Serwis klimatyzatora w biurze i w domu
11 lutego, 2021
Implanty zębów – Gabinet stomatologiczny Toruń
12 lutego, 2021

Ocieplanie budynku pianką poliuretanową

Ocieplanie budowli to jeden z kluczowych elementów, na jakie należy zwrócić uwagę w trakcie budowy. Właściwa termoizolacja daje komfortowe warunki w środku pomieszczeń. W zimie, zapewnia ona kontrolę nad utrzymaniem ciepła wnętrza, co dodatnio wpływa na minimalizację stosowania kolejnych źródeł grzewczych. Co więcej zapobiega rozwojowi pleśni oraz występowania wilgoci. Latem termoizolacja nie dopuści do przesadnego nagrzania się wnętrza. Dzięki temu unikniemy nabycia klimatyzacji lub ograniczymy konieczność używania jej, co widocznie pomniejszy koszty. Jednym z najlepszych sposobów ocieplania domów jest pianka poliuretanowa (PUR). Znana z wielu zalet, dzięki którym świetnie sprawdza się w swoim zadaniu.

Czym jest pianka poliuretanowa (PUR)?

Pianka PUR jest jednym z nalepszych termoizolacyjnych materiałów, jakie można wykorzystać do ocieplania domów albo budynków. Jeszcze nie tak dawno częściej była używana na znacznych powierzchniach na przykład w chłodniach, jednak jej niebywałe cechy sprawiają, że z co raz większym powodzeniem aplikuje się ją w mniejszych budynkach, np. domach jednorodzinnych. Pianka PUR różni się od pozostałych termoizolacyjnych materiałów tym, że nanosi się ją natryskowo poprzez specjalny agregat. Nie trzeba jej z trudem układać, tak jak pozostałych materiałów oraz zdecydowanie łatwiej dopasować ją do zakamarków w zgięciach konstrukcji i skrzyżowanych elementach. Zaaplikowana na powierzchnię rośnie i tym samym dopasowuje się do kształtu przestrzeni.

Odmiany pianki poliuretanowej

Pianka PUR dzieli się na dwa rodzaje: piankę otwartokomórkową oraz piankę zamkniętokomórkową . Piankę PUR otwartokomórkową charakteryzuje elastyczność oraz gąbczasta struktura. Wykazuje bardzo dobrej jakości termoizolację, co więcej ten materiał jest paroprzepuszczalny, ze względu na co świetnie sprawdza do ocieplenia dachu. Pianka otwartokomókowa jest skutecznym izolatorem ciepła, jednak nie chroni przed wodą, dlatego tego rodzaju pianki poliuretanowej  nie powinno się stosować w przestrzeni nadmiernej wilgoci. Za to w wilgotnym środowisku będzie dobra pianka zamkniętokomórkowa, charakteryzująca się wysoką odpornością na wodę. Ten rodzaj pianki poliuretanowej  ma niewielki współczynnik przewodzenia ciepła oraz jest silną barierą chroniącą. Z reguły stosuje się ją do ocieplenia fundamentów, tarasów lub podłóg.

Wady i zalety ocieplania budynku pianką poliuretanową

Zalet użycia pianki PUR do ocieplenia budynku jest sporo. Głównym plusem jest sposób nakładania pianki przez specjalny agregat. Tą techniką można nałożyć ją w miejscach z ograniczoną dostępnością, a poprawnie położona powstrzymuje tworzenie się mostków termicznych. Ponadto pianka PUR jest elastyczna, lekka oraz łatwo się utwardza, a do tego nie wydziela  szkodliwych substancji ani pyłów. Co ważne ocieplenie budynku pianką poliuretanową zapewnia trwały efekt. Pianka PUR jest odporna na niskie i wysokie temperatury. Z biegiem lat nie traci objętości i nie ubija się. Czas aplikacji pianki jest stosunkowo krótki w zestawieniu z innymi sposobami ocieplania budynków. Użycie jej zapewnia również izolację akustyczną.

Pianka PUR ma jednak parę wad, ale znajdziemy ich zdecydowanie mniej niż zalet. Głównie trzeba pamiętać, że szkodzą jej promienie UV, z tego powodu powinno się dodatkowo ją zabezpieczyć. Pianka PUR może mieć niejednakowe parametry i może być łatwopalna. Powinno się sprawdzić to w trakcie kupna, bo dostępne są pianki poliuretanowe stworzone z samogasnących składników, dzięki czemu uniemożliwiają rozprzestrzenienie się ognia. W przypadku tego typu ocieplania budynków najistotniejszym elementem pracy jest natrysk, z uwagi na to lepiej pozostawić to fachowcom. Niewłaściwie rozłożona pianka nie zachowa swoich właściwości termoizolacyjnych.

Jaką piankę poliuretanową wybrać?

Zarówno pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa spełniają rolę termoizolacji, jednak ich wykorzystanie z reguły zależy od umiejscowienia ocieplanych powierzchni. Pianka PUR otwartokomórkowa za sprawą tego, że jest paroprzepuszczalna oraz lekka, lepiej sprawdza się przy ocieplaniu dachów czy poddasza oraz przy ocieplaniu powierzchni wewnętrznych. Pianka PUR zamkniętokomórkowa nadaje się do ocieplania powierzchni zewnętrznych, podłóg oraz fundamentów, jednak należy pamiętać o tym, że jest dość sztywna i z powodu tego nieco bardziej podatna na uszkodzenia.

Poprawny natrysk pianką poliuretanową

Choć to wydaje się proste położenie pianki PUR wymaga sporego doświadczenia. W czasie nakładania pianki konieczne są odpowiednie warunki na przykład odpowiednia temperatura oraz wilgoć powietrza. Pianka musi zostać nałożona równomiernie, tak aby między sąsiadującymi warkoczami nie widać było pustych przestrzeni. Grubość  pianki PUR też powinna być praktycznie równa. Z uwagi na to, że pianka samodzielnie rośnie po zaaplikowaniu, dopuszczalne są niewielkie różnice, przez co pianka nie jest doskonale równa i gładka. Dlatego tak ważne jest doświadczenie. Profesjonaliści prawidłowo oceniają metodę ułożenia pianki na powierzchni.

To sprawia, że mamy gwarancję tego, że pianka dobrze ociepli budynek oraz nie wystąpią termiczne mostki, które mogłyby zepsuć pożądany efekt. Pianka PUR jest jednym z najlepszych wśród materiałów stosowanych do ocieplenia budynków.

Izolacje pianką poliuretanową