Chirurgia stomatologiczna Toruń
29 stycznia, 2021
Serwis klimatyzatorów Toruń
29 stycznia, 2021

Implanty stomatologiczne Toruń

Implant dentystyczny – kiedy warto?

Implanty zębów wypełniają braki w momencie utraty zębów i są jednym ze znanych i trwałych wypełnień protetycznych. Po właściwie przeprowadzonym leczeniu śruba implantu stomatologicznego spaja się z tkanką kostną, a umieszczona na nim korona przypomina naturalne zęby.

Ze względu na zastosowanie implantów można uzupełnić nie tylko poszczególne luki, a nawet komplet zębów. Implanty dentystyczne są również idealnym wsparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z podstawowych zalet implantów zębów jest ich odporność. Przyjmuje się, że prawidłowo umieszczony implant może posłużyć nawet do końca życia. Zintegrowane z tkanką kostną, pomimo upływu czasu nie tracą na swojej wartości, nie niszczą się i nie sprawiają kłopotów. Obok tego zastosowanie implantów to duży komfort użytkowania. Implanty zębowe nie zmieniają miejsca i nie dopuszczają do tego, aby np. umieszczona na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

https://implantytorun.pl/implantologia/

Dla kogo przeznaczony jest implant zębowy?

Co najważniejsze implantów dentystycznych nie aplikuje się kobietom w ciąży ani u osób z problemami związanymi z krzepliwością krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Ograniczeniem jest także aktywny nowotwór oraz nieleczona cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci i osób poniżej 16 roku życia, ze względu na nadal trwający proces wzrostu kości szczęki.

Wiele czynników nie wyklucza całkowicie możliwości korzystania z implantów zębów, ale powinny być one omówione z dentystą. Są to na przykład osoby z wadami serca,chorobami psychicznymi czy z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą wymagają także osoby, które latami nałogowo palą papierosy.

Proteza zębowa a implant?

Implanty stomatologiczne gwarantują sporo możliwości naprawy piękna uśmiechu. Niekiedy zdarza się, że pacjent potrzebuje zastąpienia dużej ilości zębów, a czasami nawet pełnego łuku.

Stomatolog protetyk posiada w zanadrzu kilka sposobów, chociaż zwykle wybieranymi metodami są wszczepienie implantów lub wykorzystanie tradycyjnej protezy całkowitej. Choć te sposoby skutecznie eliminują bezzębie, posiadają swoje słabe i mocne strony. Często noszenie protezy może być niemożliwe przez na przykład nieodpowiednie cechy anatomiczne szczęki. Takie protezy niestety służą tylko kilka lat. Co kilka lat należy kupić nową protezę, ponieważ z czasem przestają być dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Zastosowanie implantów zębowych z kolei zajmuje znaczną ilość czasu ze względu na potrzebę włożenia implantu w kości żuchwy lub szczęki, a za to implant może utrzymać się również do końca życia. Zaaplikowany implant przed założeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi zrosnąć się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Bazowym celem leczenia kanałowego jest wyleczenie zainfekowanej przez prócznicę miazgi zęba. Ten typ leczenia jest jednym z najbardziej wymagających zadań dentysty wykonującego leczenie kanałowe, ale większość zabiegów przynosi oczekiwane rezultaty. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Dzięki ogromnej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zachowanie zębów, jakie jeszcze kilka lat temu musiały być po prostu wyrywane.

Natomiast implanty dentystyczne budową przypominają naturalne zęby, a oprócz tego nie psują się, jeżeli pacjent przestrzega higieny zębów, implanty stomatologiczne pozostają nienaruszone dożywotnio. Ze względu na to nie trzeba martwić się dolegliwościami i bólem, a wyrwanie mocno zniszczonego zęba i wymiana go na implant , jest bardzo często rozwiązaniem znacznie bardziej korzystnym.

Na co uważać po wszczepieniu implantu zęba?

Na początku trzeba nie jeść gorących potraw oraz zastosować półpłynną dietę. Nie wolno wykorzystywać sfery jamy ustnej. Nie pozwala się także dotykanie placami i językiem miejsca implantu, aby zmniejszyć ryzyko podrażnień lub zakażenia. Trzeba odstawić papierosy i alkohol, ponieważ zatrzymują proces zrastania się dziąseł. Co więcej na czas  mniej więcej miesiąca nie powinno się podejmować fizycznego wysiłku.

Bardzo istotne w tym przypadku jest spełnianie zaleceń stomatologa. Niezbędne jest uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz zgłaszanie się do stomatologa, kiedy tylko zauważy się niepokojące objawy.

Używanie środków przeciwbólowych i antybiotyków powinno odbywać się tylko według zaleceń dentysty. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez zatwierdzenia stomatologa może stać się zagrożeniem dla zdrowia. Dobrze także przemywać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Mają one działanie odkażające, łagodzące oraz przeciwbakteryjne.

Jak dbać implant zębowy?

O implanty zębów najlepiej dbać tak samo jak o naturalne zęby. Minimum jest regularne mycie co najmniej dwa razy przez dzień, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Mimo tego, że implanty zębów nie ulegają korozji ani próchnicy, trzeba o nie dbać z zbliżenie szczególną uwagą. Bez szczotkowania zębów po jedzeniu pozostałości jedzenia będą gromadzić się przy linni dziąseł. To jest początkiem postępującego obniżania się dziąseł. W tym przypadku często uwidacznia się  tytanowy korzeń implantu dentystycznego, w ten sposób tracąc na estetyce. Obok tego warto co najmniej dwa razy na rok odwiedzić gabinet dentystyczny na wizytę kontrolną.