Sala zabaw Poznań - Urodziny dla dzieci Poznań - Kinderpark Poznań
Urodziny dla dzieci, czyli co zrobić dla swojego malucha?
10 maja, 2012

Bezpieczeństwo w komunikacji samochodowej zależy w głównej mierze od techniki prowadzenia pojazdów. Niezwykle często chaotyczne i bezmyślne zachowania na drodze są powodem kolizji i narażają innych na straty materialne i zdrowotne. Najpoważniejszym wrogiem użytkowników ruchu drogowego jest brak umiejętności przewidywania zagrożeń. Kierowcy najczęściej zawyżają możliwości swoich samochodów i przekraczają granice bezpieczeństwa. Zachowania takie jak wyprzedzanie w słabo widocznym miejscu czy wyprzedzanie pod górkę to codzienność na lokalnych ekspresówkach, która nierzadko prowadzi do tragedii. Dziś najpoważniejszym wyzwaniem szkół jazdy i ośrodków prowadzących kursy bezpiecznej jazdy jest rozwijanie świadomości młodych kierowców w temacie wczesnej analizy zagrożeń na drodze i zamiarów innych użytkowników ruchu. Promowanie koncepcji jazdy bezpiecznej to obowiązek w czasach wzmożonego ruchu komunikacyjnego. Dowiesz się zatem jak prowadzić samochód bezpiecznie i kulturalnie, tak by nie przeszkadzać innym kierowcom.

Dobra kondycja samochodu to połowa sukcesu

Zawsze przed, dłuższą podróżą sprawdź czy Twój samochód działa tak jak trzeba. Najczęściej powodem wypadków są czynniki wynikające z złego stanu technicznego samochodów. W szczególności niebezpieczna jest usterka auta na ruchliwej ulicy, gdy kierowca znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Niektórym rzeczom możemy jednak zapobiec, wykonując profilaktyczne czynności. Rozpocznij od kontroli ciśnienia opon i analizy ich bieżnika. Dobre opony samochodowe chronią przed nagłym poślizgiem i zapewniaj lepszą przyczepność. Kolejną równie ważną czynnością jest kontrola oświetlenia. Światła zapewniają dobrą widoczność samochodu. Zatroszcz się także o sprawne hamulce, przez które nie zderzysz się z dziką zwierzyną. Skontroluj także ilość płynów eksploatacyjnych. Przed odpaleniem samochodu przemyj szyby i lusterka, by móc dobrze obserwować jezdnię i otoczenie. W sumie wszystkie te czynności zajmują chwilę, a w dużej liczbie przypadków mogą nam uratować życie.

Odpowiednia postawa kierowcy

Jazda defensywna rozpoczyna się w głowie każdego kierowcy. To jak nastawimy się do danej trasy i jak panujemy nad swoimi emocjami ma niebagatelny wpływ na technikę jazdy. Nim zaczniemy naszą podróż dobrze jest zanalizować całą trasę, by nie spotkać problemów, takich jak nagłe zawracanie z źle wybranej drogi. Wiedza o najczęściej występujących na danym odcinku trasy zagrożeniach będzie niezwykle przydatna. Każdy kierowca musi także zadbać o optymalną pozycję ciała na fotelu. Pamiętaj – usiądź w sposób wygodny, tak by utrzymywać optymalną odległość do pedałów i do kierownicy. Ustaw fotel samochodowy w odpowiedni dla Ciebie sposób i w dalszej kolejności dopasuj lusterka w taki sposób, by ledwie było w nich widać bok samochodu. W lusterku musisz mieć możliwość obserwacji całej jezdni. W trakcie odległej podróży bardzo ważny jest komfort klimatyczny. Wybierz adekwatną wilgotność i temperaturę w środku samochodu, zwracając uwagę na to, że nie powinno być w niej bardzo ciepło. Zbytnie nagrzanie samochodu może wpływać na suchość oczu i szybsze znużenie. Jakiekolwiek ruchome elementy wyposażenia samochodu, bagaże, lub znajdujące się w bagażniku płyny eksploatacyjne powinny być przywiązane do boków, by nie przeszkadzały kierowcy podczas prowadzenia auta. Realizacja tych wszystkich czynności lepiej przygotuje Cię do trasy.

Jak przewidywać zagrożenia w ruchu drogowym?

Nagminnie zdarza się nam obserwować zachowania innych użytkowników dróg . Z drugiej strony, czy umiemy wydobywać z tego sensowne wnioski? Podczas nauki na prawo jazdy instruktorzy wspominają o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. Praktycznie zastosowanie tej zasady jest niezwykle ważne i maksymalizuje poziom bezpieczeństwa na drogach. Rzecz jasna nie zawsze umiemy zauważyć błyskawiczną zmianę pasa ruchu, czy zjazd pojazdu bez ostrzeżenia. Jadąc z odpowiednim odstępem ( według aktualnych danych są to 3 sekundy od pojazdu znajdującego się przed nami) i nie rozpraszając się niepotrzebnymi czynnościami, takimi jak rozmowa przez telefon, mamy możliwość lepiej ocenić postawy innych kierowców i szybciej odpowiedzieć na ewentualne niebezpieczeństwa. Pamiętajmy także o tym, aby samemu z wyprzedzeniem informować innych kierowców o swoich zamierzeniach. Kierunkowskaz informujący o kierunku jazdy powinien być opalony na długo przed obniżeniem prędkości. Jadąc blisko sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu spójrzmy jakie światło świeci się na równoległym przejściu dla pieszych. Czerwone światło na pasach mówi nam, że w krótkim czasie dla nas także zmieni się kolor sygnalizacji. Patrz w lusterka, w szczególności przy wykonywaniu manewry wyprzedzania, by nie doprowadzić do zderzenia z samochodem, który rozpoczął ten manewr wcześniej. I co bardzo ważne, rób wszystko by jeździć jak osoba kulturalna. Nie stresuj siebie, ani innych bez potrzeby. Umożliwiaj innym bezpieczne włączenie się do ruchu i w miarę możliwości przepuszczaj pieszych na pasach. Bezpieczeństwo zależy głównie od Twojej kultury jazdy!

Nie często mamy szanse na dokładne przećwiczenie najczęściej występujących manewrów na drodze. Ograniczony czas zajęć praktycznych na szkoleniu na prawo jazdy pozwala jedynie zapoznać się z ryzykiem w ruchu drogowym. Jednak od zeszłego roku co raz więcej placówek zajmujących się szkoleniami dla kierowców organizuje kursy bezpiecznej jazdy, w trakcie których możesz zobaczyć na czym polega jazda defensywna w praktyce i jak jeździć kulturalnie. Wiele placówek doskonalenia techniki jazdy proponuje ćwiczenia na torze poślizgowym i w symulatorze jazdy ryzykownej, co lepiej rozwija umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej kosztują przeciętnie 400 złotych za podstawowy wymiar szkolenia. Dużo czy niewiele, do Was należy ocena. Jednak pamiętajcie, że bezpieczeństwo i nasze życie są bezcenne.

Jeśli chcesz się zapisać na kurs jazdy bezpiecznej, zawitaj do naszego ośrodka doskonalenia jazdy w Toruniu. Czekają na Ciebie atrakcyjne ceny i doświadczeni instruktorzy. Zapraszamy do fachowego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę www: kurs bezpiecznej jazdy.