Leasing dla firmy
12 lutego, 2021
Najem lub sprzedaż nieruchomości z pomocą biura nieruchomości
15 lutego, 2021

Większość osób termin „chirurgia stomatologiczna” kojarzy z hektolitrami rozlewającej się krwi, trudnymi zabiegami i powikłaniami. W rzeczywistości to krwawe widzenie chirurgii stomatologicznej jest zupełnie niepotrzebne. Operacyjne leczenie zębów polega bowiem na nieinwazyjnym eliminowaniu ognisk zapalnych. Ta metoda leczenia jest wsparciem dla leczenia kanałowego i leczenia chorób przyzębia. Poziom wiedzy i umiejętności współczesnych stomatologów a także nowoczesny sprzęt powodują, że leczenie nawet ciężkich przypadków stało się możliwe i zupełnie bezpieczne. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia, zamiast obawiać się wizyty u chirurga, możemy być przekonani, że raz na zawsze i bezpiecznie unikniemy problemów z zębami. Dzięki innowacyjnym metodom leczenia rany  goją się szybciej. Współczesne sposoby znieczulenia, np. znieczulenie komputerowe to stuprocentowa pewność, że zabieg odbędzie się bez bólu.

Chirurgia szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą elementy medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej w tym zębów, tkanek miękkich, szczęki oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają skomplikowane przypadki, do których należą na przykład uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to także leczenia przewlekłych stanów zapalnych oraz usuwania zębów , redukcji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres pracy, jednak to zupełnie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny zajmuje się naprawą jedynie w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa obejmuje leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, dlatego jest szerszym pojęciem.

Jakie zabiegi przeprowadza się chirurgicznie?

Najczęstszymi zabiegami wykonywanymi chirurgicznie są usunięcia zębów, a w szczególności ósemek. Chirurgicznie leczy się także zęby zatrzymane w łuku zębowym, lub jeszcze nie wyrżnięte. Za pomocą operacji chirurgicznych leczy się także różnego rodzaju ropnie, torbiele a także przetoki ustno-twarzowe. W zaciszu gabinetu chirurgicznego często przeprowadza się także m. in. resekcji wierzchołków korzeni.

Bardzo ważną kwestią nowoczesnej stomatologii jest także wypełnianie ubytków. Jeżeli chcemy cieszyć się zdrowymi zębami, musimy dbać o to, by wypełnić puste miejsca po wyrwanych zębach. W innym wypadku możemy nabawić się zniekształceń szczęki, zaniku kości oraz innych nieprzyjemności. Zapobiega się tym nieprzyjemnościom również w klinikach chirurgii stomatologicznej. Przeprowadzane są zabiegi  z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej. Do takich działań należy także usuwanie torbieli twarzoczaszki oraz rekonstrukcja stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy trzeba bać się zabiegu?

Większość osób mocno denerwuje się przed zabiegiem u chirurga stomatologii. Często wyobrażamy sobie trudny zabieg. Chcąc dobrze przygotować się do operacji, a także sprawdzić, co nas czeka, najczęściej poszukujemy informacji na forach internetowych. Niestety, nie są to fachowe źródła informacji. Wiele osób na forach pisze o ekstremalnych przypadkach- rozchodzące się szwy, silne krwawienia- takie przypadki zdarzają się sporadycznie. Współczesna dentystyka jest na bardzo zaawansowanym poziomie, a zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej stały się zwyczajną pracą dla każdego wykwalifikowanego specjalisty.  Jedyną rzeczą, która może cię przestraszyć podczas operacji chirurgii dentystycznej, to specyficzne odczucia np. w czasie ekstrakcji zębów- ciągnięcie ale na pewno nie ból! Zabiegi przeprowadza się przy użyciu mikroskopu. Jama ustna jest często dezynfekowana za pomocą ozonu, co zmniejsza do zera możliwość pojawienia się zakażeń.

Wybierz znieczulenie

Nowoczesne sposoby znieczulenia są tak różnorodne, że większość pacjentów w momencie dokonania wyboru ma duży dylemat. Dlatego opłaca się ten temat przemyśleć trochę wcześniej, żeby uchronić się od niepotrzebnego stresu przed operacją.

Nowoczesne gabinety mają do dyspozycji najczęściej następujące znieczulenia: „magiczna rózdżka”, narkoza, gaz rozweselający, znieczulanie ozonem. Istnieje także różnorodny wybór sposobu znieczulenia: znieczulenie w sprayu/ żelu lub preparat znieczulający aplikowany za pomocą strzykawki. Wachlarz wyboru jest duży, dlatego warto dostosować metodę do indywidualnych preferencji. Osoby, które boją się igieł, powinny przemyśleć znieczulenie przy użyciu „magicznej różdżki”- znieczulenie jest podawane przy użyciu komputera, który w sposób delikatny aplikuje lek w dziąsła. Pacjent nie ma wtedy nieprzyjemnego wrażenia bolesnego „wtłaczania” preparatu. Preparat ten nie odbiera również czucia w twarzy. Jest to znieczulenie polecane pacjentom, u których drętwienie podniebienia wywołuje ataki paniki. Bardzo często wybieranym typem znieczulenia jest też gaz rozweselający. Pacjentowi podaje się podtlenek azotu z tlenem. Często gaz ma miły zapach, dlatego jest to dosyć przyjemny sposób znieczulania. Po inhalacji gazem pacjent staje się śpiący, nieco otępiały, zrelaksowany.

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj , upewnij się także, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do przyjęcia znieczulenia. Najpopularniejsze przeciw wskazania, to stosowanie preparatów rozrzedzających krew oraz alergie na konkretne środki, czy jedzenie. Jeżeli jesteś w ciąży, również należy powiadomić o tym stomatologa, chociaż zasadniczo nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia u ciężarnych.

Jak przygotować się do zabiegu

Przede wszystkim zanim zgłosisz się do gabinetu chirurgii dentystycznej, powinieneś zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeżeli czeka cię zabieg usunięcia zęba, należy mieć też wykonane zdjęcie RTG obu szczęk. Przed zabiegiem warto także zjeść dosyć obfity – po zabiegu nie będziesz mógł jeść przez kilka godzin a na pewno będziesz mocno osłabiony.

Ponieważ zabiegi chirurgiczne wiążą się z utratą krwi, powinniśmy się upewnić, że stosowane przez nas środki nie są rozrzedzające. Nie wolno także pod żadnym pozorem wcześniej pić alkoholu, bo może on sprawić, że znieczulenie nie zadziała.  Dodatkowo napoje wysokoprocentowe mogą rozrzedzić krew i zwiększyć ryzyko krwotoków. Na 12 godzin przed zabiegiem trzeba też odstawić palenie papierosów. Bardzo ważnym aspektem zaplanowania zabiegu jest zgranie zabiegu z cyklem miesiączkowym u kobiet. Zabieg nie może mieć miejsca 2 dni przed początkiem miesiączki ani w dwóch pierwszych dniach jej trwania. Jest to spowodowane przyjmowaniem silnych środków, które mogą doprowadzić do krwotoków.

Bardzo ważne jest też zachowanie po operacji. Najgorsze bywają zazwyczaj 2-3 doby po zabiegu, zanim rana nieco się wygoi. Po wyjściu z gabinetu, nie należy nic jeść. Mocne znieczulenie może cię też otumanić, dlatego nie wsiadaj po zabiegu za kierownicę- możesz spowodować wypadek. Musisz także pamiętać o nienagannej higienie jamy ustnej- zęby myj miękką szczoteczką, omijając okolice rozcięcia. Przez kilka dni zrezygnuj z płynu do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu. Zamiast tego możesz płukać jamę ustną chłodnym naparem ziołowym z szałwii. Szałwia lekarska zastosowanie grzybobójcze, zapobiegające infekcjom i zakażeniom, dlatego pomoże ci w utrzymaniu prawidłowej higieny przez pierwsze dni po operacji. Na początku po zabiegu może także występować opuchlizna- w takiej sytuacji stosuj okłady z lodu.

Więcej o chirurgii  i cennik zabiegów na : Chirurgia stomatologiczna Toruń