Konsolidacja kredytów - Kredyty konsolidacyjne - Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny
Kredyty konsolidacyjne – połącz swoje pożyczki
23 września, 2016
ETYIECIARKA PE LABELLERS - MASZYNY ETYKIETOWANIE ETYKIECIARKI PRZEMYSŁOWE
Etykieciarki i maszyny pakujące od autoryzowanego dostawcy
5 października, 2016

Praca w budownictwie oczekuje na młodych pracowników – takie tytuły nagminnie drukowane są na pierwszych stronach gazet. Wkraczający w dorosłe życie Polacy, którzy zdecydują się na karierę w budownictwie zapewnią sobie dobry znakomite perspektywy zawodowe. Jak twierdzi wielu ekspertów „budowlanka” przeżywa dziś swój rozkwit. Wszystko to zawdzięczamy trendom jakie kilka lat temu przeważały w szkołach średnich i na uniwersytetach. Studenci z roczników 2000 – 2010 bardzo często zgłaszali się na studia humanistyczne, takie jak prawo, psychologia, czy socjologia. Dziś mało jest inżynierów budownictwa, czy osób specjalizujących się w pracach budowlanych. Spora grupa ekspertów pracuje za granicą, pozostawiając nasz rynek wybrakowanym.

O ile jeszcze kilka lat wstecz rodzice namawiali swoje dzieci na studia humanistyczne, które pomogą im otrzymać „zawód przyszłości”, o tyle dzisiaj jasne jest, że tym zawodem z przyszłością jest cieśla, spawacz, a także pracownik, czy projektant budowlany. Kierunki na uczelniach przeobrażają się w gwałtownym tempie, że aż ciężko podążać za tym co nowego zaproponują nam w przyszłym roku. Jedno pozostaje nieuniknione. Każda osoba planująca samodzielnie funkcjonować w budownictwie musi nabyć uprawnienia budowlane. Są one koniecznym warunkiem do pełnienia takich czynności jak konstruktor, czy pracownik specjalizujący się w projektach budowlanych.

Regulacje prawne dotyczące uprawnień budowlanych

Jakiekolwiek informacje prawne normujące uprawnienia budowlane możemy znaleźć w ustawie Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Ustawa ta wyznacza fundamentalne zagadnienia związane z uprawnieniami budowlanymi. Natura uprawnień budowlanych łączy się z pełnieniem niezależnych funkcji technicznych w budownictwie. Według prawa budowlanego pracownik uzyskujący uprawnienia budowlane może zajmować się taką działalnością jak organizowanie i kontrolowanie projektów architektoniczno – technicznych, kierowanie placem budowy i produkowaniem elementów konstrukcji budowlanych, dozór inwestorski oraz wykonywanie opieki technicznej utrzymania obiektów budowlanych. Ponadto akt prawny prawo budowlane normuje także delegacje ustawowe do udzielania stosownych zaleceń wykonawczych.

Jak uzyskać uprawnienia budowlane?

Nabycie uprawnień budowlanych to nie taka prosta sprawa, choć wartą „zachodu”. Główne wymogi dotyczą posiadania wyższego bądź średniego wykształcenia w odpowiedniej dziedzinie, przebycie praktyki w miejscu budowy, lub przy sporządzaniu projektów budowlanych, oraz zdanie egzaminu.Aby podejść do egzaminu należy wnieść wniosek, do którego wymagane jest dołączenie dokumentu zaświadczającego o wykształceniu, książki praktyki zawodowej, kserokopię dowodu osobistego i kartę personalną. Egzamin na uprawnienia budowlane składa się z dwóch elementów – testu pisemnego i rozmowy kwalifikacyjnej. Testy egzaminacyjne przygotowywane są indywidualnie dla każdej specjalności. Zasadniczo nie ma sposobu na ekspresowe zdanie testu. Jedyne co możemy zrobić to po prostu się do niego przygotować. Dobrze jest także zadbać o wysokiej jakości praktykę zawodową, gdyż w wielu przypadkach na teście egzekwowana jest znajomość umiejętności praktycznych a nie tylko wiedza teoretyczna. Aby móc móc uczestniczyć w egzaminie ustnym. kandydaci powinni uzyskać chociaż 75% dobrych odpowiedzi na teście. Wynik egzaminu obowiązuje przez przez 3 lata, po czym jesteśmy zobowiązani znów do niego podejść. Uprawnienia budowlane nadaje dziś odpowiedni organ samorządu zawodowego, zdefiniowany w ustawie prawo budowlane.

Gdzie będą Tobie potrzebne uprawnienia budowlane?

Ukończenie studiów lub zdobycie stosownego wykształcenia związanego z branżą budowlaną do dopiero połowa sukcesu. Jeśli mniemasz, że tytuł, który uzyskałeś od swojej szkoły jest wystarczający, oznacza to, że jesteś w dużym błędzie. Najpierw musisz zatroszczyć się o uzyskanie uprawnień budowlanych,a także o zdobycie profesjonalnego doświadczenia. Tylko zestawienie wiedzy z praktyką da Tobie najpoważniejsze szanse na osiągnięcie wymarzonej pracy w budownictwie. Generalnie rozróżnia się 3 fundamentalne typy uprawnień budowlanych – uprawnienie do projektowania, uprawnienie do kierowania pracami budowlanymi, oraz połączenie tych dwóch uprawnień. Prawo budowlane opisuje również specjalizacje w jakich można się kształcić. Zdobycie uprawnień budowlanych to zatem obowiązek osób, które zajmują się pracami architektonicznymi, elementami konstrukcji budowlanych inżynierią drogową, mostową, i kolejową, oraz instalacjami telekomunikacyjnymi, kanalizacyjnymi, wodociągowymi i elektrycznymi.

Budownictwo to dziedzina, którą warto być zainteresowanym. Nie tylko ze względów praktycznych, ale także pieniężnych. W branży budowlanej pensje rozwijają się na całkiem dobrym poziomie znacznie przekraczającym statystyczne wyniki zarobkowe. W przygotowaniu do samego egzaminu pomocne będą przeróżne, publicznie dostępne portale online takie jak choćby iznynieriabudowlana.org. Na tej platformie znajdziecie wiele użytecznych porad dotyczących zdobycia uprawnień budowlanych. Możecie na niej kupić również program na uprawnienia budowlane, dzięki któremu dokładniej przyswoicie potrzebną Wam wiedzę. Budownictwo to przyszłość, o którą warto zadbać.

Zapraszamy na stronę www na której znajdziecie istotne informacje na temat uprawnień budowlanych: budownictwo.