ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR
1 września, 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperatory i klimatyzatory montaż i serwis w Toruniu
1 września, 2020

Okna pasywne

Najwyższą zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka wspiera oszczędzanie kosztów ogrzewania. Jednym wśród najbardziej znaczących elementów wskazujących na efektywność takiego typu budownictwa jest użycie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od pozostałych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim wysoką termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych przeważnie nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość określa ten współczynnik tym skuteczniejsza termiczna izolacja. Głębokość okien pasywnych wchodzi około 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe zazwyczaj są trzyszybowymi pakietami. Dla uwydatnienia efektu w energooszczędnym pasywnym budownictwie używania jest tównież pianka poliuretanowa (PUR) o podobnych właściwościach izolacji termicznej. Jeżeli chodzi o budowę ram okien pasywnych, najczęściej to są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Typy okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie wciąż zyskują pasywne okna PCV. Tego typu okna są kupowane ze względu na prosty montaż, nietrudne utrzymanie czystości oraz stosunkowo niską cenę. By jednak okna z PCV stały się pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Na przydkład jest to wymóg 6 wewnętrznych komór oraz załączenie specjalnych uszczelek, które chronią przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Podobnie jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są najczęściej kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Najczęściej, aby były pasywne mają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Następnym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Podobnie jak w przypadku okien pasywnych PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wytyczne, jednak ich podstawową zaletą jest zdolność produkcji w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termo izolacji, z uwagi na to mniej wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, lepiej zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, które łączą w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego typu pasywnych oknach ramy robione są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W takich łączonych oknach, drewno da się zamienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Myśląc o pasywnych oknach zazwyczaj kierujemy uwagę na ich możliwość izolacji termicznej. Niewielka strata ciepła jest widoczną zaletą w porównaniu do do środków pieniężnych przeznaczanych na zachowanie najlepszej temperatury wewnątrz domu. Małe straty ciepła gwarantują obniżenie wykorzystania systemów grzewczych w czasie zimy oraz klimatyzacji latem. Za sprawą zastosowania okien pasywnych poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie domu albo wychładzanie powietrza w trakcie upałów. To oznacza, że o ile koszt związany z założeniem okien pasywnych okaże się wyższy niż w przypadku niepasywnych okien, zyski płynące z wysokiej izolacji termicznej zwrócą nam poniesione koszty. Poza termiczną izolacją należy wspomnieć też o zadowalającej izolacji akustycznej. Dobrze zainstalowane pasywne okna dość wydajnie odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV oraz opady, gwarantuje nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz oraz ochronę przed wilgocią i rozwojem grzybów i pleśni. Warto zwrócić również uwagę na korzyści wynikające z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są mało podatne na rozbicie, jednak wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są właściwe parametry oraz certyfikaty poświadczające klasę danego okna. Należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, szerokość ramy i tworzywo, z którego będzie ono wykonane. Warto też zastanowić się nad doborem okuć i uszczelek, które mają bezpośredni wpływ na termoizolację oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również poprawną wentylację. W ten sposób zyskamy dopływ czystego powietrza i jednocześnie nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najważniejszym elementem jest właściwie montaż okna. Nieprzydatne będą wybitne parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, gdy okno nie zostanie zaaplikowane w odpowiedni sposób. Warto w tym celu rozważyć wynajęcie fachowca, jaki wykona pracę sumiennie. Nieprawidłowy montaż skutkuje pojawianiem się termicznych mostków, przez które będzie uciekało ciepło. To w znacząco zniży wartość okna pasywnego, w wyniku czego przestanie być już ono pasywne, bo utraci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok prawidłowego montażu należy rozplanować rozmieszczenie okien na etapie projektu domu. Jeśli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych i czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. Tak uchronimy się od przegrzania i konieczności użycia kolejnej ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.