sklepy internetowe toruń -tworzenie sklepów woo commerce
Sklep internetowy jak zacząć
30 sierpnia, 2020
Projektowanie ogrodów Toruń - firma ogrodnicza
Ogrody projektowanie i zakładanie – Toruń Bydgoszcz
30 sierpnia, 2020

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zamieszkanie w domu dla wielu jest spełnieniem wieloletnich marzeń. Po latach życia w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami śledzimy oferty biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym nawale znaleźć tę,która spełni nasze oczekiwania i nie nadwyręży naszego budżetu? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego trzeba rozpocząć. Jeżeli Twoje dzieci mieszkają już na swoim, to duży dom może być tylko obciążeniem. Natomiast jeżeli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający około siedemdziesięciu m² będzie zbyt mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Przeanalizować należy też kwestię stanowiska garażowego. W obecnych czasach jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie małego garażu. Przemyśleć trzeba też wielkość działki. Za duża może być trudna do utrzymania. Niewielka będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. We wstępnych przemyśleniach należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie każdemu odpowiadają osiedla z licznymi domami, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – związane jest to jednak z bardziej uciążliwym dojazdem do szkół.

Nowy czy stary dom

Zarówno decyzja kupna nowego budynku, jak i starego, ma swoje plusy i minusy. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nieużywany budynek od dewelopera. Nowy dom pozwala nam urzeczywistnić konkretne wizje związane z zastosowaną technologią, a jednocześnie dochodzi poczucie nowości. Używany dom także ma swoje pozytywy. Najczęściej stoi on w zaplanowanym już sąsiedztwie. Umożliwia to wnikliwie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy warsztacie samochodowym. Wiekowe, domy mają swój urok i klimatyczne pomieszczenia. Bardzo często okazuje się, że remont takiej nieruchomości pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest istotne. Budynek zawsze ma sąsiedztwo. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto ma do niej prawo, czy jest publiczna. Wszelkie niejasności mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne kłótnie. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę budynku trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Miejsce wpływa na koszt. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki pod budowę leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy skonfrontować koszt działki na Wrzosach czy w Czerniewicach i zbliżoną działkę w Lubiczu, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście znaczące pieniądze i w takim przypadku należy przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Przyglądamy się księgom wieczystym

Jest to najważniejsza sprawa do zbadania. Jako pierwsze należy zbadać, czy nieruchomość nie ma obciążonej hipoteki. Dane znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Koniecznie trzeba przeanalizować też, kto jest właścicielem, kto współwłaścicielem. Dokładniejsze przeanalizowanie dokumentów przed zakupem, to mniej problemów prawnych w późniejszym czasie. Pamiętać należy także o tym że każdy dom musi być odebrany,czyli musimy uzyskać zgodę na korzystanie z niego.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo szczegółowo sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny musi sprawdzić fachowiec. Nie należy na to żałować pieniędzy albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy niedociągnięcia. Najniebezpieczniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one świadczyć o uszkodzeniu podstawy domu. Następną kwestią na jaką trzeba zwrócić uwagę to zawilgocenie i pleśń. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga profesjonalnych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla większości istotna jest też sprawa grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, należy zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z metod. Jeżeli decydujemy się na używany dom, to warto sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Zakup domu to istotna życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo bywa, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie należy przyglądać się wszystkim papierom związanym z budynkiem. W przypadku wcześniej zamieszkanego budynku należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

Mieszkania na wynajem Toruń