Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Dentysta dziecięcy Grudziądz
2 września, 2020
Kubek termiczny contigo - Kubek termiczny na prezent najlepszy kubek do pracy
Termokubek Contigo idealny
3 września, 2020

Chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Polega na leczeniu schorzeń jamy ustnej w tym zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii twarzowo-szczękowej trafiają skomplikowane przypadki, takie jak uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to także kuracji chronicznych stanów zapalnych i usuwania zębów , redukcji wad zgryzu, czy wstawiania implantów.

Chirurg stomatolog, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres pracy, ale to zupełnie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą wyłącznie w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, dlatego jest szerszym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Deformacja twarzy w wyniku wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęstszych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurgia szczękowa. Deformacja twarzoczaszki może też nastąpić na skutek urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może też polepszyć estetykę twarzy pacjenta, nadając pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy przestają rosnąć, jednak nie wyrzynają się nad błonę śluzową albo rosną w środku kości. Powoduje to niebezpieczny stan zapalny, mogą też wypierać pobliskie zęby w inne, co wiąże się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów tyczy się ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, kiedy guz lub torbiel wyrośnie niedostępnym położeniu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg też pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości żuchwy

Do złamań może dojść na skutek wypadku, mocnego uderzenia czy urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W groźniejszych przypadkach aplikuje się ogólne znieczulenie. W punkcie złamania zwykle umiejscawiane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, ze względu na możliwość nadawania im właściwego kształtu, dla złamanej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg wykonuje się głównie na zębach jedno-korzeniowych zwłaszcza w przypadku, gdy zmiany w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych jamy ustnej. Kwalifikują się też efekty choroby w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie na skutek utkwienia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby usuwania całego zęba. Likwiduje się w szczególności przyczyny dolegliwości. Usuwany jest tylko zepsuty fragment korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po usunięciu zakażonej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, zabezpiecza przed wytworzeniem kolejnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zazwyczaj odnosi się do kłów. Kiedy ząb, na etapie wzrostu miał niedużo miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego miejsca dzięki diagnostyce radiologicznej, odsłania się go chirurgicznie i przykleja zamek ortodontyczny, by osiągnął właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Ubytki w uzębieniu powstają z wielu przyczyn. Zazwyczaj jest to pomijanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość wypełnienia braków , poprzez wszczepienie implantów zębów. Taki zabieg ma wiele zalet, w tym gwarantuje absolutną estetykę i funkcje, podobne do pozostałych zębów.

Plastyka tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach miękkich i kostnych, by naprawić estetykę jamy ustnej. Odbywają się także przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wówczas na celu zlikwidowanie nierówności, fałdek czy zgrubień, aby jama ustna realizowała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Takie zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej lub poprawy zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego konieczne jest skierowanie. Można je odebrać u każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz też lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych zostaną przyjęci bez skierowania.

Warto wspomnieć, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest dostępna na NFZ w placówkach, mających podpisane umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle zależy od ilości pacjentów i wielkości miasta.

Plastyka dziąseł