Pyloxim - Power Si - Suplementy diety - Sklep internetowy z naturalnymi suplementami diety
Pyloxim i Power Si – sposób na niedobory witamin
11 grudnia, 2016
Fizjoterapeuta Toruń radzi: ból pleców a leczenie kręgosłupa
22 grudnia, 2016

Pneumatyka to dziedzina nauki oparta na przygotowywaniu i zastosowaniu maszyn, których funkcjonowanie w znacznej mierze oparte jest mocy produkowanej poprzez sprężone powietrze. Jest to jeden z najczęściej stosowanych źródeł energii. Ma ono zastosowanie w szeroko pojętym w branży przemysłowej, sektorze budowlanym czy mechanice samochodowej.

Nie jest to jednak technologia przeznaczona wyłącznie dla dużych zakładów produkcyjnych, w których stosuje się wielkogabarytowe maszyny do ciągłej produkcji. Narzędzia pneumatyczne są ogólnodostępne, w ofertach można kupić np. wkrętarki pneumatyczne, nitownice, klucze pneumatyczne, oraz dłuta pneumatyczne.

Dlaczego narzędzia pneumatyczne są lepsze?

To, co daje narzędziom pneumatycznym znaczną przewagę nad innymi narzędziami, to fakt, że mają one znacznie większą siłę, którą można zmniejszać lub zwiększać i zsynchronizować do realizowanej w danej chwili czynności.

Narzędzia pneumatyczne nie zawierają komponentów elektrycznych (w tym także silnika), dzięki czemu są bezpieczne w użytkowaniu szczególnie jeśli idzie o ich zastosowanie w miejscach, gdzie istnieje wyższe ryzyko zaistnienia pożaru (jak np. w warsztatach samochodowych, zakładach lakierniczych czy stolarniach). Co więcej – dzięki temu, że nie ma w nich komponentów elektrycznych, urządzenia pneumatyczne nie przegrzewają się podczas długotrwałej eksploatacji.

Ze względu na to, że urządzenia pneumatyczne są wprawiane w ruch sprężonym powietrzem, ich ciężar w porównaniu z urządzeniami elektrycznymi jest prawie o 50% mniejsza. Jest to ważne w przypadku pracy na cały etat, gdy wielogodzinne sterowanie ciężkim urządzeniem może negatywnie odbić się na zdrowiu.

Narzędzia pneumatyczne mają mniejszą wagę lecz również są mniejsze, co oznacza, że można o wiele łatwiej nimi pracować, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach. Narzędzia pneumatyczne solidnej marki, takiej jak Chicago Pneumatic (nazywane w skrócie narzędziami CP), są tak skonstruowane, by ich kształt był dostosowany do dłoni, dzięki czemu nie ma zagrożenia, że przy pracy narzędzie na przykład wyślizgnie się z dłoni.

Kolejną korzyścią narzędzi pneumatycznych jest to, że nie generują one iskier, jak u niektórych maszyn zasilanych prądem. że w zakładach mechanicznych obecność materiałów łatwopalnych jest na porządku dziennym, to jeszcze trzeba brać pod uwagę sytuacje, gdy zachodzi konieczność zamontowania w aucie instalacji LPG – dzięki narzędziom pneumatycznym praca ta jest uproszczona i bezpieczniejsza.

Sprzęty te są również wytrzymałe na zmiany temperatur, nawet jeśli są one skrajnie wysokie albo niskie. Tego typu sprzęt może być wykorzystywany do zewnętrznych prac, a także w miejscach charakteryzujących się wysokim zawilgoceniem. Następną właściwością narzędzi pneumatycznych jest fakt, że używana w nich siła napędowa – powietrze – nie zanieczyszcza środowiska naturalnego.

Żeby narzędzia pneumatyczne były sprawne przez wiele lat, należy pamiętać o jednej bardzo ważnej sprawie, to jest: o częstym oliwieniu wymienionych w instrukcji części.

Za ile można kupić narzędzia pneumatyczne?

Jeżeli chodzi o ceny narzędzi pneumatycznych, to są one podobne do cen narzędzi zasilanych prądem przy czym koszty eksploatacji są niższe. Dobrze jest również zauważyć, że narzędzia pneumatyczne rzadziej ulegają awarii, a ich naprawa i koszt części w pewnych przypadkach jest zdecydowanie mniejszy w zestawieniu z serwisowaniem pozostałych narzędzi.

Chicago Pneumatic – profesjonalne narzędzia pneumatyczne

Skąd wiedzieć, które narzędzia pneumatyczne sa odpowiednie? Jeżeli idzie o ich dostępność w Polsce to zbiór narzędzi pneumatycznych jest zróżnicowany, jednak jedną spośród najczęstszych, jeżeli nie najpopularniejszych jest wspomniana wcześniej marka Chicago Pneumatic, której sprzęt jest często chwalony za to, że posiada większą siłę niż maszyny o zbliżonych parametrach.

Chicago Pneumatic w swojej rozległej oraz niezwykłej przeszłości niejednokrotnie pokazywało, że nie bez powodu jest liderem i najchętniej wybieraną marką jeśli chodzi narzędzia pneumatyczne. Marka Chicago Pneumatic powstała pod koniec XIX wieku. Jako marka specjalizująca się w produkcji narzędzi pneumatycznych, Chicago Pneumatic niejednokrotnie potwierdziło, że jej rozwiązania pionierskie jeżeli idzie o przemysł, budownictwo czy mechanikę samochodową.

Chicago Pneumatic było obecne m.in. przybudowaniu Golden Gate lub Statuy Wolności, gdy na czas prac budowlanych korzystano z narzędzi CP. Narzędzia Chicago Pneumatic były też używane podczas wywiercania dołów pod szyby naftowe. Firma słynie również z tego, że na początku XX wieku zaprojektowała silnik Diesla, który był użyty podczas europejskich wyścigów rajdowych Chicago Pneumatic dało o sobie znać jeszcze tym, że jako jeden z pierwszych wykonawców wprowadził do swojego asortymentu nitownice i przygotowało pierwszy model klucza pneumatycznego.

Dzisiaj Chicago Pneumatic ma w swojej ofercie szeroki zbiór narzędzi pneumatycznych oraz maszyn, które są wykorzystywane w zakładach mechanicznych oraz w budownictwie. W Polsce narzędzia CP udostępnia oficjalny partner, zobacz jego asortyment klikając w link Chicago Pneumatic Polska.