Ocieplanie dachów
17 września, 2020
E-sklep stworzony przez WooCommerce
17 września, 2020

Okna pasywne Toruń

Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Podstawową zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka wspiera redukowanie wydatków na ogrzewania. Tym z najważniejszych elementów wpływających na skuteczność takiego typu budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od zwykłych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze skuteczną termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zwykle nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym lepsza termiczna izolacja. Głębokość większości okien pasywnych wchodzi około 88-120mm, a z kolei ich szybowe pakiety zazwyczaj są trzyszybowymi pakietami. Dla poparcia efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest również pianka poliuretanowa (PUR) o zbliżonych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o budowę ram okien pasywnych, najczęściej to są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż odznaczają się pasywne okna PCV. Tego typu okna są wybierane ze względu na prosty montaż, bezproblemowe czyszczenie i całkiem niską cenę. Aby okna PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg 6 wewnętrznych komór i załączenie niezbędnych uszczelek, jakie bronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Okna drewniane są najczęściej wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Zwykle, żeby stały się pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z dwiema komorami. Innym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak samo jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wymogi, ale ich bazową zaletą jest możliwość powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to mają mniej swoje właściwości termoizolacyjne, z tej przyczyny rzadziej wykorzystuje się je w domach oraz mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, jakie zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego typu oknach pasywnych ramy wykonane są z drewna w połączeniu z aluminiowym okuciem. W tego rodzaju, drewno można zastąpić także PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Rozmawiając o pasywnych oknach zawsze zwracamy uwagę na ich możliwość termoizolacji. Niewielka strata ciepła jest dużą zaletą w porównaniu do do środków pieniężnych przekazywanych na utrzymanie optymalnej temperatury w środku mieszkania. Niewielkie straty ciepła zapewniają zmniejszenie wykorzystania systemów grzewczych w trakcie zimy i klimatyzacji w czasie lata. Po zastosowaniu okien pasywnych mniej wydamy na docieplenie domu lub wychładzanie powietrza w trakcie upałów. To oznacza, że o ile wydatek związany z montażem okien pasywnych będzie większy niż w przypadku zwykłych okien, zyski wynikające z dobrej termicznej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną należy dodać też o zadowalającej akustycznej izolacji. Poprawnie wstawione pasywne okna niezwykle efektywnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Wielką zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV i opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i ochronę przed wilgocią oraz rozwojem pleśni i grzybów. Warto zwrócić również uwagę na zalety wynikające z budowy okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są mało podatne na rozbicie, jednak porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając pasywne okna?

W kwestii zakupu okien pasywnych, najważniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty uwierzytelniające klasę danego produktu. Należy sprawdzić współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, wielkość ramy czy surowiec, z którego zostanie ono wykonane. Warto też pomyśleć nad doborem uszczelek i okien, jakie mają bezpośredni wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też skuteczną wentylację. W ten sposób zdobędziemy dostęp czystego powietrza oraz nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Na nic zdadzą nam się wspaniałe parametry pasywnego okna, najlepsze materiały oraz antywłamaniowe okucia, kiedy okno nie zostanie zamontowane we właściwy sposób. Warto w tym wypadku zdecydować się na wynajęcie fachowca, który przeprowadzi montaż rzetelnie. Nieprawidłowy montaż prowadzi do powstawania mostków termicznych, gdzie będzie uciekało ciepło. To w mocno zniży wydajność pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze zalety.

Obok prawidłowego montażu trzeba przemyśleć usytuowanie okien na etapie projektu domu. Jeśli zależy nam na pełnym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony południowej lub północnej jest najlepsze. Tak unikniemy przegrzania oraz konieczności użycia dodatkowej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Stolmar Okna Toruń