest zestaw zamówiony w sklepie producenta albo jego partnerów. Zazwyczaj w zestawie znajdziemy: oprogramowanie komputerowe służące obsłudze osobistego e-podpisu, kryptograficzna karta i czytnik lub token.

Oprócz tego do każdego pojedynczego osobistego e-podpisu dodane są 2 specjalne kody PUK oraz PIN. Są one konieczne do poprawnego korzystania z osobistego e-podpisu. Kod PIN konieczny będzie za każdym razem przy sygnowaniu dokumentów, z kolei kod PUK stanowi zabezpieczenie w sytuacji kiedy wprowadzony kod PIN został 3-krotnie wpisany nieprawidłowo oraz w ten sposób e-podpis był zablokowany. Prawidłowy kod PIN stosowany przy osobistych podpisach kwalifikowanych w sumie to 6 lub 8 cyfr. To całkowicie ważne, by trzymać kod PIN tylko dla siebie. W razie potrzeby kod PIN zawsze da się zaktualizować.

Posiadając tak samo czytnik albo token i PIN, da się podpisywać pliki, dlatego przekazanie ich komuś innemy może sposowdować pojawienie się kłopotów. To dlatego, że elektroniczny podpis kwalifikowany ma taką samą siłę prawną, co podpis odręczny. W momencie straty któregoś z elementów służących do składania osobistego e-podpisu, należy natychmiast zgłosić się do centrum certyfikacji, by doprowadzili do dezaktywowania podpisu, by nie mogła skorzystać z niego inna osoba. Działania z zakresu bezpieczeństwa są tutaj podstawą, dlatego należy wykazać ostrożność.

Jak mogę podpisać elektroniczny dokument?

Używanie osobistego e-podpisu nie należy do skomplikowanych zadań. Zamówienie indywidualnego e-podpisu kwalifikowanego pozwala na sygnowanie dokumentów w wielu formatach. Dedykowane do obsługi oprogramowanie pozwala na składanie podpisu w paru programach: wspaniale dopasowany do pracy jest między innymi z programem Płatnik.

Przykładem tego są pliki PDF, które można podpisywać poprzez program do ich odczytywania: Adobe Reader. Należy tylko wgrać odpowiedni dokument oraz znaleźć opcję pośród wgranych certyfikatów. Trzeba wybrać swój osobisty podpis kwalifikowany, a potem sprawdzić, czy jest on poprawny. Kiedy wszystko jest gotowe należy zatwierdzić wprowadzone informacje, jednocześnie wybierając folder zapisu. Po tych czynnościach niezbędny będzie PIN, jakim zostanie zatwierdzone złożenie podpisu. Po zatwierdzeniu, dokument jest podpisany.

Jak wygląda poprawnie podpisany dokument?

To, czy dokument jest dobrze podpisany da się szybko sprawdzić poprzez program albo poprzez czytnik plików PDF. Wszystko dzięki funkcji przenoszenia danych o autorze. Program powinien pokazać zawarte dane na temat podpisu i osoby, która podpisała dokument. By właściwie podpisać dokument elektroniczny, należy postępować zgodnie z instrukcjami. W opcjach programu muszą być dostępne narzędzia, również opcje związane bezpośrednio z podpisami kwalifikowanymi. Wystarczy pośród dostępnych certyfikatów wybrać własny, a potem ocenić, czy wszystko się zgadza. Jeśli tak, należy wybrać opcję „podpisz dokument” oraz potwierdzić swoje czynności poprzez wprowadzenie poprawnego numeru PIN. Od tej pory dokument jest podpisany ważnym certyfikatem .

Warto jednak nie zapomnieć, że elektroniczny podpis kwalifikowany ma tę samą siłę prawną, co odręczny podpis. Z uwagi na to, należy podpisywać tylko takie pliki, jakich pochodzenia oraz wiarygodności jesteśmy pewni. Zwłaszcza, gdy są to pliki potwierdzające współpracę z kontrahentem.

Koszt osobistego certyfikatu kwalifikowanego

By określić cenę osobistego certyfikatu kwalifikowanego, należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób i jak długo będziemy potrzebować e-podpisu. Finalizując zakup najlepiej określić, jakim sprzętem chcemy się posługiwać – to znaczy, jakie elementy ma posiadać wybrany zestaw obok samego programu obsługującego podpis – a także jego termin ważności. Indywidualny podpis kwalifikowany da się zakupić na rok, dwa lub trzy lata. Oprócz tego na cenę osobistego e-podpisu oddziałują również dodatki. Gdy chcemy mieć obsługę instalacji programu przez sprzedawcę podpisu albo zyskać dodatkowe możliwości, np. usługę znaczników czasu, wskazującą precyzyjny moment sygnowania pliku. Trzeba mieć na uwadze, że koszt e-podpisu kwalifikowanego wzrośnie.

https://podpis-elektroniczny.blacksoft.pl/jak-uzyskac-podpis-kwalifikowany-faq/