Najnowsze sposoby termicznych izolacji
29 sierpnia, 2020
Termos obiadowy turystyczny- najlepszy termos na wycieczki - termos na zupe
Turystyczny termos – który najlepszy i czym kierować się przy jego wyborze
29 sierpnia, 2020

Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR jest wykorzystywane, ponieważ wyróżniają ją bardzo dobre właściwości izolacji termicznej. Współcześnie uznawana jest za jeden z lepszych materiałów stosowanych do ocieplania budynków, dlatego co raz częściej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Dużą mocną stroną, wobec której prześciga inne materiały izolacji termicznej jest sposób nakładania. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni przez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przylega i kształtuje się w zgięciach i w kątach. Inne materiały izolacji termicznej trzeba przycinać i dopasowywać, przez co ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych i ogranicznie właściwości izolacyjnych. Porządnie rozprowadzona pianka PUR posłuży na długie lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwie odmiany pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie budową i parametrami, z tego względu pasują do ocieplania odrębnych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR używana jest zwykle do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz wnętrz. Świetnie nadaje się także w natryskowego ocieplenia belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Z kolei  zamkniętokomórkowa pianka PUR najkorzystniejsza jest do termoizolacji zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Taki typ pianki PUR można również położyć na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Warto dodać, że piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można natryskiem izolować różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, na przykład drewno albo elementy metalowe, a nawet blachę. Dobrze, aby przed natryskiem przestrzeń została wyczyszczona z brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona.  W ten sposób osiągamy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR będzie się trzymać na odpowiednim miejscu. Położenie pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. Aby przeprowadzić to odpowiednio niezbędne są sprzyjające warunki, np. optymalna wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR uzasadnia inność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwartokomórkowa ma porowatą strukturę, dzięki czemu jest niezwykle plastyczna. Pianka PUR po zastygnięciu okazuje się półsztywna i robi za bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie najlepiej chroni przed wodą. Co więcej pianka otwarokomórkowa PUR ma niewielką masę (około 8-10 kg/m3), dzięki czemu ani trochę nie obarcza konstrukcji budynku. Co do grubości aplikowanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Pianka PUR zamkniętokomórkowa ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest wysoko wodoodporna. Z tego powodu często używa się ją do izolacji termicznej fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu jest sztywna, przez co łatwiej ją uszkodzić.

Wybierając piankę PUR należy pamiętać o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na promienie słoneczne, więc potrzebna będzie dodatkowa ochrona. Ponadto według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR osiąga kategorię E, więc jest to materiał palny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR wlicza się jej prosta i szybka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej objętości i dostosowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zajmuje wiele czasu. W zestawieniu do innych materiałów izolacji termicznej to najszybszy sposób ocieplenia budynku. Pianka bez trudu się układa i ekspresowo utwardza, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest bardzo przyczepna, z powodu czego trzyma się na wielu powierzchniach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności i właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie deformuje. Co więcej istotne jest także to, że po odpowiedniej aplikacji  tego ocieplenia natryskowego, nie tworzy żadnych substancji szkodliwych i pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą głównie z jej właściwości. Za wadę możemy uznać małą odporność na promienie słoneczne, co prowadzi do kolejnych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed UV. Następną wadą pianki PUR uznajmeny jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Też w tym przypadku można zainstalować dodatkową ochronę, która będzie osłaniać piankę w czasie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki albo zaaplikowanie za małych warstw izolacyjnych. Ze względu na to do natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Izolacje natryskowe