Kupujemy dom od developera
15 września, 2020
Ocieplanie dachów
17 września, 2020

Klimatyzatory do domu i biura

Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja

Czyste powietrze w pracy czy w domu, wpływa nie tylko na niezłe samopoczucie, ale i na efektywność. Dobra jakość powietrza oraz przyjazna temperatura, wyznaczają podstawę naszej wygody oraz pozytywnie oddziałują na zwiększoną motywację oraz chęć działania. By zapewnić sobie komfortowe warunki o każdej porze roku przeważnie decydujemy się na zakup klimatyzacji. Jako niezaprzeczalny zwycięzca pośród innych wentylatorów, klimatyzator najlepiej wyrównuje temperaturę w środku budynku dając nam chłód w czasie lata. Wadą takiego rozwiązania jest to, że klimatyzator studzi powietrze, które już jest wewnątrz oraz nie gwarantuje dojścia świeżego powietrza. Z tym problemem doskonale działa system wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacja. Na czym polega fenomen rekuperacji i co sprawia, że dobrze jest łączyć klimatyzację z rekuperacją? Wszystko po to, żeby uzyskać jak największy komfort.

Rekuperacja i klimatyzacja – czym się różnią?

Nowoczesna klimatyzacja wpływa na zatrzymanie odpowiedniej temperatury w środku pomieszczeń szczególnie latem, gdy zmagamy się z uderzeniami upałów. Nowoczesne klimatyzatory zezwalają nam na ustawienie najbardziej komfortowej temperatury we wnętrzu budynku, dając ochłodę oraz cieplny komfort nie zważając na to, jak gorąco jest na zewnątrz. System działania klimatyzacji bazuje na wyziębianiu powietrza do wybranej wartości. W domach i mieszkaniach zazwyczaj używanymi klimatyzacjami są klimatyzatory split. Ich wewnętrzna część ma za zadanie ochładzanie powietrza w środku, z kolei ich zewnętrzna część usuwa ciepło z mieszkania. Najbardziej nowoczesna klimatyzacja wyposażona jest w elementy usuwające roztocza, kurz oraz alergeny i bakterie. To nie świadczy o tym, że klimatyzator ma zastosowanie tylko latem. Sporo klimatyzatorów potrafi również ogrzewać powietrze. Nie wyręcza to co prawda zimowego ogrzewania albo innych grzewczych systemów, jednak sprawdza się w okresie przejściowym.

Nowoczesna rekuperacja natomiast działa w zakresie wentylacji mieszkań. Na temperaturę panującą w środku oddziałuje wiele okoliczności, ale koszty ogrzewania i chłodzenia budynków pochodzą ze strat cieplnych. Przeważnie wentylacja wynosi powietrze ciepłe oraz pobiera z zewnątrz powietrze zimne. Do unormowania temperatury wewnątrz mieszkania czy domu, zimne powietrze trzeba ogrzać, na co przeznaczana jest większość energii stworzonych do tego urządzeń. Wydajnym rozwiązaniem jest instalacja nowoczesnej rekuperacji. Rekuperator pozyskuje ciepło z wentylacji. Z tego względu rekuperator ogrzewa wpływające zimne powietrze, stosując ciepło odprowadzanego powietrza. Tak redukuje zapotrzebowanie na ogrzewanie powietrza z dodatkowego źródła. Ponadto rekuperator posiada specjalne filtry, które osłaniają jego wentylatory oraz tą metodą filtrują powietrze wprowadzane do wnętrza mieszkania.

Klimatyzacja z rekuperacją – najlepsza technika na dostarczanie komfortu

Klimatyzacja czy rekuperacja – na co się zdecydować? Zastanawiamy się, na jaki z tych systemów lepiej się zdecydować. Jeśli wybieramy zakup któregoś z nich, warto najpierw pomyśleć o rekuperacji. Właściwa wentylacja powietrza nie tylko redukuje nasze potrzeby na ogrzanie i chłodzenie pomieszczeń czy oczyszcza powietrze. Zapewnia nam wysoką oszczędność energii oraz osłonę przed wilgocią, alergenami oraz zanieczyszczeniami, a także ciągle świeże powietrze. Klimatyzator z kolei troszczy się o nasz termiczny komfort. Perfekcyjnym systemem zapewnienia komfortu we wnętrzu domu jest zestawienie obu tych systemów oraz zakup rekuperacji z klimatyzacją. Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja jako jedność stanowi sumę zysków z posiadania klimatyzacji i wentylacji. Rekuperacja ma też korzystny wpływ na grzewcze systemy, dlatego instalacja rekuperacji będzie pożyteczna o każdej porze roku.

Zalety montażu nowoczesnej klimatyzacji z rekuperacją

Instalacja systemu klimatyzacji i rekuperacji dostarcza sporo różnych zalet. Największą z nich jest termiczny komfort we wnętrzu domu oraz dojście czystego i świeżego powietrza, bez potrzeby otwierania okien. Niezależnie od pracy systemów, trzymamy pod nadzorem temperaturę oraz usuwany występowanie nieprzyjemnych przeciągów. Ponadto korzystając z nowoczesnej rekuperacji i klimatyzacji ograniczamy koszty wychładzania oraz dogrzewania domu, za sprawą gwarantowanej wysokiej energooszczędności. Brak potrzeby otwarcia okien do wentylacji pokoi sprawia, że da się odizolować się od gwaru ulicznego. Wykorzystanie systemu ma też dodatni wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Taką metodą regulowany jest poziom wilgotności powietrza, co sprawia, że nie ryzykujemy gromadzenia się pleśni i grzybów. Te wszystkie zalety świadczą o dobrej jakości systemów. Ich pozytywny wpływ na komfort panujący w środku budynku przekonuje tego, że warto pomyśleć nad montażem klimatyzatora z rekuperacją.

klimatyzatory