wynajem telebimów telebimy telebimy do wynajęcia
Telebimy na koncerty, eventy i konferencje
16 kwietnia, 2017
zakręcarki maszyny pakujące linie pakujące
Nowoczesne maszyny zakręcające, czyli zakręcarki firmy Zalkin
19 kwietnia, 2017

Jak wygląda praca w księgowości?

biuro rachunkowe toruń księgowość prowadzenie ewidencji

Czy zawód księgowej to zawód z przyszłością?

Księgowość przynajmniej niektórym osobom łączy się ze żmudnym wypełnianiem opasłych ksiąg, z osobą noszącą grube szkła nachyloną nad dziwnym liczydłem oraz tajemniczymi wyliczeniami oraz niezbyt dużym wynagrodzeniem Oczywiście powyższy opis pasuje bardziej do ujęcia z filmu, niż do sytuacji faktycznej. W rzeczywistości księgowa posiada dostęp do specjalistycznych programów informatycznych, ręcznie w ogóle nie sporządza jakichkolwiek dokumentów oraz nie zarabia mało (najbardziej jako główna księgowa w renomowanej firmie).

Rachunkowość jest najważniejszym działem w każdej placówce, choćby wówczas, gdy jest prowadzona na odległość oraz w następstwie tego żadna księgowa nie pracuje stacjonarnie w wyodrębnionym pokoju. Do jej nadrzędnych zobowiązań można zakwalifikować: przygotowywanie ksiąg rachunkowych, odbieranie faktur, magazynowanie faktur, analizowanie statystyk, zapisywanie informacji do systemu księgowego, zliczanie opłat głównie dla wielorakich instytucji, przykładowo urzędu skarbowego.

Każda księgowa ma okazję równocześnie z nabywaniem wiedzy i doświadczenia ubiegać się o lepszą posadę w firmie. Z pewnością najciekawszą posadą jest funkcja głównej księgowej, która sprawdza ruch środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. Dodatkowo zajmuje się rzeczami urzędowymi, zawiaduje pracownikami oraz ma pod opieką rozwój swego resortu.

Każda księgowa ma możliwość też otworzyć własną działalność gospodarczą, a więc prowadzić swoje biuro rachunkowe oraz we własnym zakresie obsługiwać Odbiorców. W tym przypadku jednakże niezastąpiona jest zgoda Ministra Finansów – trzeba udowodnić zdobytą wiedzę w zawodzie oraz pozytywnie zdać test (od razu po zrealizowaniu odpowiednich studiów). Aby pozyskać pracę zarobkową jako księgowa, krótko mówiąc nie trzeba robić dodatkowej licencji.

Co zrobić, by zostać księgową?

Prowadzenie księgowości bynajmniej nie jest takie łatwe. Trzeba koniecznie znać konkretne przepisy, wraz z tymi, jakie na dniach się zmieniły. Księgowa musi posiadać zatem rozległą wiedzę, bowiem jest odpowiedzialna za zasoby finansowe przedsiębiorstwa. W zaprezentowanym przypadku nieuniknione jest ukończenie studiów wyższych na kierunku księgowość, finanse albo rachunkowość (profile na wybranych uniwersytetach mogą się odrobinę od siebie różnić). Nie chodzi tutaj o zaprezentowanie stopnia magistra, ale o właściwą wiedzę. Natomiast tej w zasadzie nie można zyskać na pozostałych specjalizacjach. Co za tym idzie księgowa powinna zdobyć certyfikat księgowego, w przypadku kiedy planuje, m. in. zarządzać swoją firmą. O certyfikat mogą starać się osoby posiadające wiedzę i umiejętności w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia technikum oraz trzy lata po zrealizowaniu studiów magisterskich lub podyplomowych).

Księgowa oprócz kompetencji wyuczonych, jest zobowiązana posiadać ponadto zdolności „wrodzone”, m. in. wnikliwość oraz sumienność w spełnianiu wszelakich funkcji. Pojedynczy defekt w księgach czasem może mieć fatalne skutki dla całego przedsiębiorstwa.

Czym konkretnie zajmują się biura rachunkowe?

Z obsługi fachowego biura rachunkowego korzystają nie tylko duże firmy (w których spotykamy się z ogromnym ruchem środków finansowych), lecz także mniejsze i osoby prywatne. Księgowa powinna zaproponować każdemu Klientowi doradztwo z zakresu sporządzania księgi zysków i wydatków (KPIR), opracowywania pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowo-płacowych, opracowywania deklaracji podatkowych, jak również opracowywania sprawozdań, m. in. dla GUS. Warto wspomnieć, że zobowiązaniem osoby zarabiającej w rachunkowości jest uzupełnianie wiedzy oraz udoskonalanie umiejętności. Generalnie, stopnia magistra jest dopiero podstawą do wykonywania tego zawodu, zaś doświadczenie tym, czym powinniśmy pozyskać wielu Odbiorców.

Ostatnimi czasy nadzwyczaj modna stała się „rachunkowość online” czy oferta „mobilnego biura rachunkowego”. W takiej sytuacji Interesanci w ogóle nie muszą wychodzić z domu albo firmy, ażeby ich potrzeby zostały pozytywnie załatwione. Księgowa na własną rękę pojawia się w umówionym miejscu oraz odbiera wszelakie dokumenty na potrzeby obliczeń. Czasem może również pozostać w firmie, której pomaga i tam bezzwłocznie uporządkować dokumenty.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otworzyć własne biuro rachunkowe?

Niezależna firma jest optymalnym wyjściem przede wszystkim dla księgowych, które od wielu lat spełniają się w takiej specjalności oraz w zasadzie nie zamierzają już zatrudniać się u kogoś. Utworzenie biura rachunkowego jest połączone jednakże z kilkoma warunkami, przykładowo dużymi wydatkami środków finansowych. Koszt otwarcia oddzielnego biura rachunkowego jest uzależniony szczególnie od lokalizacji, w której miałoby ono działać. W centrum metropolii wydzierżawienie lokalu biurowego będzie sporo kosztowniejsze aniżeli na przedmieściach. Warto wiedzieć, iż większość dokumentów można bez problemu załatwić przez Internet. Stąd mobilne biuro księgowe jest naprawdę dobrym pomysłem, w szczególności, jeśli zaledwie zaczynamy przygodę z własną działalnością. Na potrzeby utworzenia przedsiębiorstwa rachunkowego obowiązkowe są: zarejestrowanie oddzielnej placówki, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego i podstawowe ubezpieczenie OC na sumę minimum 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie wolno dyktować Kontrahentom przypadkowym stawek, przykładowo takich, jakie znajdziemy w cennikach różnych przedsiębiorstw. Cennik jest zdeterminowany kilkoma rzeczami: poważaniem przedsiębiorstwa, umiejscowieniem przedsiębiorstwa i profilem obsługi. Przygotowywanie pełnej księgowości w niektórych przypadkach może wynosić zarówno 350 zł, jak i 2.000 zł. Zazwyczaj dokonuje się podziału na ilość formularzy.

Jeżeli planujesz dowiedzieć się dużo więcej, kliknij w odsyłacz tu – Biuro rachunkowe