Serwis klimatyzatorów Toruń
29 stycznia, 2021
Klimatyzacja i rekuperacja – czym się różnią ?
2 lutego, 2021

W jaki sposób samemu utworzyć witrynę internetową na WordPressie?

Samodzielne tworzenie witryny WWW na WordPressie może sprawiać wrażenie, że jest trudne, ale nawet z praktycznie zerowymi zdolnościami programistycznymi jest całkowicie wykonalne, z uwagi na sporą ilość dostępnych narzędzi, wspierających cały proces twórczy. Na samym początku WordPress uznawany był za platformę blogową niż w formie bazy, gdzie można utworzyć fachową witrynę internetową. Z tego powodu bazowe funkcje zorientowane były na komponowanie blogowych postów. Teraz duża grupa osób prowadzących  profesjonalne witryny nadal korzysta z opcji dodawania treści: aktualności, porad, wskazówek, recenzji dobranych charakteru strony. Przeważnie wpisy są wyodrębnione do specjalnej zakładki, w której regularnie ukazują się kolejne posty. Natomiast większą część pełnej witryny wypełniają podstrony wypełnione treścią, jaka zwykle przez długi okres zostaje taka sama. Na tych podstronach często dodawane są opisy usług, personelu, osiągnięć, dyplomów oraz na przykład cenniki. Aby te poszczególne elementy mogły zostać zbudowane bez fachowej wiedzy potrzebny będzie page builder, a więc edytor dzięki któremu stworzymy części wizualne i tekstowe, jakie znajdą się na witrynie.

Podstawowy edytor wizualny na WordPressie

Podstawowy wizualny edytor jest funkcją wbudowaną w WordPressie już w chwili rozpoczęcia pracy. Wysoko zaawansowane są dostępne dzięki wtyczkom podłączane do kokpitu administratora. Idea wizualnego edytora na WordPressie bazuje na dołączaniu poszczególnych elementów do witryny WWW przez wybór najbardziej dopasowanego, po czym przeniesienie go (techniką przesuń oraz upuść) w dowolne miejsce. Podstawowy wizualny edytor na WordPressie oferuje dość zbliżone opcje zarówno przy edycji strony głównej, podstron, a także wpisów. Pełen proces tworzenia polega na dopasowaniu konkretnego bloku, uzupełnienia go tekstem bądź grafiką, a w kolejnym kroku dobraniem do siebie kolejnych bloków. Tą techniką można wstawiać na przykład nagłówki , akapity, listy, pliki, cytaty. Każdy z tych elementów można grupować, układać , układać dodając separatory i odstępy. Dodatkowo nawet podstawowy wizualny edytor umożliwia wstawianie własnych kodów HTML, widżetów (np. tagi, kategorie, kalendarz), czy odsyłaczy do mediów społecznościowych (np. facebook, instagram, youtube). Nie potrzeba w tym żadnych umiejętności programistycznych. Wstawiamy treść, obrazy, dodatki itp. ustawiamy ich wielkość, kolory, pogrubienie, a edytor wizualny samodzielnie koduje. Przy dodawaniu wpisów możliwe są jeszcze opcje, gdzie można samemu wybrać datę umieszczenia wpisu, dopasować mu wybraną kategorię, a także tagi oraz ustawiać zdjęcie wyróżniające, jakie będzie okładką konkretnego wpisu.

Edytor wizualny z wtyczki na WordPressie

Ogromną zaletą samego WordPressa sa funkcje podłączania wtyczek, jakie w znaczny sposób wspierają projektowanie witryny internetowej. Nie jest to tylko baza dodatków, co umożliwia zamieszczanie rozbudowanych elementów jak np. harmonogramy, formularze albo rozbudowane tabele. Pośród różnych wtyczek oferujących zaawansowane pojedyncze elementy są również w pełni zaawansowane wizualne edytory, wzbogacone o szerszą ilość opcji. Wtyczki są darmowe i płatne, przy czym wersje płatne są szczególnie rozwinięte. Co ciekawe istnieją szablony, które posiadają w pakiecie dojście do konkretnej wtyczki edytora. Tego typu dodatek jest wtedy w pewnym zakresie ograniczony, ale jego koszt wliczy się w koszcie szablonu.

Muffin Builder

Szablonem, mieszczącym w sobie rozwinięty wizualny edytor jest BeTheme wykonany przez Muffingroup. Wgrany w środku Muffin Builder gwarantuje szeroki zakres opcji, związanych z projektowaniem oraz ułożeniem elementów na witrynie. Ten edytor w bardzo prosty sposób pomoże stworzyć fachową oraz interesującą witrynę internetową na równi dla biznesu, a także stale aktualizowanego bloga. Dzięki opcji dodawania różnych elementów od tekstów, przez grafiki, po funkcjonalne dodatki w kolumnach i podsekcjach o wybranych formatach, bez trudu zbudujesz funkcjonalną witrynę internetową dobraną do potrzeb.

Elementor

Podstawową korzyścią Elementora można uznać to, że w przeciwieństwie do podstawowego wizualnego edytora WordPressa i Muffin Buildera, każdy z elementów można wstawiać, edytować z widokiem witryny. Przy tamtych rezultat jest widzialny dopiero po zapisaniu dodanych poszczególnych okien w edycji witryny. Elementor pracuje z Podglądem w czasie rzeczywistym. Posiada bardzo dużo ustawień do co wszystkich elementów i ich wariantów. W praktyce prawie każdy element może zostać bez trudu edytowany oraz ustawiony według upodobania dopasowując kolory, rozmiary, kroje czcionek oraz na przykład rozmieszczenie.

Beaver Builder

Beaver Builder oceniany jest jako jeden z najpopularniejszych oraz często instalowanych wtyczek do projektowania witryn WWW. Tak jak Elementor pracuje na stronie w czasie rzeczywistym. To w dużym stopniu przyspiesza pracę i jest niezwykle wygodne. O ile Beaver Builder zawiera dużo rozbudowanych opcji, których obsługa nie jest skomplikowana, niekiedy skrypt wymaga chwili na aktualizację danych, z powodu czego dodawane zmiany pojawiają się z minimalnym opóźnieniem.

Divi

Divi umożliwia projektowanie witryn WWW, dzięki technice wybierania oraz upuszczania elementów. Tworzenie w czasie rzeczywistym i duża ilość opcji zmieniania stylów i treści sprawia, że jest znacznie bardziej docenianą wtyczką edycji wizualnej. Jednym z istotnych elementów Divi, jest zachowanie pełnej historii zmian, dlatego łatwo wrócić do wybranego momentu oraz podjąć projektowanie od początku.

WP Bakery (Visual Composer)

WP Bakery to jeden z najwcześniejszych wizualnych edytorów, dlatego często jest stanowi pakiet wybranych szablonów. Przez wiele lat był poszarzany dlatego teraz zawiera bardzo dużo przydatnych opcji, jakie pozwolą zbudować profesjonalną stronę. Zaawansowane możliwości wpływają niestety na jego wydajność, ze względu na co niekiedy jest dość powolny. Mimo to jest prosty we współpracy oraz całkiem tani.

Strony internetowe Toruń