Najem lub sprzedaż nieruchomości z pomocą biura nieruchomości
15 lutego, 2021
Rodzaje pakujących maszyn dobre dla twojej firmy
7 grudnia, 2022

Stomatolog chirurg szczękowy wykonuje wiele odrębnych, zazwyczaj najbardziej skomplikowanych zabiegów w stomatologii. Dotyczy to niwelowania chorób szczęki, jamy ustnej, miękkich tkanek czy twarzoczaszki. To są zabiegi z zakresu leczenia wad zgryzu, eliminowania zapaleń, usuwania torbieli czy guzów, plastyki tkanek kostnych oraz miękkich. Stomatolog chirurg szczękowy poza tym wszczepia implanty. Do zabiegów przeprowadzanych przez Stomatologa chirurga szczękowego należy wyrywanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba i sterowana regeneracja kości pod implant stomatologiczny, a ponadto jego wszczepienie.

Usuwanie ósemek

O ile ósemki wybijają się w ludzkiej jamie ustnej jako ostatnie, z reguły powodują sporo nieprzyjemności. Zdaniem chirurga stomatologa poprawnie rozwiniętych zębów nie ma sensu naruszać. Są jednak pewne czynniki, co decydują o tym, że konieczne okaże się usunięcie ósemki. Wtedy powinno się zwrócić o pomoc do stomatologa chirurga szczękowego, który zaradzi na problem.

Niekiedy proces wyrastania ósemek jest zakłócony na przykład z powodu braku przestrzeni w jamie ustnej. Ósemki, gdy mają za mało miejsca, napierają na poboczne zęby. To sprawia zwykle ogromny ból i ruchy sąsiednich zębów. Zbyt mała ilość miejsca dla wybranych zębów może powodować kłopoty podczas pełnego otwierania ust. Dla pacjenta to oznacza niepotrzebny dyskomfort, którego dobrze jest się pozbyć.

Wyrwanie ósemek przez stomatologa chirurga szczękowego niezbędne jest również wtedy, gdy ząb psuje próchnica. To niestety może bez trudu obejmować poboczne zęby, dlatego powinno się usunąć jej źródło. Bywa też tak, że wokół zęba powstaje silny stan zapalny dziąsła, zwykle spowodowany właśnie próchnicą. W takim wypadku usunięcie ósemki przez stomatologa chirurga szczękowego jest jedyną możliwością pokonania problemu.

Resekcja chirurgiczna zęba w gabinecie dentystycznym

Zabieg endodontyczny jest mocno precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, czyli stomatolog, który przeprowadza leczenie kanałowe, w tym celu używa mikroskopu, zdarza się, że trudno jest dotrzeć do każdego z rozgałęzień zębowego kanału. W takiej sytuacji konieczna jest resekcja chirurgiczna zęba. Polega to na dotarciu do pominiętej części zębowego kanału, w którym gnieździ się zakażenie.

Zwykle resekcja zęba potrzebna jest, kiedy chirurg dentysta nie może dojść do zęba. Na przykład ze względu na budowę kanału. Zdarza się, że wokół zaatakowanej tkanki znajduje się ropień lub torbiel. W tej sytuacji nie ma możliwości dotarcia do zęba poprzez leczenie kanałowe.

Przeprowadzający zabieg stomatolog chirurg nacina śluzówkę, by dostać się do kości i porządnie ocenić ząb i wyjąć objęte chorobą elementy. Chirurg dentysta wykonuje zabieg resekcji zęba korzystając z mikroskopu. To oznacza, że każdy zabieg jest precyzyjny i umożliwia stomatologowi dotrzeć do wszystkich rozgałęzień zębowego kanału. W momencie, gdy kanał jest już dokładnie oczyszczony wypełnia go dentystycznym cementem.

Sterowana regeneracja kości pod implant stomatologiczny

W wyniku ekstrakcji lub utraty zęba z czasem rozpoczyna się proces zaniku kości. Dochodzi do tego poprzez utratę nacisku będącą skutkiem braku zęba. Jeśli na czas stomatolog chirurg szczękowy nie przeprowadzi zabiegu implantacji zęba, zanik kości staje się przeszkodą do wykonania zabiegu. By dało się wszczepić implant później niezbędna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości przy pomocy biomateriałów. Materiały pobierane są bezpośrednio od pacjenta lub ewentualnie świni albo krowy. Dzięki zawartm białkom i leukocytom zabieg jest bezpieczniejszy, a proces gojenia mija zdecydowanie szybciej. Jeżeli materiał pobierany jest od pacjenta, najczęściej stomatolog chirurg szczękowy bierze go z brody, bądź żuchwy. Zasadniczym przeznaczeniem sterowanej regeneracji kości jest pobudzenie aktywności komórek odbudowujących kość. Po przeprowadzeniu sterowanej regeneracji kości stomatolog chirurg szczękowy może bezpiecznie podjąć się aplikacji implantu zębowego.

www.stomatolog-torun.pl