Kredyty toruń pożyczki gotówkowe bez bik na dowód
Pożyczki przez internet
2 września, 2020
Adwokat Rozwody Toruń - Prawnik do rozwodu
Adwokat do rozwodu
2 września, 2020

Księgowość wielu osobom wiąże się z pracochłonnym wypełnianiem grubych ksiąg, z osobą w okularach pochyloną nad starodawną maszyną liczącą oraz niejasnymi przeliczeniami i niezbyt dobrym wynagrodzeniem Naturalnie ten charakterystyczny obrazek pasuje właściwie do sceny z filmu, aniżeli do sytuacji życiowej. Na dobrą sprawę księgowa ma dostęp do fachowych programów komputerowych, własnoręcznie wcale nie przygotowuje dodatkowych papierów i nie zarabia malutko (w szczególności jako główna księgowa w renomowanej firmie).

„Buchalteria” jest najważniejszym działem w każdej firmie, choćby wówczas, gdy jest przygotowywana zdalnie i tym samym żadna księgowa nie podejmuje się wykonywania wszelkich czynności stacjonarnie w wyznaczonym pomieszczeniu. Do jej głównych powinności można zakwalifikować: opracowywanie ksiąg rachunkowych, zbieranie faktur, magazynowanie faktur, sprawdzanie statystyk, wstawianie danych do systemu rachunkowego, sumowanie zobowiązań przede wszystkim dla różnorodnych instytucji, m in. GUS.

Osoba zajmująca się księgowością ma okazję wraz ze zdobywaniem kompetencji ubiegać się o awans w przedsiębiorstwie. Z pewnością najciekawszą funkcją jest posada głównej księgowej, która obserwuje ruch zasobów finansowych w przedsiębiorstwie. Oprócz tego zajmuje się rzeczami administracyjnymi, zarządza podwykonawcami i ma zawsze na oku rozwój własnego wydziału.

Osoba zajmująca się księgowością ma okazję również założyć swoją działalność gospodarczą, czyli prowadzić własne biuro rachunkowe i samodzielnie obsługiwać Kontrahentów. Tu jednak niezastąpiona jest licencja Ministra Finansów – należy udokumentować zdobytą wiedzę w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (natychmiast po zrealizowaniu wybranych studiów). Żeby pozyskać zatrudnienie jako księgowa, w ogóle nie trzeba „wyrabiać” dodatkowej licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Przygotowywanie księgowości bynajmniej nie jest takie proste. Powinniśmy bezwarunkowo opanować specjalistyczne akty, wraz z takimi, które obowiązują od bardzo krótkiego czasu. Księgowa musi posiadać zatem wszechstronną wiedzę, bo to na jej barkach leży odpowiedzialność za zasoby finansowe przedsiębiorstwa. W przytoczonym przypadku niezastąpione jest ukończenie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse albo rachunkowość (kierunki na niektórych uczelniach mogą się trochę od siebie odróżniać). W ogóle nie chodzi tutaj o pokazanie tytułu magistra, ale o odpowiednią wiedzę. A tej wcale nie da się zdobyć na pozostałych profilach. Potem księgowa musi odebrać certyfikat księgowego, jeżeli planuje, m. in. prowadzić własną firmę. O certyfikat mogą ubiegać się osoby posiadające wiedzę i umiejętności w zawodzie (przynajmniej 2 lata w przypadku posiadania matury i trzy lata po zakończeniu studiów magisterskich czy podyplomowych).

Księgowa oprócz umiejętności uzyskanych dzięki praktyce, musi posiadać dodatkowo zdolności „naturalne”, m. in. pilność i cierpliwość w pełnieniu wszelakich funkcji. Pojedynczy defekt w rozliczeniach może mieć tragiczne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z obsługi kompetentnego biura rachunkowego korzystają nie tylko ogromne przedsiębiorstwa (gdzie stykamy się ze sporym ruchem kapitału), lecz także mniejsze i osoby indywidualne. Księgowa może zaproponować każdemu Odbiorcy załatwianie spraw z obszaru wykonywania księgi wpływów i odpływów (KPIR), wykonywania pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowo-płacowych, tworzenia rozliczeń z US, a także wykonywania zestawień, m. in. dla GUS. Należałoby mieć na uwadze, iż zobowiązaniem osoby pracującej w księgowości jest powiększanie wiedzy i ćwiczenie zdolności. Słowem, wykształcenie jest dopiero podstawą do wykonywania niniejszego zajęcia, a praktyczne umiejętności tym, czym mamy szansę przekonać do siebie sporą liczbę Odbiorców.

Ostatnimi czasy wyjątkowo modna stała się „rachunkowość online” bądź usługi „mobilnego biura rachunkowego”. W takiej sytuacji Kontrahenci w sumie nie muszą opuszczać mieszkania albo firmy, ażeby ich sprawy zostały pomyślnie załatwione. Księgowa z własnej inicjatywy pojawia się we wcześniej obranym miejscu i pobiera wszelakie formularze do zestawień. Czasami może też pobyć w firmie, którą obsługuje i tam w oka mgnieniu wszystkim się zająć.

Własna działalność gospodarcza dla księgowej

Własna firma jest interesującym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, które od kilku lat pracują w takiej specjalności i nie zamierzają aktualnie podejmować pracy u kogoś. Założenie biura rachunkowego łączy się jednakże z wieloma warunkami, przykładowo dużymi wkładami finansowymi. Koszt utworzenia niezależnego biura rachunkowego jest uzależniony zwykle od rejonu, w którym miałoby ono się mieścić. W centrum miasta wypożyczenie lokalu będzie sporo kosztowniejsze aniżeli na przedmieściach. Dobrze jest wiedzieć, iż większość rachunków można bezproblemowo załatwić drogą elektroniczną. Zatem mobilne przedsiębiorstwo rachunkowe jest rzeczywiście interesującym wyjściem, szczególnie, jeśli zaledwie rozpoczynamy przygodę z samodzielną pracą. Na potrzeby uruchomienia firmy księgowej pożądane są: zarejestrowanie niezależnej firmy, wykształcenie kierunkowe, certyfikat księgowego i obowiązkowe ubezpieczenie OC na sumę minimum 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie możemy wyznaczać Interesantom przypadkowym odpłatności, m. in. takich, jakie wypatrzymy w taryfikatorach innych firm. Taryfikator jest zdeterminowany kilkoma rzeczami: pozycją przedsiębiorstwa, umiejscowieniem biura i charakterem usług. Przygotowywanie pełnej księgowości czasem może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Powszechnie tworzy się podział na liczbę papierów.

Jeśli planujesz wiedzieć o wiele więcej, wejdź w odsyłacz w tym miejscu

Księgowość