Kostka brukowa
9 lutego, 2021
Sprzątanie domów – ile to kosztuje
11 lutego, 2021

Odpowiednie powietrze w domu czy w pracy, wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale także na wydajność. Najlepsza jakość powietrza oraz odpowiednia temperatura, oznaczają fundament naszej wygody i dodatnio wpływają na naszą motywację i chęć działania. By zapewnić sobie najlepsze warunki zazwyczaj decydujemy się na kupno klimatyzacji. Jako pewny zwycięzca pośród wszystkich wentylatorów, klimatyzator najskuteczniej reguluje temperaturę w środku pomieszczeń przynosząc nam chłód w ciągu upałów. Wadą takiego rozwiązania jest to, że klimatyzator chłodzi powietrze, jakie już jest wewnątrz i nie zapewnia dopływu świeżego powietrza. Tutaj niezawodnie radzi sobie system wentylacji mechanicznej, czyli rekuperacja. Co to jest rekuperacja i z jakiego powodu warto łączyć klimatyzację z rekuperacją? Wszystko po to, aby uzyskać jak największy komfort.

Rekuperacja i klimatyzacja – na czym to polega?

Nowoczesna klimatyzacja wpływa na utrzymanie korzystnej temperatury w środku domu latem, gdy walczymy z uderzeniami upałów. Nowoczesne klimatyzatory pozwalają nam na wyregulowanie idealnej temperatury we wnętrzu pomieszczeń, przynosząc chłód i cieplny komfort niezależnie od tego, jak ciepło jest na zewnątrz. System działania klimatyzacji opiera się na wyziębianiu powietrza do wskazanej wartości. W domach i mieszkaniach przeważnie stosowanymi klimatyzacjami są klimatyzatory split. Ich wewnętrzna część ma na celu oziębianie powietrza w środku, natomiast ich zewnętrzna część odprowadza ciepło z domu. Wyjątkowo nowoczesna klimatyzacja uzbrojona jest w systemy usuwające kurz, roztocza oraz bakterie i alergeny. Funkcja chłodzenia nie świadczy o tym, że klimatyzator sprawdza się tylko w trakcie lata. Sporo klimatyzatorów potrafi również nagrzewać powietrze. Nie zastępuje to rzecz jasna zimowego ogrzewania oraz innych systemów grzewczych, ale spisuje się w okresie przejściowym.

Nowoczesna rekuperacja natomiast działa w zakresie wentylacji pomieszczeń. Na temperaturę w środku ma wpływ wiele okoliczności, a koszty ogrzewania i chłodzenia wnętrz wynikają ze strat ciepła. Zazwyczaj wentylacja wynosi powietrze ciepłe i pobiera z zewnątrz zimne. Dla unormowania temperatury wewnątrz domu czy mieszkania, powietrze zimne należy ogrzać, do czego zużywana jest znaczna ilość energii stworzonych do tego urządzeń. Ekonomicznym pomysłem jest montaż nowoczesnej rekuperacji. Rekuperator odzyskuje ciepło z wentylacji. W tym celu rekuperator nagrzewa napływające zimne powietrze, stosując ciepło wylatującego powietrza. Taką metodą redukuje zapotrzebowanie na ocieplanie powietrza z dodatkowego źródła. Co więcej rekuperator wyposażony jest w specjalne filtry, jakie osłaniają jego wentylatory i tą metodą filtrują powietrze wprowadzane do wnętrza domu.

Klimatyzacja z rekuperacją – optymalna technika na zachowanie komfortu

Klimatyzacja czy rekuperacja – na co się zdecydować? Zastanawiamy się, na który z tych systemów lepiej się zdecydować. Jeżeli planujemy kupno jednego z nich, warto w pierwszej kolejności pomyśleć o rekuperacji. Dobra wentylacja powietrza minimalizuje nasze zapotrzebowanie na dogrzanie i chłodzenie pomieszczeń czy filtruje powietrze. Zapewnia nam oszczędność energii i osłonę przed wilgocią, alergenami i zanieczyszczeniami, a także wciąż świeże powietrze. Klimatyzacja natomiast troszczy się o nasz termiczny komfort. Idealnym systemem zapewnienia komfortu we wnętrzu pomieszczeń jest zestawienie obu tych systemów i kupno klimatyzacji z rekuperacją. Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja w jednym stanowi dodanie zysków z kupna wentylacji i klimatyzacji. Rekuperacja ma również pozytywny wpływ na systemy grzewcze, dlatego montaż rekuperacji będzie korzystna o każdej porze roku.

Zalety instalacji nowoczesnej klimatyzacji z rekuperacją

Aplikacja systemu rekuperacji i klimatyzacji dostarcza wiele widocznych zalet. Najistotniejszą z nich jest termiczny komfort we wnętrzu mieszkania i dopływ czystego i świeżego powietrza, bez przymusu otwierania okien. Niezależnie od pracy systemów, mamy pod nadzorem temperaturę i eliminujemy powstawanie niepożądanych przeciągów. Co więcej używając nowoczesnej rekuperacji iklimatyzacji minimalizujemy koszty dogrzewania oraz wychładzania domu, za sprawą wysokiej energooszczędności. Nieotwieranie okien do wentylacji pokoi sprawia, że możemy odizolować się od hałasu ulicznego. Używanie systemu ma również pozytywny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Taką metodą kontrolowany jest stopień wilgotności powietrza, dzięki czemu nie ryzykujemy gromadzenia się pleśni i grzybów. Te wskazane zalety mówią o dobrej jakości systemów. Ich dobry wpływ na termiczny komfort znajdujący się w środku budynku zachęca do tego, że warto pomyśleć nad instalacją klimatyzatora z rekuperacją.

Klimatyzatory