Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 września, 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia twarzowo-szczękowa
2 września, 2020

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u dentysty mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma także złe doświadczenia na myśl o obowiązkowych wizytach u dentysty szkolnego, który gwałtownie wpychał duże paluchy do ust, rozrywając nam kąciki. Aby oszczędzić naszemu dziecku podobnych doświadczeń i nauczyć go, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, trzeba odpowiednio wybrać lekarza, który nie zniechęci, a przyciągnie malucha. Jakie warunki powinien spełniać najlepszy stomatolog dla dziecka?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Dentyści twierdzą, że pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który niejednokrotnie przeraża dorosłych, tym bardziej jest  dużego stresu dla małego dziecka. Jeśli zatem masz w planach umówić swoje dziecko do dentysty, wybierz tego specjalistę, który oferuje specjalne usługi dedykowane dzieciom. Mnóstwo gabinetów dziecięcych ma w ofercie wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To stopniowe zaprzyjaźnianie się dziecka z gabinetem stomatologicznym. Kluczową sprawą jest przednia zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej dzieciom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg dentystyczny na zabawkowych fantomach.Bardzo ważny jest także udział rodziców w pierwszej wizycie- powinni oni dawać maluszkowi przykład-  najpierw mogą sami zbadać ząbki, grzecznie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma się czego bać. Dziecko wyczuwa strach rodziców, dlatego niezwykle ważna jest także luźna rozmowa z lekarzem i komunikowanie dziecku bazowych zasad pielęgnację jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien wyglądać dziecięcy gabinet dentystyczny?

Przyjazne fotele o kształcie zwierząt, zabawki, puzzle  w poczekalni, monitor z bajkami odwracające uwagę dziecka, dużo kolorów, postacie z ulubionych bajek na ścianach, zabawne maseczki ochronne dentysty… Wydawać by się mogło, że to tylko nieistotne detale, jednak dla dziecka mają one fundamentalne znaczenie. Fantazyjnie zaaranżowany gabinet dentystyczny powoduje, że mały pacjent czuje się bardziej swojsko, pomieszczenie nie jest dla niego nowe. Dzięki temu nie wpada w nerwy i prościej rozproszyć jego uwagę i przeprowadzić niezbędne zabiegi.

  1. Najnowocześniejsze znieczulenia dla dzieci

Są wśród nas osoby, które uważają, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną”. Oczywiście to nie prawda! Zaniedbane mleczaki sukcesywnie zżerane są przez próchnicę i w końcu trzeba je usunąć. Przedwczesne wyrywanie mleczaków może skutkować natomiast do wad zgryzu przy wyżynaniu się zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by regularnie kontrolować stan zębów malucha i nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze niedawno specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie były zbyt popularne. Dlatego niemal każdy z nas, wzdrygając się, wspomina pierwsze stresy na fotelu u dentysty, czy ból przy wierceniu. Na szczęście współczesna medycyna dysponuje już nie tylko fantazyjnymi gabinetami dla najmłodszych ale także nowoczesnymi sposobami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest spokojne a nawet trochę oszołomione. Tutaj należy podkreślić, że gaz rozweselający jest w pełni bezpieczna dla maluchów i ma o wiele mniej efektów ubocznych niż tradycyjne znieczulenie, z którym powiązane jest nie tylko zastosowanie przerażającej strzykawki, ale także niemiłe poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną nowoczesną metodą jest znieczulenie komputerowe– na czym ono polega? Jest to całkowicie bezpieczna, acz innowacyjna metoda znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje dźwięki o odmiennym natężeniu i stopniowo wprowadza małego pacjenta w stan relaksacji. Ten typ znieczulenia, podobnie jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i często polecany przez lekarzy głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby stosowania strzykawek, a do tego unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W wielu gabinetów dentystycznych wśród usług dla dzieci znajdziemy także możliwość założenia kolorowych plomb. W tym przypadku jednak możemy z całą pewnością powiedzieć, że „to tylko mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać plombę w ulubionym kolorze.

  1. Dobry dentysta dla najmłodszych

Podczas szukania gabinetu dla swojej pociechy powinniśmy zwrócić też uwagę na samego stomatologa. Powinien on być nie tylko starannie wyszkolony i profesjonalny. Przede wszystkim musi lubić dzieci, potrafić z nimi rozmawiać i mieć duże pokłady cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie bało, dlatego ważne jest, czy znaleziony przez ciebie dentysta ma dobre podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty lekarz powinien także wytłumaczyć maluszkowi jak będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co konkretnie się dzieje w ustach malca. Bardzo dobrze świadczy o stomatologu, kiedy dodatkowo wyjaśni i zaprezentuje naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje zęby- w jaki sposób i jak często je szorować i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u dentysty można też nagrodzić szczoteczką do zębów, by wiedział, że wizyta u dentysty to całkowicie przyjemna rzecz, której nie trzeba się obawiać.

Stomatolog Grudziądz