Licówki bydgoszcz - protezy zębów protetyka implanty
Protezy zębów Bydgoszcz
31 sierpnia, 2020
ocieplanie pianką pur toruń bydgoszcz włocławek - izolacje natryskowe
Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR
1 września, 2020

Nawierzchnia na podjazd – która najlepsza?

Fundamentem trwałego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które sprawdzi się przez lata. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna oraz nie zniszczała za szybko. Aby stworzyć solidny podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przygotowania w postaci podbudowy, żeby uniknąć obniżania się, ale też najwyższej jakości tworzyw do wyłożenia podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, ze względu na to przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z popularniejszych oraz niekosztownych tworzyw, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale także wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Z uwagi na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, który stanie się zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie kształtu bardzo usprawnia nałożenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Natomiast ogólna dostępność we właściwie każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie musimy martwić się dostawami lub dodatkowym kupnem, w chwili, kiedy konieczne było dokupienie kostek. Koszt kostki brukowej też można dobrać do swojego portfela ze względu na obszerną ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest mocno odporna na warunki atmosferyczne, zmienne temperatury oraz wysoki nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w czyszczeniu.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje minusy. Podstawową niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Ze względu na opady albo przesadne działanie słońca kostka brukowa może z czasem odbarwiać się, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Zdarz się tak, że nieplanowane rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz wyrastają, niekorzystnie wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może odbierać sporo czasu. Dodatkowo, żeby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać ułożony w prawidłowy sposób, co często wpływa na koszt zatrudnienia do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez bardzo dużo czasu. Dodatkowo zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Zwykle podjazdy z kamienia są traktowane jako wyjątkowo eleganckie. Szczególnym elementem jest też naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. Ta metodą osiągamy dodatkowy plus, czyli brak odkładającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, trzeba pamiętać, że kluczową rolę odgrywa tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd stał się trwały oraz żeby spełniał swoją rolę przez lata. Należy unikać zostawiania sporych dziur między nimi, dlatego lepiej rozłożyć je jeden przy drugim, a szczeliny wypełnić piaskiem z domieszką cementu. Niewłaściwie rozłożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się zastoin. Oprócz tego normalna nierówność kamienia oznacza, że ciężko czyścić podjazd z kamienia, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy użyciu specjalnych stempli oraz form. Taką metodą możemy osiągnąć ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, które bez problemu da się dostosować do designu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania wyjątkowo ładnego podjazdu. Warto dodać, że współczesne metody produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Główną zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość oraz wytrzymałość na niszczenie oraz warunki atmosferyczne. Łatwo utrzymać go w porządku, jednak w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Jak widać zarówno kamień, kostka brukowa oraz beton mają swoje zalety i wady. Decydując o zakupie materiału najlepiej kierować się głównie wytrzymałością, funkcjonalnością oraz estetyką. Sądząc po tym, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których ważna jest łatwość czyszczenia. Natomiast jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej zadowalającym wyborem. By nawierzchnia podjazdu prezentowała się wyśmienicie, trzeba jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

Usługi brukarskie