mieszkania Toruń - home staging biuro nieruchomości
Nieruchomości Toruń – Dom na sprzedaż
30 sierpnia, 2020
Kurs angielskiego - szkoła językowa Toruń
Szkoła angielskiego Toruń
30 sierpnia, 2020

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu oraz dobrego przygotowania. Zanim ogród stanie się pięknym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, zawdzięczanej przez obecność pięknych roślin, krzewów i drzew, należy zadbać o fundamenty i rozpocząć projekt ogrodu od początku. Jaki styl ma mieć ogród, kiedy zostanie stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I najistotniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w przestrzeni do zagospodarowania, by nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Zanim zabierzemy się do działania, dobrze jest mieć ułożony plan.

PLAN ZAKŁADANIA OGRODU

Analiza terenu

Pierwszym elementem, na który przed wszystkim należy zwrócić uwagę, jest teren, gdzie ma powstać ogród. Trzeba zgromadzić wszelkie informacje na temat tego, jaka jest przestrzeń, jakie są jej granice oraz co już jest na niej dostępne. Taka wiedza pozwoli ocenić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co istotne, należy zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Będą to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale również forma spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem pierwszych prac nad ogrodem, należ również wiedzieć, jakie będzie przeznaczenie ogrodu. Projektowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, gdzie domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę należy wziąć również to, czy w ogrodzie będą przebywać dzieci i zwierzęta i czy powinien być przystosowany dla osób niepełnosprawnych i starszych. Dodatkowo dobrze jest ocenić, czy niezbędne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie basenu ogrodowego lub oczka wodnego, a także, czy planujemy wydzielić przestrzeń na ogródek warzywny lub sad. Wszystko to warto oszacować w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich pożądanych elementów w terenie. W tym celu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wybranych elementów, jest ważne, by ogród stał się atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek oraz dawał użytkownikom pełną swobodę. Należy zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Należy jednak pamiętać, by unikać sztywnych granic. Części dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i tworzą harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga też troski o możliwość wygodnego poruszania się. Należy zastanowić się, jak złączyć poszczególne części ogrodu i wejścia (np. do garażu czy domu). Tutaj zasadnicze jest wyznaczenie podjazdu, furtek i bramy, a także dróg, które połączą każdy z tych elementów w harmonijną całość. Należy pamiętać, by nie przesadzić z ilością dróżek, ale również, by nie było ich za mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też typ nawierzchni, która posłuży do wykonania dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym projektem tego, jakie wyposażenie i rośliny będą potrzebne, by uzyskać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą mogą stać się portale internetowe, dobre książki lub wiedza specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny warto kreować od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych składników jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie mebli i wyposażenia ogrodowych, powinno być celne w stosunku do domyślnego efektu tak, by powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

Dzięki wiedzy, gdzie pojawią się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, by woda docierała do skupisk roślin, krzewów i drzew, ale jednocześnie nie zatapiała ich zbytnio oraz, by przewody elektryczne docierały do tarasu czy altany, a ścieżki były widoczne.

Realizacja planu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu szczegółowego planu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się jako pierwsze. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umieszczać je we właściwych odstępach, ponieważ wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów posiadają specjalistyczną wiedzę na temat świata roślin. To zadaniem projektanta jest odpowiednio dostosować je do idei klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat wymagań siedliskowych roślin oraz pielęgnacji, a także oceni, jakie rozmiary osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się również na wiedzy na temat ukształtowania terenu i uwarunkowań gleby. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez każdy z etapów planowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Dodatkowo wiele firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów oferuje usługi całorocznej pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na wsparcie z ich strony, by raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć przez lata.