Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Jakie nowoczesne zabiegi znajdziemy w klinice stomatologii estetycznej
29 sierpnia, 2020
Piwo kraftowe - Maszyny rozlewnicze do piwa - minibrowary
Piwo z minibrowaru – jak warzyć piwo
30 sierpnia, 2020

Nawierzchnia na podjazd – kostka brukowa

kostka brukowa toruń - układanie i cennik

Która nawierzchnia najlepsza na podjazd?

Podstawą porządnego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które sprawdzi się przez lata. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna i nie zepsuła się za prędko. Żeby stworzyć trwały podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przystosowania to znaczy podbudowy, by uniknąć obniżania się, ale także najlepszych materiałów do wykonania podjazdu. Pośród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, więc przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z popularniejszych i niedrogich materiałów, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zdobyła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, który okaże się zarówno funkcjonalny, jak i ładny. Dostosowanie kształtu bardzo ułatwia rozłożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Z kolei ogólna dostępność w niemal większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie trzeba przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w sytuacji, gdy konieczne było dokupienie kostek. Koszt kostki brukowej także można dostosować do do swojego budżetu biorąc pod uwagę dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki atmosferyczne, zmiany temperatury i silny nacisk pojazdów, a także jest prosta w myciu.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje minusy. Podstawową niekorzyść wynika z pogody. Ze względu na opady lub nadmierne działanie słońca kostka brukowa może z upływem lat tracić kolor, przez co traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że niektóre rośliny jak porosty i chwasty wybijają się pomiędzy szczelinami i wyrastają, negatywnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może pochłaniać dużo czasu. Co więcej, aby podjazd z kostki brukowej był trwały musi być ułożony w prawidłowy sposób, co zwykle wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Ukończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie głównie wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele lat. Co więcej zawdzięczając to naturalnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska charakterystycznego wyglądu, który w interesujący sposób podkreśli wygląd ogrodu i samego domu. Z reguły podjazdy z kamienia są traktowane jako wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest także naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkowy plus, czyli brak odkładającej się na wody.

Wybierając podjazd z kamienia, trzeba pamiętać, że główną rolę utrzymuje tutaj ułożenie, by podjazd stał się wytrzymały i by spełniał swoją rolę przez długi czas. Należy unikać tworzenia obszernych dziur pomiędzy nimi, z uwag na to powinno się rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szczeliny uzupełnić mieszanką piasku i cementu. Niedpowiednio rozmieszczony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się kałuż i zastoin. Oprócz tego zwyczajna nierówność kamienia powoduje, że trudno czyścić taki podjazd, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy zastosowaniu specjalnych form lub stempli. Taką metodą da się uzyskać ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, które bez problemu możemy dostosować do charakteru domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że obecne metody produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Główną korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego solidność oraz wytrzymałość na ścieranie oraz warunki pogodowe. Bez problemu można utrzymać go w porządku, jednak w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Podobnie kamień, kostka brukowa oraz beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się przede wszystkim finkcjonalnością, wytrzymałością oraz estetyką. Sądząc po tym, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których liczy się lekkość czyszczenia. Z kolei jeżeli skupiamy się na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej dobrym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu wyglądała elegancko, trzeba pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden nateriał nie sprawdzi się w stu procentach.

www.kostka-brukowa-torun.pl