Implanty zębów – Gabinet stomatologiczny Toruń
12 lutego, 2021
Chirurgia stomatologiczna – czy trzeba się bać ?
12 lutego, 2021

Leasing jest metodą finansowania łączącą równolegle pożyczkę i dzierżawę. Na fundamencie umowy podpisanej z leasingodawcą (podmiotem finansującym) możliwe jest używanie konkretnego środka trwałego. Leasingodawca wykupuje określony w umowie środek trwały, a wtedy oddaje go leasingobiorcy, a ten używa go płacąc za raty leasingowe. Wraz z końcem umowy istnieje możliwość, by wykupić przedmiot leasingu na własność, a kwota zakupu będzie mniejsza niż rynkowa wartość.

Z reguły przedmiotem leasingu jest rzecz nieruchoma lub ruchoma, służąca zarabianiu. Z tego powodu przedmiotem leasingu może stać się np. lokal, linie produkcyjne, maszyny produkcyjne, sprzęt biurowy, komputery i wiele innych. Najpopularniejszym środkiem trwałym pod leasing dla firm są auta osobowe oraz ciężarowe i to właśnie na nie, bez trudu znaleźć szeroki zakres ofert.

Jakie są rodzaje leasingu dla firm

Istnieją dwa typy leasingu: finansowy i operacyjny. Zastanawiając się nad wzięciem przedmiotu pod leasing, należy rozważyć, która możliwość okaże się lepsza. W leasingu operacyjnym dla firm podatek VAT wliczany jest razem z kolejnymi ratami. Plusem tego typu leasingu dla firm jest to, że większość opłat da się zawrzeć w kosztach uzyskania przychodów. W przypadku pojazdów będzie to obok raty leasingowej, początkowa opłata, faktury za paliwo, przeglądy samochodu czy zakup wyposażenia.

Choć leasingobiorca ma za zadanie regulowania rat leasingowych, w trakcie trwania umowy sam przedmiot w leasingu jest własnością leasingodawcy, z tej przyczyny nie można uwzględnić go jako swojego w ewidencji. Oprócz tego operacyjny leasing dla firm wymaga określenia czasu umowy na przynajmniej 40% czasu amortyzacji przedmiotu leasingu.

W odróżnieniu od tego, finansowy leasing dla firm umożliwia wprowadzenie odpisu amortyzującego, ponieważ środek trwały w leasingu już na starcie jest własnością firmy. Umowę zawiera się na czas określony, jednak nie trzeba wskazać czas trwania minimalnego. Da się więc podpisać umowę na czas zgodny z potrzebą. Następną różnicą jest to, że w przypadku finansowego leasingu dla firm pełen podatek VAT opłacany jest łącznie z pierwszą ratą leasingową. Z kolei do kosztów uzyskania przychodu wrzuca się zaledwie odsetki z rat, a nie pełne raty.

Jakie warunki należy spełnić, by wziąć leasing dla firm?

Leasing mogą wziąć nawet firmy, które właśnie rozpoczynają działalność gospodarczą. Możliwość przyznania leasingu zależy od samego leasingodawcy i przedmiotu, który firma zamierza leasingować. Niektórzy leasingodawcy posiadają oferty leasingu dla firm już od momentu 1 dnia działalności. Dla większości podmiotów finansujących minimalny okres to 3 miesiące od dnia rozpoczęcia działalności. Od pierwszego dnia funkcjonowania firmy najłatwiej podjąć leasing na samochód dostawczy lub osobowy. Z kolei przy innych środkach trwałych jak lokale czy maszyny zazwyczaj minimalny czas posiadania działalności wynosi sześć miesięcy, chociaż zazwyczaj wynosi nawet pełnego roku. Firmom z długim stażem pracy zdecydowanie łatwiej uzyskać leasing.

Korzystanie z środka trwałego w leasingu

Każdy środek trwały pod leasing dla firm musi zostać w pierwszej kolejności obowiązkowo ubezpieczony na koszt leasingobiorcy. Wszelkie pojazdy muszą mieć wykupione Auto Casco, natomiast maszyny i sprzęt muszą być ubezpieczone od zniszczeń i kradzieży. Wydatki serwisowania oraz reparacji także należą do leasingobiorcy, chyba że umowa wskazuje, że w ratach leasingowych dodane będą wydatki obsługi serwisowej. Ważne jest, by po podjęciu leasingu dla firm, wszelkie naprawy wykonywał serwis autoryzowany. Przeważnie nie jest ważne, kto będzie używał z środka trwałego w leasingu, o ile firma nie planuje użyczać ani wynajmować go kontrahentom czy klientom.

Leasing dla firm – dlaczego warto?

Podstawową zaletą wzięcia leasingu dla firm jest pomniejszenie podatku z uwagi na włączenie w koszty uzyskania przychodu rat leasingowych. Sporym atutem jest również wybranie wysokości rat . Co więcej jest to korzystniejsze w zestawieniu z kredytem. Znacznie łatwiej uzyskać leasing tak samo od strony formalności, jak i zabezpieczeń, a w chwili, kiedy przedsiębiorca uzna, że potrzebuje pobrać kredyt na inny cel, regulowanie rat leasingu nie zmienia zdolności kredytowej. I o ile leasing dla firm opisują twarde zasady umowne, na temat okresu trwania, a sam przedmiot zazwyczaj nie należy do firmy, warto zastanowić się nad leasingiem.

Następstwa po zakończeniu leasingu

Aspektem, który zdaje się szczególnie ważny to możliwość kupna na własność środka trwałego leasingu. W głównej mierze w sytuacji leasingu dla firm z niewielkim wykupem. Wtedy środek trwały da się nabyć niższym kosztem niż jego rynkowa wartość. Co więcej zakup przedmiotu leasingu dla firm da się wliczyć w koszty uzyskania przychodu, a nawet odliczyć od niego podatek VAT. Obok tego do kosztów da się dodać także wszelkie wydatki związane z korzystaniem. Dodatkowym atutem jest to, że w wielu przypadkach po ukończeniu jednej umowy leasingowej, prościej zdobyć kolejny leasing dla firmy.

http://kredyty.torun.pl/leasing/