Jak wygląda współpraca z biurem rachunkowym
W jaki sposób układa się współpraca z biurem rachunkowym
14 grudnia, 2022
Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów
W jaki sposób przebiega leczenie zachowawcze w gabinecie dentystycznym
13 lutego, 2023

Jak pacjent musi przygotować się do założenia implantów zębów

Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Aplikacja implantów stomatologicznych to dość rozbudowany proces z tego powodu wymagane są określone przygotowania. Od pacjenta dentysta oczekuje niewiele. Bazowym zadaniem pacjenta jest przybliżenie stomatologowi swoich oczekiwań i wskazanie historii chorób, jakie miałby być przeciwwskazaniem. Znaczna część pacjentów tutaj wybiera cyfrowe projektowanie uśmiechu, to znaczy elektroniczną technikę, jaka pokazuje pacjentowi efekt kompletnego leczenia implantologicznego jeszcze przed jego rozpoczęciem.

W ramach przygotowania wykonane zostaną niezbędne badania diagnostyczne. W gabinecie dentystycznym bezpieczeństwo to podstawa, dlatego przed wszczepieniem implantów niezbędne są złożone badania morfologiczne. Kluczowy jest tu okres krzepnięcia krwi, ilość elektrolitów oraz oznaczenie OB. A to dlatego, aby dentysta mógł precyzyjnie zbadać, czy okres gojenia się po założeniu implantu przebiegnie poprawnie. Obok badań krwi wymagane są także badania dotyczące generalnie stanu zdrowia jamy ustnej, dziąseł i zębów. Dzięki nim zostaną zniwelowane problemy z próchnicą i choroby błon śluzowych i dziąseł. Przed zabiegiem implantologicznym potrzebne będzie dokładne usunięcie chorób jamy ustnej, aby infekcje w jamie ustnej , nie zawadziło w poprawnym łączeniu się implantu z kością. Oprócz tego niezbędnym etapem przygotowań do wszczepienia implantów zębowych są badania obrazowe zgryzu. Stomatolog za sprawą zdjęć RTG i obrazów tomografii komputerowej, sprawdza zdrowie kości, zatok oraz układu nerwów.

Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań oraz bazowym przystosowaniu jamy ustnej, następnym etapem będzie wykonanie wycisków. Taką metodą stomatolog dopasowuje średnicę, długość implantu zęba i sposób protezy do wybranych zapotrzebowań pacjenta. Takim sposobem pacjent uzyska precyzyjnie dopasowaną dla niego protezę.

W jakich sytuacjach wszczepiane są implanty zębów?

Te same przygotowania do wszczepienia implantów zębów wykonuje się niezależnie od przyczyny utraty zębów. Konieczność wszczepienia implantów może wyniknąć na skutek ekstrakcji, czyli całkowitego usunięcia zęba; utraty zębów z powodu nieleczonych chorób przyzębia i dziąseł (np. paradontoza) albo z uwagi na uraz; obecności niewyrośniętych  zębowych zawiązek lub pełnego bezzębia. Przeważnie do gabinetu dentystycznego zgłaszają się pacjenci, co już utracili ząb oraz chcą go odbudować.

Zdarza się tak, że leczenie stomatologiczne pokaże, że ratowanie zepsutego zęba jest niemożliwe albo nie ma sensu a najmądrzejszym sposobem jest jego ekstrakcja i zastąpienie go dobrym implantem stomatologicznym. Znaczna część stomatologów zawsze jako najważniejsze wybiera leczenie zachowawcze zębów. Dokładna diagnostyka umożliwia lekarzowi ustalić, czy w wybranym przypadku warto podjąć próbę ratowania zęba, czy może mądrzejszym rozwiązaniem będzie ekstrakcja zęba a następnie jego odbudowa implantami.

Obecnie dzięki współczesnym rozwiązaniom w implantologii, implantami da się odbudować wybrany ząb i większą część uzębienia. Obecne możliwości technologiczne można wykorzystać do szerszego zastosowania implantów, niż zaledwie do odbudowy pojedynczego zęba. Brak przeciwwskazań, aby jeden po drugim wszczepiać implanty zębowe, ale obecnie mogą być filarem dla protez częściowych i całkowitych. Stomatolog może na nich opierać m.in. mosty i zwykłe protezy obejmujące obszerniejsze luki. By położyć protezę na stałe wystarczą tylko 4-6 implantów zębów.

Jak postępować po aplikacji implantu stomatologicznego

Po aplikacji implantów stomatologicznych implantolog ma dla pacjenta szereg zaleceń, jakich powinien się trzymać. Zaraz po zabiegu trzeba przygryźć sterylny gazik na czas pół godziny od zabiegu. Kilka pierwszych godzin nie można spożywać jedzenia, a pierwsze posiłki muszą być półpłynne i lekkie. Trzeba także unikać parzących dań, aby nie rozgrzewać jamy ustnej, co może nasilić dolegliwości bólowe. Implantolodzy w tego rodzaju sytuacjach zazwyczaj zalecają stosowanie lodowych okładów, a nawet ssania kostek lodu i picia lodowatych napojów.

http://www.stomatologia-torun.pl/

Po wszczepieniu implantów stomatologicznych mogą pokazać się takie objawy jak ból i opuchlizna. Należy koniecznie przestrzegać ustalonych przez stomatologa ilości leków przeciwko bólowi. Przekraczanie dawek nie zmniejszy dolegliwości, ale może zaszkodzić. Implanty zębów wymagają idealnej higieny jamy ustnej. Do tego pomocne okażą się antybakteryjne pasty. Tak samo w przypadku szczotkowania zębów należy kupować miękką szczoteczkę i uważnie myć zęby, aby nie podrażniać miejsca wszczepu i nie zepsuć szwów.

Przez kilka dni niezbędne jest zrezygnowanie z używek np. papierosów. W ciągu około 2-3 tygodni należy unikać solarium, sauny, pływania i pozostałych rodzajów fizycznego wysiłku. Stomatolodzy zawsze mówią pacjentom, by nie podrażniali palcami ani językiem miejsca wszczepu, aby nie doprowadzić do powikłań. Największym wymogiem jest pilnowanie wszystkich wyznaczonych wizyt kontroli w gabinecie dentystycznym, nawet gdy pacjent nie widzi żadnych martwiących objawów. Podczas wizyt, dentysta kontroluje przebieg procesu integracji oraz może sprawdzić, czy łączenie kości z implantem przebiega dobrze. Po leczeniu implantologicznym konieczne są zwykłe okresowe kontrolne wizyty co najmniej 2 razy w roku.