wybielanie zębów toruń - esthetic dental clinic
Skuteczne wybielanie zębów lampą Beyound
4 marca, 2019
Kursy angielskiego dla dzieci Toruń - najlepsza szkoła językowa w toruniu
Kursy angielskiego – Jeszcze możesz się nauczyć
25 marca, 2019

Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy stosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

Co to są Haluksy

Haluksy są popularną dolegliwość przeważającej części społeczeństwa. Wśród osób borykających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak uciec przed haluksami, w jaki sposób postępowanie zwyrodnień?

Czym właściwie jest haluks? Z łaciny hallux to paluch koślawy. Jest to deformacja kości palucha u stopy oraz zmiany w obrębie stawu. Bagatelizowane haluksy są źródłem coraz bardziej dokuczliwego bólu. Skąd się biorą? Deformacje te spotykają o wiele częściej kobiet niż mężczyzn. Haluksy powstają w dużej mierze dlatego, że nosimy obcasy, które silnie obciążają i deformują stopę. Szpilki powodują zwiększone napięcie w przedniej części stopy. Paluch jest wówczas nadmiernie obciążony, nadmiernie eksploatowana jest także środkowa krawędź stopy. U osób które są „przy kości” przeciążenia te są dużo większe, a kiedy połączymy te czynniki ze stojącym trybem pracy, mamy gotową katastrofę dla naszych stóp.

Haluksy to w dużej mierze skłonność zapisana w genach- miękkość tkanek łącznych i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże w dziedziczeniu. Jeżeli więc twoja babcia lub mama mają problem z haluksami, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, by zapobiegać im najwcześniej jak to możliwe.

W jaki sposób leczyć

Przede wszystkim należy zatroszczyć się o odpowiednie obuwie. Nie mogą to być w żadnym wypadku szpilki. Nie jest też wskazane też kupowania butów wąskich, w których palce stopy nie ma miejsca do prawidłowego ułożenia palców. Ludzie z haluksami muszą też wykonywać systematycznie specjalne ćwiczenia stóp. Dodatkowo należy zadbać o odpowiednią dietę i wykluczenie ewentualnej nadwagi. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie początki haluksów, koniecznie zgłoś się do lekarza, który pomoże ci wybrać skuteczny środek, który zahamuje postępowanie deformacji.

Współczesna medycyna oferuje różnorodne metody profilaktyki i zatrzymywania haluksów. Najpopularniejsze to:

plastry na haluksy – są to środki łagodzące dyskomfort spowodowany przez zwyrodnienia. Zazwyczaj nasączone są specjalistycznymi olejkami przeciwzapalnymi;
separatory – pomagają ustawić paluchy i stopę w zdrowej pozycji, a przez to ograniczamy tarcie i działamy przeciwbólowo
peloty w kształcie litery T – to lecznicze poduszki żelowe, które układają palce w prawidłowej pozycji, minimalizują nacisk i zatrzymują postępowanie deformacji. Zalecane są szczególnie dla pań, które codziennie noszą obcasy.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; używa się je do korekcji płaskostopia poprzecznego oraz haluksów. Wkładki te korygują ustawienie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, zmniejsza otarcia i zmniejsza nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – stosuje się je przede wszystkim do profilaktyki haluksów a także do przyspieszenia rehabilitacji po operacji (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – to korekcyjna szyna, która jest używana zarówno po to by zapobiegać deformacjom ale też by działać w pierwszej fazie haluksów. Bunito duo nie paraliżuje ruchów, jest stosowana zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat na haluksy

Kiedy leczenie zachowawcze nie daje efektów lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie interwencja chirurga. Aktualnie istnieje kilka rodzajów zabiegów przeprowadzanych w obrębie stopy dotkniętej haluksem. Część zabiegów opiera się na chirurgicznej korekcji tkanek łącznych, czyli stawu i ścięgien. Pozostałe sposoby to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palucha i śródstopia.

Jeżeli czujesz, że stan twoich stóp wymaga poprawy, obowiązkowo zastanów się nad tym, czy twój tryb życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Przeanalizuj czy ktoś z bliskich cierpiał na podobny problem. Spróbuj zrezygnować z butów na obcasie. Jeżeli masz problem z wagą, pomyśl nad dietą. Najważniejsza jest jednak opinia specjalisty, który pomoże zdiagnozować stopę i w razie potrzeby dobierze odpowiednie środki profilaktyczne. Pamiętaj, że stopy są jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc należy o nie dbać. Jeżeli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu pracy Twoje stopy są zmęczone, to najwyższy czas, by zareagować. Nie pozwól, by zwyrodnienia zwiększały się z dnia na dzień.

Orteza na haluksy