Docieplenia pianką PUR Toruń
29 stycznia, 2021
Implanty stomatologiczne Toruń
29 stycznia, 2021

Chirurgia stomatologiczna Toruń

Chirurgia stomatologiczna – co warto wiedzieć przed zabiegiem

Przeważająca część osób zagadnienie „chirurgia stomatologiczna” kojarzy z hektolitrami rozlewającej się krwi, trudnymi zabiegami i powikłaniami. Tak naprawdę to krwawe widzenie chirurgii stomatologicznej jest zupełnie niepotrzebne. Chirurgiczne leczenie jamy ustnej opiera się bowiem na nieinwazyjnym wykrywaniu zakażeń. Ten sposób leczenia jest wsparciem dla leczenia kanałowego i periodontologicznego. Duża wiedza i umiejętności współczesnych specjalistów a także najnowszy sprzęt powodują, że leczenie nawet ciężkich przypadków stało się możliwe i zupełnie bezpieczne. Dzięki nowoczesnym technikom stomatologicznym, zamiast obawiać się odwiedzin u chirurga, możemy być przekonani, że raz na zawsze i bezpiecznie unikniemy kłopotów z zębami. Dzięki najnowszym metodom leczenia rozcięcia  goją się szybciej. Współczesne sposoby znieczulenia, np. znieczulenie komputerowe to stuprocentowa pewność, że zabieg przebiegnie bez bólu.

Jakie zabiegi przeprowadza się chirurgicznie?

Najczęstszymi zabiegami wykonywanymi chirurgicznie są ekstrakcje zębów, a w szczególności tzw. zębów mądrości. Chirurgicznie traktuje się także zęby zatrzymane w procesie rośnięcia, lub jeszcze nie wyrżnięte. Za pomocą metody operacyjnej leczy się także wszelkiego rodzaju ropnie, torbiele a także przetoki ustno-twarzowe. W zaciszu gabinetu chirurgicznego często dokonuje się także m. in. resekcji wierzchołków korzeni.

Bardzo ważną kwestią nowoczesnej stomatologii jest także wypełnianie ubytków. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi zębami, musimy dbać o to, by odpowiednio zagospodarować puste miejsca po usuniętych zębach. Jeżeli to zbagatelizujemy, możemy nabawić się zniekształceń szczęki, zaniku kości oraz wielu nieprzyjemności. Zapobiega się tym nieprzyjemnościom również w gabinetach chirurgii stomatologicznej. Wykonywane są zabiegi  z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej. Do takich zabiegów należy także usuwanie torbieli twarzoczaszki oraz leczenie stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy należy bać się zabiegu?

Mnóstwo osób mocno denerwuje się przed operacją u chirurga stomatologii. Zazwyczaj wyobrażamy sobie trudny zabieg. Chcąc dobrze przygotować się do operacji, a także sprawdzić, co nas czeka, najczęściej poszukujemy informacji na grupach dyskusyjnych. Niestety, nie są to fachowe źródła informacji. Wiele osób na grupach dyskusyjnych pisze o ekstremalnych przypadkach- rozchodzące się szwy, obfite krwawienia- takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko. Współczesna stomatologia jest na bardzo zaawansowanym poziomie, a zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej są rutyną dla każdego wykwalifikowanego specjalisty.  Jedyną rzeczą, która może cię przerazić podczas operacji chirurgii dentystycznej, to specyficzne odczucia np. podczas ekstrakcji zębów- chrobotanie ale na pewno nie ból! Zabiegi przeprowadza się za pomocą mikroskopu. Rozcięte miejsce jest często odkażana za pomocą ozonu, co minimalizuje do zera ryzyko pojawienia się zakażeń.

Wybierz znieczulenie

Nowoczesne sposoby znieczulenia są tak różnorodne, że mnóstwo pacjentów w momencie podjęcia decyzji ma spory dylemat. Dlatego warto tę kwestię przemyśleć trochę wcześniej, żeby uchronić się od dodatkowego stresu przed operacją.

Dzisiejsze gabinety mają do dyspozycji najczęściej następujące znieczulenia: „magiczna rózdżka”, sedacja, gaz rozweselający, znieczulanie ozonem. Istnieje także różnorodny wybór sposobu znieczulenia: znieczulenie w sprayu/ żelu lub preparat znieczulający aplikowany za pomocą zastrzyku. Wachlarz wyboru jest duży, zatem można dobrać metodę do indywidualnych preferencji. Osoby, które boją się igieł, powinny przeanalizować znieczulenie za pomocą „magicznej różdżki”- znieczulenie jest dozowane za pomocą komputera, który w sposób delikatny aplikuje lek w dziąsła. Pacjent nie ma wtedy nieprzyjemnego uczucia bolesnego „wtłaczania” preparatu. Znieczulenie to nie odbiera również czucia w twarzy. Jest to znieczulenie dedykowane pacjentom, u których paraliż podniebienia wywołuje ataki paniki. Bardzo często wybieranym znieczuleniem jest także gaz rozweselający. Pacjentowi podaje się podtlenek azotu z tlenem. Bardzo często gaz ma owocowy zapach, dlatego jest to dosyć przyjemny sposób znieczulania. Po inhalacji gazem pacjent staje się senny, nieco otumaniony, uspokojony.

Nim zdecydujesz się na konkretną metodę, przemyśl także, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do zastosowania znieczulenia. Najpopularniejsze przeciwskazania, to przyjmowanie preparatów rozrzedzających krew oraz alergie na konkretne leki, czy jedzenie. Jeżeli jesteś w ciąży, również powinnaś powiadomić o tym stomatologa, chociaż przeważnie nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia u ciężarnych.

Jak przygotować się do zabiegu

Przede wszystkim zanim udasz się do gabinetu chirurgii dentystycznej, musisz zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeżeli czeka cię zabieg usunięcia zęba, powinieneś mieć też wykonane zdjęcie RTG obu szczęk. Przed zabiegiem warto także zjeść porządny obiad – po operacji nie będziesz w stanie jeść przez kilka godzin a z pewnością będziesz dosyć mocno osłabiony.

Ponieważ zabiegi chirurgiczne wiążą się z utratą krwi, należy się upewnić, że przyjmowane przez nas środki nie są rozrzedzające. Nie można także pod żadnym pozorem wcześniej pić alkoholu, bo może on spowodować, że znieczulenie nie zadziała.  Dodatkowo napoje wysokoprocentowe mogą rozrzedzić krew i zwiększyć ryzyko krwotoków. Na 12 godzin przed operacją należy też zrezygnować z palenia papierosów. Bardzo ważnym aspektem zaplanowania operacji jest zgranie zabiegu z cyklem menstruacyjnym u kobiet. Operacja nie może się odbyć 2 dni przed rozpoczęciem okresu ani w dwóch pierwszych dniach jej trwania. Jest to spowodowane podawaniem pacjentom silnych środków, które mogą prowadzić do krwotoków.

Istotne jest również postępowanie po operacji. Najtrudniejsze będą zazwyczaj 2-3 doby po operacji, zanim rana nieco się zasklepi. Po wyjściu z gabinetu, nie należy nic jeść. Silne znieczulenie może cię też otępić, dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów- możesz spowodować wypadek. Nie zapominaj o perfekcyjnej higienie jamy ustnej- zęby myj miękką szczoteczką, omijając miejsca wokół rozcięcia. Przez kilka dni zrezygnuj z płynu do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu. Zamiast tego warto płukać jamę ustną chłodnym naparem ziołowym z szałwii. Szałwia lekarska ma działanie dezynfekujące, zapobiegające infekcjom i zakażeniom, dlatego pomoże ci w utrzymaniu odpowiedniej higieny przez pierwsze dni po operacji. Kilka dni po operacji może także występować obrzęk- w takiej sytuacji zastosuj okłady z lodu.

http://www.stomatolog-torun.pl/cennik/