Apartamenty sopot tanie noclegi
Apartament Sopot
31 sierpnia, 2020
kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Układanie kamienia na podjeździe
1 września, 2020

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest niezbędne? Kilka słów o tym, co nam grozi, kiedy bagatelizujemy ubytki.

Niefrasobliwe traktowanie ubytków w zębach może prowadzić do wielu nieprzyjemności. Najczęstsze problemy to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Nawet pojedynczy ubytek może spowodować m. in. nieodwracalne zmiany w obrębie szczęki. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na wygląd czyli m.in. widoczne zmiany w wyrazie twarzy, idą zauważalne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby stają się podatne na nacisk, przez co mogą zacząć się przechylać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego należy zwracać uwagę na to, by niezwłocznie uzupełniać ubytki. Nie wolno nam także zapominać o regularnych kontrolach u specjalisty.

W jaki sposób uzupełnić ubytek?

  1. Tradycyjne protezy ruchome: wady i zalety

Rozwój stomatologii we współczesnych realiach jest bardzo szybki. Dzisiejsze protezy ruchome nieporównywalnie różnią się od tych sprzed kilku dziesięcioleci pod względem dopasowania jak i estetyki wykonania. Do niewątpliwych plusów protez wyciąganych można zaliczyć przede wszystkim dostępność i niski koszt w porównaniu z implantami. Osoby zdecydowane na protezę ruchomą, powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór spożywanych posiłków oraz specjalne środki mocujące protezy. Wymaga się także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Ważne jest stosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia protez. Wszyscy zdecydowani na wariant protezy tradycyjnej muszą się przygotować także na to, że częściowo zasłonięte podniebienie może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę ruchomą należy wymieniać dosyć często- raz na pięć lat. Dotyczy to także trochę bardziej inwazyjnej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to stała proteza instalowana na koronach zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza ruchoma?

Ceny wahają się. Koszt zależy od tego, z jakiego tworzywa ma być wykonana nasza sztuczna szczęka. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Należy dodać, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. środki czyszczące, specjalną szczoteczkę, czy specjalny klej. Kiedy zsumujemy wszystkie wydatki związane z protezą w ciągu roku, może się okazać, że pochłaniają nawet do 7-8 tysięcy rocznie! Może to być zatem bezpośredni powód, dla którego coraz więcej pacjentów wybiera implanty.

  1. Czy warto inwestować w implanty?

Jak zbudowany jest implant zębowy? To najlepszy sposób uzupełniania ubytków. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest nieskomplikowany i nie wymaga pobytu w szpitalu. Podczas wszczepiania implantów stosuje się jedynie znieczulenie miejscowe. Wstawianie implantów trwa około 20-60 minut, w zależności od liczby wstawianych zębów. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się powodzeniem a klienci są zadowoleni. Trwałość implantów jest ich kolejną zaletą- zabieg wykonujesz raz na całe życie. Raz założone implanty możemy mieć do końca życia, bez konieczności regularnej wymiany jak w przypadku protez tradycyjnych.

Istotnym zagadnieniem jest także mała szkodliwość stosowania implantów względem innych zębów. Tradycyjne protezy osiadające mogą powodować zanik kości wyrostka zębodołowego i różne schorzenia jamy ustnej. W przypadku implantów zagrożenie podobnymi dolegliwościami jest znikome. Większość implantów jest wykonana z materiałów bio-kompatybilnych. Sztuczne zęby są zatem bardzo łatwo integrowane przez organizm. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Jakie rodzaje implantów mamy do wyboru?

Wspominaliśmy już o tym, że implant składa się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Długowieczność implantu leży często u podstaw jego wykonania- stosuje się najlepsze materiały, dzięki czemu wprawiane zęby służą nam często do końca życia. Oto najczęstsze zestawienia materiałów do produkowania implantów: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. To, jakie materiały wybierzemy, determinuje ostateczny koszt implantów. Ceny implantów są różne, zazwyczaj cena za jeden implant to ok. 2,5-3 tys. Wysoka cena jest główną wadą implantów.

Protezy czy implanty?

Dla pacjentów główną rolę przy wyborze protezy odgrywa cena. Korzystniejszy wariant cenowy prezentuje protetyka tradycyjna. Utrzymanie protezy rychomej jest jednak niestety naznaczone dodatkowymi kosztami: potrzebujemy bowiem specjalnych kremów do protez, środków czyszczących, szczoteczek itp.. Systematyczna wymiana protezy co kilka lat to także kolejny wydatek. Implanty natomiast, chociaż wiążą się z jednorazową, niemałą inwestycją, posłużą nam do końca życia. Nie musimy jednak stale dokładać do ich utrzymania, i nie szkodzą pozostałym zębom.

Warto pamiętać,  że uzupełnianie ubytków jest konieczne. Możliwości wyboru przy uzupełnianiu ubytku jest kilka. Warto więc zastanowić się nad tym, co jest najlepsze dla Twojego zdrowia.

Implanty Bydgoszcz