Izolacje natryskowe -Pianka pur do cieplania poddaszy stropów domów
Natryskowe ocieplanie poddasza pianką PUR
29 sierpnia, 2020
depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020

Turystyczny termos – który najlepszy i jak go wybrać ?

Wybierając się na podróż należy zadbać o porządne przyszykowanie. Zwłaszcza jeżeli jedziemy w góry albo planujemy czasochłonne zwiedzanie, warto pomyśleć nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale też spakowaniu ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas ceni sobie wycieczki z turystycznymi termosami, które przez dużą ilość czasu zachowują temperaturę kawy, herbaty albo innego napoju. Które termosy są oceniane jako najlepsze i dlaczego? Zwykle najbardziej interesującym nas kryterium jest długość utrzymywania ciepła lub zimna, choć tak samo ważna jest szczelność i wytrzymałość. Wśród najbardziej popularnych termosów turystycznych wyróżniamy termosy producentów Thermos, Stanley oraz Esbit, z tego powodu warto się im przyjrzeć.

Który termos turystyczny wybrać?

Kupując termos turystyczny trzeba zwrócić uwagę na parę ważnych elementów, jakie zaważą na tym, czy dany produkt sprawdzi się w określonych warunkach, czy też nie. Ważna jest tutaj wygoda, forma i materiały, z jakich termos jest wykonany. Im silniej zależy nam na dobrym wykonaniu, tym rozsądniej nabyć termosu przygotowanego z najlepszej jakości tworzyw, jakie nie zawierają szkodliwych substancji i korzystnie wpływają na sprawne działanie termosu turystycznego.

Warto także pomyśleć o tym, aby termos miał zewnętrzną powłokę, za pomocą której uzyskamy gwarancję, że termos turystyczny nie wyślizgnie się nam z rąk także w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak dalekie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dopasować obszerność wybranego termosu. Zwykle turystyczne termosy znajdziemy w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im krótsza wycieczka tym mniej pojemny termos się nada. Na obszerne wycieczki lepiej zaopatrzyć się w większy termos.

Najważniejszym parametrem, którym lepiej się kierować, chcąc ocenić, jaki termos turystyczny wybrać jest czas utrzymywania temperatury. W tej kwestii istotny jest nie tylko sam czas zachowania ciepła bądź zimna, dlatego że w przypadku najlepszych termosów będzie to nawet doba, ale także zakres temperatur. Żaden termos nie utrzyma przez wiele godzin dokładnie tą samą temperaturę. Warto pamiętać, że im bardziej wypełniony termos, tym dłużej będzie on pełnił swoje zadanie. By turystyczny termos okazał się użyteczny, musi mieć właściwy korek. To on odpowiada za trwałość termosu. Zwykle nakrętki są zakręcane albo mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zatrzyma temperatury.

Najbardziej polecane turystyczne termosy

Na rynku da się wybrać bardzo dużo termosów turystycznych, choć najbardziej popularne i renomowane należą do trzech producentów, od lat tworzących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (te gorzej spisują się w czasie wielogodzinnych wycieczek i charakteryzują się mniejszą pojemnością) wysokiej jakości. Bardzo znane turystyczne termosy należą do firm: Thermos, Stanley oraz Esbit. Są one mocno cenione wśród różnych wielbicieli podróży i wycieczek. Czym wyróżniają się ich termosy?

Turystyczne termosy firmy Stanley

Termosy firmy Stanley mają wieloletnią tradycję powstawania. Projektowane od prawie 100 lat termosy ze stalowym wkładem są mocno trwałe i przez lata uczestniczą w najdłuższych wyprawach. Zdaniem firmy są tak doskonałe, że dadzą radę służyć przez wiele lat w ciężkich warunkach, nie tracąc na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiemy, umiejętność zatrzymania temperatury zależy od napełnienia i wielkości termosu turystycznego oraz elementów struktury. Poszczególne modele mają inne możliwości.

W przybliżeniu turystyczne termosy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:

  • izolację termiczną cieplną – od 12h w małych termosach do 20-24h w średnich, a nawet do 40h przy największych termosach (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Jak widać izolacja termiczna w przypadku termosów turystycznych Stanley jest naprawdę bardzo wysoka. Trzeba jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem kolejnych godzin będzie stawała się nieco wyższa/niższa.

Turystyczne termosy firmy Thermos

Inną tak samo popularną i często zalecaną firmą tworzącą turystyczne termosy i kubki termiczne jest firma Thermos. To jedna z największych firm tworzących termosy od wielu lat, z porządnych materiałów i surowców. Ponadto Thermos produkuje produkty w swoich fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty marki Thermos zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy firmy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy na rynku, w projektowaniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich szeroka gama kubków i termosów zachęca pasjonatów podróży, a bardzo dobre właściwości utrzymywania temperatury, dobra cena i jakość, przekonują, aby przynajmniej wypróbować ich produkty.

Termosy Esbit zachowują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że według danych producenta, zatrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12 godzinach, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos można myć w zmywarce?

Przyjmijmy do wiadomości, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się myć w zmywarce. Producenci niektórych termosów wskazują, że w zmywarce można myć zaledwie korek, chociaż nie tyczy się to wszystkich modeli. Zazwyczaj termosów nie wkładamy do zmywarki, ponieważ silne detergenty i działanie wysokiej temperatury w czasie czyszczenia, może ujemnie wpłynąć na ich zdolność do zachowania temperatury.

Termos obiadowy