System enova365
15 września, 2020
Stomatolog Toruń
15 września, 2020

Kupujemy dom od developera

Kupujemy wymarzony dom. Na co zwracać uwagę.

Zamieszkanie w domu dla wielu jest realizacją wieloletnich marzeń. Po okresie życia w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Godzinami wertujemy ogłoszenia biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym natłoku znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i nie nadwyręży naszego budżetu? Nad kilkoma tematami musimy się dogłębnie zastanowić.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli masz liczną rodzinę, domek mający około siedemdziesięciu metrów kwadratowych będzie za mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Rozpatrzyć należy też kwestię garaży. W obecnych czasach jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy rozbudowę istniejącego już garażu. Przeanalizować trzeba też rozmiar działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Zbyt mała będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie po to decydujemy się na dom. We wstępnych przemyśleniach należy uściślić ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeśli szukamy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do centrum.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno zdecydowanie się na kupno nowego domu, jak i starego, ma swoje plusy i minusy. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nieużywany dom od dewelopera. dom pozwala nam spełnić konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi odczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje pozytywy. Najczęściej znajduje się on w rozplanowanej lokalizacji. Pozwala to dokładnie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy stacji paliw. Wiekowe, domy posiadają swój urok i klimatyczne wnętrze. , że odnowienie takiej nieruchomości pochłonie sporo pieniędzy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest pierwszorzędne. Budynek nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest publiczna. Wszelkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepszą opcją jest asfalt albo chociaż droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Okolica wpływa na koszt. Kwestię tę można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki pod budowę leżące na terenie miasta są znacznie droższe niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy porównać koszt domu na Wrzosach czy w Czerniewicach i zbliżoną działkę w Kopaninie, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to rzeczywiście mające wpływ kwoty i w takim wypadku koniecznie trzeba zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najważniejsza rzecz do sprawdzenia. Priorytetowo należy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Dane znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przestudiować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Szczegółowe przestudiowanie akt przed kupnem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

To też ma znaczenie

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo wnikliwie sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi ocenić fachowiec. Nie należy żałować na to środków albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najpoważniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Następną kwestią o której trzeba pamiętać to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie pleśni wymaga profesjonalnych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu spośród nas istotna jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka ma dostęp do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad innymi formami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z form. Jeśli decydujemy się na używany dom, to warto upewnić się, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to ważna życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za pośpiech przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z działką. W wypadku używanego domu należy koniecznie sprawdzić stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu