Pozycjonowanie Toruń
2 września, 2020
Pozycjonowanie strony Toruń
2 września, 2020

Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej

Nowoczesna stomatologia estetyczna opiera się na zdobytej przez lata wiedzy i umiejętności dentystów oraz na rozkwitu technologii i technik stosowanych w leczeniu zębów. Zabiegi stomatologii estetycznej odbudowują piękno uśmiechu, a znaczna część z nich, osiągalna jest właściwie od ręki w trakcie jednej lub kilku wizyt w klinice stomatologicznej. Współcześnie pacjenci mogą skorzystać z wielu technologii, które usuwają przebarwienia i poprawiają wygląd zębów, a także uzupełniają ewentualne braki. Dzięki temu każdy pacjent, jaki przyjdzie do stomatologa, opuszcza gabinet zadowolony w jeden dzień. Jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są przede wszystkim znane i na czym polegają?

Digital Smile Design (DSD)

Duża część pacjentów zastanawia się, jak będzie wyglądał ich uśmiech po pełnym leczeniu zębów. Nie tak dawno na rezultat należało czekać aż do zakończenia leczenia i całkowitego wygojenia tkanek – w zależności od zabiegów dentystycznych. Współcześnie stworzono możliwość zobaczenia efektu pracy stomatologa nim podejmie się leczenia. Sposobem tym jest cyfrowe projektowanie uśmiechu, czyli Digital Smile Design (DSD).

Czym to jest? DSD to nowoczesna, elektroniczna wizualizacja uśmiechu. Na podstawie materiałów pochodzących wprost od pacjenta – tj. zestawu zdjęć: uśmiechu z profilu i na wprost oraz zdjęć RTG – stomatolog przy użyciu specjalnego programu wprowadza wszystkie zmniany. Przy pomocy tzw. linii referencyjnych dopasowuje kolory i kształt zębów oraz oddziaływanie zmian na cały wygląd twarzy i szczęki pacjenta. Co więcej DSD można zastosować mając już przygotowany plan leczenia dentystycznego, więc pacjent obejrzy poszczególne kroki zmian lub użyć programu w roli przyszykowania planu. Dzięki cyfrowemu projektowaniu uśmiechu pacjent może wyjaśnić stomatologowi jakiego efektu oczekuje, a wtedy stomatolog pokaże pacjentowi, jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej będą konieczne do uzyskania wymarzonego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że należy wypełnić usunięte zęby nie tylko ze względu na estetykę, ale także zdrowie jamy ustnej, już wiemy. Znaczna ilość pacjentów w tym celu decyduje się na wszczepienie implantu stomatologicznego. Niestety dotąd, choć implanty są najtrwalszym i zdaniem dentystów najlepszym pośród uzupełnień protetycznych, cały przebieg leczenia ciągnął się przez parę miesięcy, bo wszczepienie implantów stomatologicznych łączy się długotrwałym czasem zrastania kości z implantem. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej umożliwiły całkowite skrócenie tego czasu. Współcześnie możliwy jest zabieg wszczepienia implantów w zaledwie jeden dzień.

Choć i w tym przypadku implant musi zespoić się z kością, na co będzie trzeba poświęcić trochę czasu, za pomocą nowoczesnej technologii stomatologii estetycznej pacjent opuszcza klinikę dentystyczną ze wszpaniałym uśmiechem zaledwie w jeden dzień. Stomatolodzy sporządzili do tego nowoczesną protetyczną odbudowę tymczasową, jaką można założyć od razu na wszczepiony implant w ciągu tej samej wizyty. Daje to dwa zyski. Pacjent wychodzi z kliniki stomatologicznej z pełnym uśmiechem w jeden dzień. Po drugie tymczasowa proteza osłania implant ułatwiając jego gojenie. Gdy już implant zęba w pełni połączy się z kością, pacjent wraca na dodatkową wizytę, kiedy stomatolog wymienia uzupełnienie tymczasowe na stałą protezę.

Wybielanie zębów lampą u dentysty

Profesjonalne wybielanie zębów lampą Beyond jest następnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W porównaniu z innymi metodami wybielania zębów, użycie stworzonej do tego lampy zapewnia o wiele widoczniejsze efekty przy nawet pojedynczej wizycie. Wybielanie lampą usuwa z zębów wszystkie przebarwienia zgromadzone na skutek diety, ponieważ nawet całkowicie zdrowe zęby mogą posiadać, nieestetyczny żółty kolor. Zaletą lampy Beyond jest technologia naświetlania, która eliminuje większość przebarwień, a do tego pozbywa się do 97% bakterii. Inną zaletą tego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest także korzystny wpływ na stwardnienie kompozytów dentystycznych oraz zmniejszenie zapalnych stanów.

Ponadto sam zabieg wybielania lampą klinice stomatologicznej jest całkiem komfortowy i nie pożera wiele czasu. Szczególnie ważnym elementem jest ruchomość lampy, dzięki czemu da się dojść do zakamarków jamy ustnej. Warto wiedzieć, że stomatolog może bez trudu regulować natężenie lampy i w ten sposób dostosowywać się do potrzeb pacjenta.

Korony i licówki stomatologiczne

Estetykę uśmiechu można poprawić też za pomocą koron protetycznych oraz licówek dentystycznych. Korony służą zastąpieniu zębów na przykład po leczeniu kanałowym pod mikroskopem lub do osadzenia jej na implancie. Stosuje się je w głównej mierze z uwagi na to, że bardzo dobrze imitują prawdziwe zęby. Przygotowuje się je z cyrkonu lub z porcelany, dzięki czemu są niezwykle estetyczne.

Z kolei licówki stomatologiczne to niewielkie nakładki, jakie zakłada się na powierzchnię zębów. Pod licówkami można zakrywać niemożliwe do usunięcia przebarwienia, np. w przypadku zębów martwych, które nie reagują na wybielanie. Licówki używa się też jako sposób korekty minimalnych wad kształtu zębów. Aplikując licówki możemy zakryć np. diastemę (przerwę między zębami) lub nadłamany fragment zęba.

 

Licówki Toruń