Systemy nawadniania ogrodów
11 lutego, 2021
Ocieplenia natryskowe pianą poliuretanową
11 lutego, 2021

Podstawową korzyścią płynącą z używania klimatyzacji jest w pierwszej kolejności ustawianie najkorzystniejszej wilgotności powietrza oraz komfortu termicznego. Dzięki odpowiedniej temperaturze stajemy się bardziej sprawni umysłowo, spokojniej śpimy i wypoczywamy oraz funkcjonujemy. Z uwagi na to klimatyzacja stała się niemal stałym wyposażeniem biur i częściej pojawia się w domach, a także w mieszkaniach. Biorąc pod uwagę funkcje, niektóre klimatyzatory dodatkowo jonizują i czyszczą powietrze, co także jest ważnym atutem. Chcemy przecież, by jakość powietrza była najlepsza. Żeby jednak klimatyzator chodził skutecznie przez długi czas, bez względu na częstotliwość jego użycia, należy właściwie o niego troszczyć się, czyli cyklicznie go serwisować.

Dlaczego trzeba serwisować klimatyzację biurowy i domowy?

Klimatyzacja oferuje nie tylko korzyści biegnące z jego stosowanie, chcemy więc używać go bardzo długo. Tak samo jak większość urządzeń, z biegiem czasu gromadzi kurz i zabrudzenia, dlatego mycie jej jest niezwykle ważne patrząc na jakość pracy oraz bezpieczeństwa. Zabrudzenie klimatyzacji w domu i w biurze może generować techniczne problemy. Co więcej ignorowanie zaleceń producenckich może prowadzić do straty gwarancji. Posiadanie gwarancji jest istotne ponieważ klimatyzacja funkcjonuje przez wiele lat. Chcemy przecież, żeby w tym czasie sprawowała się jak najbardziej wydajnie. Okresowe czyszczenie zapobiega awariom, przekłada się na to, że korzystanie z klimatyzacji jest mniej kosztowne, dłuższe oraz znacznie bardziej efektywne. Usuwanie usterek naraża nas na niechciane koszty, jakich nie lubimy ponosić.

Nieserwisowanie łączy się też z szkodą dla zdrowia. Gromadzące się w środku domowej lub biurowej klimatyzacji brud oraz kurz, a także możliwe grzyby i pleśnie są szkodliwe dla człowieka. To przez nie jesteśmy bardziej podatni na alergie i choroby układu oddechowego. Z uwagi na to używanie klimatyzacji, która wydmuchuje powietrze pełne bakterii i drobnoustrojów oznacza niebezpieczeństwo dla zdrowia zgromadzonych blisko osób. To oznacza, że fundamentem bezpiecznej pracy klimatyzacji w domu i w biurze są systematyczne kontrole oraz gruntowne odgrzybianie i czyszczenie.

Na czym polega serwis klimatyzacji domowej i biurowej?

Serwis klimatyzatora powinien być przede wszystkim dokładny. Nie wolno pominąć żadnej strefy, nawet obudowy klimatyzatora. Jakby nie patrzeć chcemy mieć pewność, że nie popękał i nadal jest odpowiednio zamontowany. Bardzo ważne jest skontrolowanie instalacji elektrycznych – głównie ich połączeń, a także elementów układu chłodniczego. Zwykle konieczny jest też pomiar wydajności chłodniczej oraz ocena ciśnienia w trakcie ssania i tłocznia przy pracy klimatyzatora. Po kontroli wszelkich elementów instalacji, następuje dokładne czyszczenie parownika, filtrów, przewodów oraz kanałów, a także wymiana filtrów oraz innych części w razie konieczności. Podczas serwisowania klimatyzacji mamy sposobność instalacji zamiennych części. Równoczesnie odbywa się dogłębne odgrzybianie i oczyszczanie. Ważnym elementem jest też kontrola drożności systemu odprowadzania skroplin.

Wszystkie te czynności przeprowadzane w trakcie serwisu klimatyzacji w domu i w biurze to pewność, że klimatyzacja będzie pracowała bezawaryjnie oraz bezpiecznie. Dzięki temu polepszy się jakość powietrza, w którym nie będzie już kurzu, brudu i bakterii. To istotne choćby ze względu np. alergików. Brak czynników alergennych i chorobotwórczych gwarantuje użytkownikom klimatyzacji komfort i bezpieczeństwo.

Jak często wykonywać serwis klimatyzacji i kto powinien go wykonać?

Regularność przeprowadzania serwisu klimatyzacji zależy od różnych czynników. Po pierwsze najlepiej stosować się instrukcji producenta udzielającego gwarancji. Warto także zwrócić uwagę na przestrzeń, gdzie położony jest klimatyzator oraz jego częstotliwość pracy. Jeżeli funkcjonuje z niewielkimi przerwami lub nawet bez nich lub został umiejscowiony w przestrzeni o szczególnym zapyleniu, serwisowanie może być potrzebne częściej. Zazwyczaj przyjmuje się, że klimatyzację w biurze i w domu trzeba serwisować około 2 razy w przeciągu roku. Jeśli klimatyzator jest bardziej eksploatowany warto przeprowadzać trzy lub nawet cztery przeglądy w ciągu roku. Zwykle jest to indywidualna sprawa i ze względu na bezpieczeństwo warto ocenić, jak częste serwisowanie będzie dla naszego klimatyzatora najodpowiedniejsze.

Dezynfekcję klimatyzacji warto powierzyć profesjonalistom. Samodzielne podejmowanie się oczyszczenia może być niedokładne. Zlecenie oczyszczenia klimatyzatora fachowcom zapewnia rzetelne oczyszczenie i odgrzybienie. W taki sposób nie ma powodów do obaw, że jakiś element zostanie przegapiony i nie zostanie właściwie odkażony. Fachowcy wykorzystują posiadające potrzebne atesty środki chemiczne, co usuną bakterie i grzyby, a sami serwisanci z pewnością mogą okazać świadectwa kwalifikacji.

Poprzez takie działania zdobywamy pewność, że serwis klimatyzacji w domu i w biurze jest rzetelny i kompleksowy. Okresowo oczyszczany klimatyzator przez lata będzie zapewniał komfort termiczny w bezpieczny dla zdrowia sposób.

Serwis klimatyzacji