Okna pasywne Toruń
17 września, 2020
Optymalizacja witryn internetowych na WordPress
17 września, 2020

E-sklep stworzony przez WooCommerce

WordPress, jako od lat jedna z najbardziej znanych i często używanych platform do tworzenia stron WWW ma też specjalną zaletę. Najlepsze dodatki udostępniane są we wtyczkach, a za sprawą wtyczki WooCommerce to też narzędzie do zaprojektowania e-sklepu. Ze względu na to, że WordPress działa poprzez własny CMS, czyli system zarządzania treścią, jest prosty w obsłudze dla użytkowników i pozwala na tworzenie stron i sklepów internetowych bez potrzeby stosowania specjalistycznej programistycznej wiedzy.

WooCommerce jest całkowicie zintegrowaną z WordPressem wtyczką, jaka przekształca witrynę WWW na WordPressie w profesjonalny e-sklep. Jej obsługa, zwłaszcza że jest też w polskiej wersji językowej, jest właściwie łatwa i daje sporo możliwości. Poprzez nią da się wpisywać produkty, ich opisy oraz szczegółowe dane, grafiki, ceny, a także dostępność w magazynie. Natomiast klienci e-sklepu zyskują funkcję koszyka i w prosty i bezproblemowy sposób mogą dokonać zakupu.

Dlaczego warto budować sklep internetowy korzystając z WooCommerce?

Wtyczka WooCommerce została opracowana z myślą o użytkownikach WordPressa, co oznacza, że została dostosowana do jego funkcjonalności, a jej mechanizm włączania jest prosta. Oprócz tego duża liczba motywów oraz szablonów jest zupełnie zgodnych z WooCommerce, dlatego oprawa graficzna, układ albo działanie sklepu internetowego na WordPressie jest proste do poprzawiania. Wystarczy podstawowa ilość wyobraźni i wiedzy, by przygotować sklep internetowy dopasowany do potrzeb, a oprócz tego interesujący wizualnie i przyjazny dla użytkowników.

Co szczególnie ważne, tworząc e-sklep poprzez WordPress otrzymuje się totalną kontrolę nad sklepem. To wyróżnia WooCommerce w porównaniu do sklepów abonamentowych, to proste  modyfikacje wyglądu i funkcjonalności sklepu, przy pomocy specjalistów. Sklepy internetowe na WordPressie są tak znane, że przy pojawieniu się kłopotu można nie tylko zwrócić się o pomoc profesjonalnych firm, ale też szukać na grupach, na forach czy blogach pomocy znawców i osób, które wcześniej poradziły sobie z podobnym problemem.

Zaletą WooCommerce jest też to, że posiada ogromny zakres własnych, zaawansowanych dodatków. Powodzenie e-sklepów na WordPressie sprawia, że developerzy ciągle tworzą osobne dodatki i wtyczki dedykowane WooCommerce. To sprawia, że kiedy sklep wymaga jakiejś funkcjonalności, przeważnie wystarczy zobaczyć dostępne rozszerzenia i bardzo możliwe jest to, że odpowiadające na potrzebę do pracy pożądane rozszerzenie istnieje od dawna. Ponadto WooCommerce regularnie eliminuje konflikty między dodatkami i szablonami w ciągu aktualizacji.

Uruchomienie e-sklepu poprzez WordPress

Podłączenie WooCommerce do WordPressa jest łatwe. Wszystkim, co trzeba zrobić to w dziale wtyczek odnaleźć WooCommerce. Po aplikacji wtyczki, w pasku administratora pojawiają się nowe opcje, dzięki którym możliwe jest dodawanie produktów, zarządzanie zamówieniami albo płatnościami oraz zapisywanie danych o klientach. Oprócz tego dostępne są też raporty, statystyki i analizy sprzedaży.

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie funkcjonalności WooCommerce są w pełni nieodpłatne. O ile nieodpłatna wersja oferuje wiele, niektóre przydatne w e-sklepie opcje mogą wiązać się z kosztem. Między innymi płatne dodatki dotyczą możliwości płatności online, współpracy z firmami kurierskimi, sklepami portali społecznościowych (np. na Facebooku), Allegro, albo rozwiniętych funkcji mechanizmów ofert lub opinii. Większość płatnych opcji posiada nieodpłatną wersję, jednak może zdarzyć się tak, że do najlepszego działania e-sklepu na WordPressie najlepsza będzie wtyczka płatna.

Bezpieczeństwo i wsparcie e-sklepu na WordPressie

Bezpieczeństwo e-sklepu to ważna kwestia. Sam WooCommerce oraz WordPress są bezustannie ulepszane przez twórców, z uwagi na to są oceniane jako bezpieczne. Kłopotem mogą stać się jednak dodatkowe wtyczki, które nie za każdym razem są całkowicie dostosowane, za sprawą czego mogą w pewnym stopniu tworzyć dostęp do witryny. Z tej przyczyny, warto wybierać rozsądną ilość rozszerzeń, głównie tych szczególnie potrzebnych do prowadzenia sklepu. Żeby zapewnić bezpieczeństwo e-sklepu stworzonym przez WooCommerce i WordPress warto co raz aktualizować wotywy i wtyczki. Aktualizacje z reguły mają na celu wyeliminowanie luk i błędów. Oprócz tego dojście do konta administracyjnego oraz serwera FTP powinien mieć przede wszystkim właściciel e-sklepu i ewentualnie osoby wsparcia technicznego. Co więcej hasła dostępu muszą być wyjątkowo skomplikowane, by gwarantowały większe bezpieczeństwo e-sklepu.

Należy też postawić na solidny hosting z opcją tworzenia kopii danych oraz pomoc ekspertów. Pomoc techniczna może stać się nieoceniona, kiedy pojawi się kłopot, z którym ciężko będzie wygrać samemu. Oprócz współpracy z profesjonalną firmą, jaka trudni się wsparciem technicznym do WordPressa, wiele opracowań problemów znajduje się na forach internetowych lub na grupach. Czasami wystarczy zadać pytanie i poczekać na odzew. Jeśli jednak kłopot wymaga szybkiej naprawy, lepiej zwrócić się po pomoc ekspertów.

Sklepy internetoweBlackSoft sklepy internetowe