Projekt dachu – trwałe budownictwo na lata
8 lutego, 2021
Gabinet ortodontyczny
8 lutego, 2021

Jakie zabiegi najczęściej wykonuje chirurg stomatolog?

Stomatolog chirurg podejmuje się wielu odrębnych, zazwyczaj wymagających szczególnych umiejętności zabiegów w stomatologii. Dotyczy to niwelowania schorzeń szczęki, jamy ustnej, miękkich tkanek i twarzoczaszki. Mowa o zabiegach z zakresu naprawy wad zgryzu, usuwania stanów zapalnych, usuwania torbieli czy guzów, plastyki tkanek miękkich oraz kostnych. Stomatolog chirurg także aplikuje implanty. Do częstych zabiegów wykonywanych przez Stomatologa chirurga szczękowego należy usuwanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba i sterowana regeneracja kości pod stomatologczny implant, a ponadto jego wszczepienie.

Usuwanie ósemek

O ile ósemki rosną w ludzkiej jamie ustnej na samym końcu, zazwyczaj wywołują sporo trudu. Z reguły właściwie umiejscowionych zębów nie ma sensu naruszać. Czasem są jednak takie przypadki, co oznaczają, że niezbędne będzie wyrwanie ósemki. W tym wypadku powinno się wybrać się do stomatologa chirurga szczękowego, który zaradzi na problem.

Niekiedy proces wyżynania się ósemek jest niepoprawny na przykład ze względu na brak przestrzeni wśród zębów. Ósemki, które mają za mało miejsca, napierają na pozostałe zęby. W ten sposób powodują zazwyczaj trudny do zniesienia ból oraz ruchy sąsiednich zębów. Niewielka przestrzeń dla części zębów może powodować kłopoty w trakcie całkowitego otwierania ust. Dla pacjenta to dyskomfort, którego warto się pozbyć.

Usuwanie ósemek przez stomatologa chirurga szczękowego przydatne jest też wtedy, gdy ząb niszczy próchnica. Taka choroba może bez trudu atakować pozostałe zęby, ze względu na co powinno się wyeliminować jej źródło. Zdarza się również tak, że w pobliżu zęba pojawia się zaawansowany stan zapalny dziąsła, zazwyczaj spowodowany właśnie próchnicą. W takiej sytuacji wyrwanie ósemki przez stomatologa chirurga szczękowego staje się ostateczną możliwością eliminacji problemu.

Chirurgiczna resekcja zęba

Zabieg leczenia kanałowego jest ogromnie precyzyjnym zabiegiem, a stomatolog endodonta, który robi leczenie kanałowe, w tym celu używa mikroskopu, zdarza się, że ciężko jest dotrzeć do wszystkich rozgałęzień zębowego kanału. W takiej sytuacji konieczna jest chirurgiczna resekcja zęba. Polega to na dojściu do pominiętej części zębowego kanału, w którym zostało zakażenie.

Przeważnie resekcja zęba konieczna jest, gdy chirurg stomatolog nie może zobaczyć dokładnie zęba. Na przykład z uwagi na budowę kanału. Czasem jest tak, że wokół zainfekowanej tkanki pojawia się ropień lub torbiel. W tej sytuacji nie ma możliwości dojścia do zęba poprzez leczenie kanałowe.

Wykonujący zabieg stomatolog chirurg rozcina tkankę śluzówki, by dojść do kości i porządnie obejrzeć ząb oraz wyjąć zaatakowane przez chorobę elementy. Chirurg przeprowadza resekcję zęba używając mikroskopu. To sprawia, że ten zabieg jest precyzyjny oraz pozwala stomatologowi dojść do wszelkich rozgałęzień zębowego kanału. W chwili, gdy kanał jest już odpowiednio oczyszczony wypełnia go przeznaczonym do tego cementem.

Sterowana regeneracja kości

W wyniku ekstrakcji lub utraty zęba po pewnym czasie rozpoczyna się zanik kości. Dzieje się tak poprzez utratę nacisku wynikającą z braku zęba. Kiedy na czas stomatolog chirurg szczękowy nie przeprowadzi zabiegu implantacji zęba, zanik kości uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. By dało się zaaplikować implant niebezpośrednio konieczna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości przy użyciu biomateriałów. Surowce pochodzą bezpośrednio od pacjenta albo ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm leukocytom i białkom sterowana regeneracja kości jest bezpieczna, a gojenie zachodzi znacznie szybciej. Jeśli materiał kostny pobierany jest od pacjenta, zwykle stomatolog chirurg bierze go z żuchwy lub z brody. Nadrzędnym przeznaczeniem zabiegu sterowanej regeneracji kości jest pobudzenie aktywności komórek budujących kość. Po przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości stomatolog chirurg może bezpiecznie zająć się wszczepieniem implantu zębowego.

Dentysta Toruń