Geodeta Toruń - pomiary geodezyjne wyznaczanie granic działki
Geodeta – Wznowienie granic działki
8 sierpnia, 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik
Ceny zabiegów stomatologicznych
15 sierpnia, 2019

Firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodów Toruń - Firma ogrodnicza

Projektowanie ogrodu wymaga czasu i dobrego przygotowania. Zanim ogród stanie się wspaniałym miejscem, gdzie odpoczynek będzie sprawiał przyjemność, dzięki urokliwej atmosferze, budowanej przez otoczenie pięknych roślin, krzewów i drzew, dobrze zadbać o fundamenty i zacząć projekt ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich przetrwają w naszym klimacie? I — to najistotniejsze: w jaki sposób poumieszczać je w dostępnej przestrzeni, by nie było ich, ani za dużo, ani zbyt mało? Nim zabierzemy się do działania, warto jest mieć przygotowany plan.

ETAPY PROJEKTOWANIA OGRODU

Analiza terenu

Głównym elementem, na który w szczególności należy zwrócić uwagę, jest teren, gdzie powstanie projektowany ogród. Należy zebrać wszelkie informacje dotyczące tego, jaka jest przestrzeń, jakie ma granice oraz co już jest na niej dostępne. Ta wiedza pozwoli sprawdzić, jakie jakich możliwości dostarcza teren. Co istotne, należy rozeznać się we wszelkich czynnikach, które przyczynią się do ukształtowania ogrodu. Będą to nie tylko warunki gleby, nasłonecznienie, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań nad ogrodem, należ też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Projektowanie ogrodu uzależnione jest od takich czynników jak to, czy ogród ma jedynie ładnie wyglądać, być miejscem wypoczynkowym, czy obszarem, w którym domownicy będą spędzali aktywnie czas. Pod uwagę trzeba wziąć również to, czy w ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci i czy musi być dostosowany do osób starszych i niepełnosprawnych. Ponadto dobrze jest ocenić, czy niezbędne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, altana lub taras), czy interesuje nas posiadanie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy chcemy wyodrębnić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to warto oszacować w oparciu o przewidziany budżet.

Schemat funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich chcianych elementów w przestrzeni. Z tego powodu ogród dzieli się pod kątem funkcjonalności. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek i dawał użytkownikom zupełną swobodę. Trzeba zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i nakreślić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będą huśtawki dla dzieci lub basen. Trzeba jednak uważać, by unikać surowych granic. Fragmenty dobrze zaprojektowanego ogrodu, przenikają się wzajemnie i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Planowanie ogrodu wymaga też zadbania o możliwość swobodnego poruszania się. Warto zastanowić się, w jaki sposób złączyć poszczególne części ogrodu i wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj zasadnicze jest rozplanowanie podjazdu, bramy i furtek, a także ścieżek, które złaczą wszystkie te elementy w spójną całość. Warto pamiętać, by nie przesadzić z ilością dróżek, ale również, by nie było ich za mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też rodzaj nawierzchni, jaka posłuży do wykonania dróżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już ścisłym projektem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by uzyskać ogród w wymarzonym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się portale internetowe, dobre książki albo wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o schemat funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, rozpoczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na mniejszych roślinach ozdobnych. Również dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być celne w stosunku do domyślnego efektu tak, by powstała harmonijna kompozycja, zgodna z potrzebami i założeniami projektu.

Systemy nawadniania i oświetlenia

W oparciu o wiedzę, gdzie znajdą się poszczególne elementy ogrodu, można rozplanować położenie systemów nawadniania, odprowadzania nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, ale jednocześnie nie zatapiała ich przesadnie oraz, by kable elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki stawały się widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po sporządzeniu szczegółowego projektu ogrodu, można podjąć się jego realizacji. Przygotowanie przestrzeni, gleby i instalacja systemów elektrycznego i wodnego odbędą się w pierwszej kolejności. W trakcie sadzenia roślin trzeba pamiętać o tym, by umiejscawiać je we właściwych odstępach, ponieważ każda z nich ma inne tempo wzrostu i mogłyby wzajemnie się zagłuszać.

DLACZEGO DO PROJEKTOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają specjalistyczną wiedzę w zakresie świata roślin. To zadaniem projektanta jest odpowiednio dopasować je do pomysłu klienta. Projektant przekaże też istotne rady na temat ich wymagań siedliskowych oraz pielęgnacji, a także podpowie, jakie wielkości osiągną w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się także na znajomości uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo przeprowadzi nas przez wszystkie etapy projektowania ogrodu i dopilnuje ich właściwego przebiegu.

Ponadto część firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji i serwisu sezonowego systemów energetycznych i nawadniających. Dzięki temu, zawsze można liczyć na wsparcie z ich strony, aby raz założony ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.