Księgowość Toruń - BIuro rachunkowe Toruń praca w zawodzie księgowej kadrowej
Czy warto zostać księgową?
2 września, 2020
Depilacja laserowa Bydgoszcz usuwanie owłosienia twarzy kobiet
Depilacja laserowa – innowacyjny sposób na zredukowanie niepożądanego owłosienia
2 września, 2020

Najważniejsze informacje o sprawie rozwodowej

Co tak naprawdę dzieje się na sali rozpraw? Oraz czy sąd wymierzy w stronę małżonków jedynie przykre pytania? W jaki sposób „zmobilizować” się do postępowania, aby dostać rozwód? Rozpocznijmy od tego, że dzisiaj rozprawy rozwodowe niestety nie są niczym niezwykłym. Wiele obywateli po dłuższym czasie stwierdza swój błąd, który popełnili w kwestii wyboru partnera. Częstokroć współmałżonek ma innego partnera, nadużywa trunku lub innych środków odurzających czy katuje psychicznie. W niniejszej sytuacji każdy z nas posiada zezwolenie, by zdeponować pozew o rozwód oraz wyglądać pożądanego orzeczenia sądu. Czyhanie na holu w sądzie na przygotowanie postępowania z pewnością jest wyjątkowo stresujące. Wcale nie ma się tymczasem czego bać. Wystarczy posiadać bazową wiedzę w temacie tego, kto oraz o co będzie rzeczywiście na niej pytał. Jeśli przewidujemy, że w pojedynkę wcale nie damy sobie rady, należy w takiej sytuacji skierować swoje kroki do adwokata rozwodowego, który przede wszystkim pomoże nam zebrać wszelkie obligatoryjne papiery.

Proces rozwodowy przeprowadza zazwyczaj trzech sędziów, z czego siedzący wewnątrz jest sędzią przewodzącym, a dwaj na brzegach – to sędziowie ławnicy. Proces dzieje się bez włączenia publiczności, więc z wyjątkiem sądu składającego się z trzech osób, małżonków oraz plenipotentów nikogo ponadto wcale nie powinno być na sali. W ogóle nie musimy się zatem niepokoić tym, że koleżanka z biura dowie się za dużo o naszym związku bądź o tym, co stało się z naszymi małoletnimi dziećmi. Pozostałymi etapami sprawy rozwodowej są: wypytywanie partnerów, przesłuchiwanie świadków, przesłuchanie stron oraz definitywnie – zamieszczenie orzeczenia.

Jakie pytania sąd zadaje podczas rozprawy?

Na pierwszej sprawie rozwodowej sąd przeważnie rozpoczyna od zadawania orientacyjnych pytań. Czy współmałżonkowie prowadzą wspólnie dom? (jeżeli nie, wtedy sąd pyta od kiedy tak to wygląda); jak wygląda sytuacja z dziećmi? (oraz czy są dorosłe, kto teraz ma nad nimi opiekę, jeśli matki lub ojca w owym gospodarstwie nie ma); czy przedtem toczyły się wobec któregoś z małżonków rozprawy dla rodzin? Oraz czy jest w ogóle jakaś sposobność na uratowanie związku małżeńskiego? Po owych pytaniach sąd przechodzi do przesłuchania świadków. Ma możliwość to wykonać na początkowej rozprawie lub dopiero na następnej. Na wstępie odpytywani są obserwatorzy strony powodowej, a później – strony pozwanej. Od liczby świadków wydarzeń uzależniona jest ilość procesów, a każdy z małżonków ma możliwość kierować do nich pytania. Jeśli małżonkowie i świadkowie zostaną już wysłuchani, wtedy sąd przechodzi do przepytania małżonków. Mają sposobność oni przedstawić indywidualny scenariusz wydarzeń, odnieść się do tego, co zakomunikował któryś ze świadków wydarzeń lub sam partner.

W jakich przypadkach sąd nie orzeknie rozwodu?

  • W takiej sytuacji, kiedy ucierpiałoby na orzeczeniu o rozwodzie szczęście dziecka, nade wszystko młodocianego
  • Stałoby to w sprzeczności z podstawami współżycia społecznego
  • Rozwodu pragnie tylko odpowiedzialny współmałżonek, np. ten który dokonał niewierności (drugi małżonek jest zobowiązany uzewnętrznić akceptację na rozwód)

Wszystko może przyspieszyć adwokat rozwodowy

W niemałej ilości postępowaniach ma szansę pomóc nam mecenas, nade wszystko jeśli marzymy o tym, żeby sąd stwierdził winę jakiejś ze stron za rozłam związku. Powinniśmy się ponadto do niego udać wtedy, jeśli: strony posiadały ogólnodostępny majątek, a jedno z nich ma działalność gospodarczą w okresie upadłości; zamierzamy, ażeby były orzeczone alimenty na drugiego partnera czy na niepełnoletnie dzieci; zamierzamy posiadać wyłączną kontrolę rodzicielską czy zamierzamy przeciwnej stronie zmniejszyć związki z dzieckiem; sprawa potrzebuje zasądzenia wariantu użytkowania ze wspólnego domu, jego rozdziału lub przydzieleniu go jednemu z współmałżonków; należy zawyrokować rozkład pełnego kapitału. Adwokat ma szansę nas wesprzec nie tylko w okoliczności rozwodu, wręcz przeciwnie – także w czasie separacji. Warto mieć na uwadze, że rozwód oraz separacją oznaczają dwie przeróżne kwestie, które choć są zbliżone, lecz różnią się „wynikami”. Osąd sędziego o rozwodzie przyczynia się do tego, że małżeństwo przestaje trwać. W przypadku separacji małżeństwo jeszcze funkcjonuje formalnie. Osoby, które postawiły na separację, z dowolnych powodów nie chcą zdecydować się na rozwód, np. jeśli są religijne lub mają na wychowaniu niepełnoletnie dzieci. Jest też coś wyjątkowego, jak separacja faktyczna, w której mąż oraz żona bytują osobno, mianowicie nie zajmują tego samego lokalu.

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Obowiązkowo musimy mieć przy sobie wszelakie ślady obciążające pozostałą stronę, jeśli zależy nam na osądzeniu całkowitej winy. Muszą to być zdjęcia, krótkie wiadomości telefoniczne, wiadomości internetowe czy filmy. Musimy wykazać, że partner, np. dokonał zdrady bądź jeszcze nadużywa alkoholu. Jeżeli staniemy przed sądem nie mając dowolnych dowodów w niniejszej sytuacji (czy nie mając obserwatorów zdarzeń) otrzymanie rozwodu potrafi trwać nadzwyczaj powoli. Rozstrzygnięcie sędziego będzie opierało się na przepytaniu małżonków oraz świadków wydarzeń. Jeśli potrzebujesz rzetelnego prawnika, to kliknij w ten odsyłacz – Adwokat rozwodowy