DJ na wesele – doskonała zabawa każdego gościa
9 grudnia, 2020
W jaki sposób wybrać gabinet kosmetyczny?
18 grudnia, 2020

Kierowcy pojazdów uprzywilejowanych potrzebują odpowiednich uprawnień. Zgodnie z przepisami prawa potrzebne jest tradycyjne prawo jazdy w odpowiedniej kategorii, pozwolenie Starosty, świadectwo ukończenia szkolenia dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych. Ponadto wymagane są pozytywne wyniki badań lekarskich i psychologicznych, które poświadczą możliwość prowadzenia pojazdów. Kompleksowe szkolenie gwarantuje zdobycie wszystkich wymaganych dokumentów. Dla osób, które uzyskały już uprawnienia wcześniej przygotowano uzupełniające szkolenia, które powiększą zdobyte umiejętności. Żeby rozpocząć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedynym wymaganiem obok posiadania podstawowego prawa jady danej kategorii jest ukończenie 21 lat. Z kolei badania lekarskie można wykonać po zakończeniu szkolenia albo w jego czasie.

Dla kogo przeznaczone jest szkolenie na pojazdy uprzywilejowane?

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane interesuje w głównej mierze osoby, które planują prowadzić te pojazdy w pracy w służbach publicznych. Praca kierowcy pojazdu uprzywilejowanego wiąże się z wysokim ryzykiem wypadku. Według kodeksu drogowego są sytuacje, gdy pojazd uprzywilejowany ma prawo nieprzestrzegania przepisów ruchu drogowego. W szczególnych sytuacjach nie musi zwracać uwagi na sygnalizację świetlną oraz poziome i pionowe znaki, przy czym wymagane jest zachowanie przede wszystkim ostrożności. Ze względu na to osoba kierująca pojazdem uprzywilejowanym musi wykazywać się błyskawiczną reakcją, zręcznością oraz opanowaniem. Dzięki temu uniknie niebezpiecznych sytuacji drogowych.

Pojazdami uprzywilejowanymi są te, które nadają niebieskie, błyskowe sygnały świetlne oraz sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie. Na przykład są to pojazdy policji, straży pożarnej, miejskiej i gminnej. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego to są również pojazdy ratownictwa medycznego, wodnego lub chemicznego. Szkolenie zainteresuje też kierowców chcących podjąć pracę w Straży Granicznej, Służbie Celnej, oraz innych służbach bezpieczeństwa. Posiadając te uprawnienia można również kierować bankowozy i pojazdy, które przewożą wartości pieniężne. Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane kompleksowo przygotuje kierowcę do zatrudnienia w tej formie.

Program szkolenia

Program szkolenia na pojazdy uprzywilejowane był stworzony w taki sposób, by nastawił kierowcę na trudne sytuacje na drodze i wychodzenia z nich bez kolizji. Dzięki technikom ekstremalnej jazdy, kierowca zachowuje bezpieczeństwo na równi swoje, a także pasażerów czy innych osób wymagających pomocy. Szkolenie demonstruje niebezpieczne sytuacje, w których prawdopodobna jest utrata kontroli nad pojazdem. Podczas szkolenia kierowcy szlifują swoje umiejętności, koniecznych do bezpiecznego udziału w ruchu drogowym.

Szkolenie na pojazdy uprzywilejowane oferowane jest w kategoriach A, A2, A1, kat. B, B1, B+E oraz w kat. C, C1, C+E. Podstawowy kurs przeznaczony jest dla wszystkich kierowców, z kolei szkolenie uzupełniające przygotowano dla kierowców, którzy mają już uprawnienia. W szkolenie wchodzą zajęcia praktyczne i teoretyczne oraz wewnętrzny egzamin. Wśród tematów, które znajdują się w teoretycznych zajęciach są skutki i mechanizmy wypadków drogowych, podstawy psychologiczne transportu uprzywilejowanego oraz kierowanie pojazdem w niebezpiecznych warunkach. Istotnym elementem jest również przypomnienie przepisów ruchu drogowego. Z kolei praktyczne zajęcia polegają na ćwiczeniach na płytach poślizgowych.

Ukończenie zajęć teoretycznych i praktycznych oraz egzaminu końcowego, skutkuje otrzymaniem zaświadczenia, które będzie bazą do uzyskania pozwolenia do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi. Pozyskanie zaświadczenia równa się z ukończeniem szkolenia na pojazdy uprzywilejowane. Po dokonaniu wszystkich formalności kierowca posiada uprawnienia do pracy jako kierowca pojazdów uprzywilejowanych.

Przygotowanie do szkolenia na pojazdy uprzywilejowane

Kierowca chcący zaliczyć szkolenie na pojazdy uprzywilejowane, musi mieć ukończone 21 lat i prawo jazdy tej samej kategorii. Nie ma innych wymagań wstępnych. Najłatwiejszą formą zapisania się na szkolenie, jest przygotowanie zgłoszeniowego formularza. Potrzebne szkoleniowe materiały oraz egzaminy gwarantuje ośrodek szkolenia. Również wykonanie badań lekarskich i psychologicznych wlicza się w ofertę.

Szkolenie pojazdu uprzywilejowanego jest kompleksowe i przekazuje profesjonalną wiedzę, dzięki wyspecjalizowanej kadrze pracowników. Instruktorzy opierają się na doświadczeniu i wiedzy, które szczegółowo przekazują kursantom. Utworzony program szkolenia za pomocą wspaniałej organizacji i zastosowaniu nowoczesnych narzędzi i technologii przygotowuje kierowców do kierowania pojazdem w ekstremalnych warunkach. Kształcenie zgodne z aktualnymi normami, świetne warunki nauczania oraz przygotowana kadra instruktorów znających profesjonalne techniki jazdy, czyni szkolenie na pojazdy uprzywilejowane bazą bezpiecznej jazdy i sprawnego uczestnictwa w ruchu drogowym w każdej, nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji.

Kurs na pojazdy uprzywilejowane