Usługi rachunkowe Toruń
9 lutego, 2021
Jak działa klimatyzacja z rekuperacją – co wybrać ?
10 lutego, 2021

Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Fundamentem dobrze wykonanego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie sprawdzi się przez lata. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała i nie zniszczała za szybko. By stworzyć solidny podjazd potrzeba zarówno właściwego przygotowania to znaczy podbudowy, aby nie dopuścić do obniżania się, ale także najlepszych surowców do wyłożenia podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, ułożone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, więc przed zakupem warto poznać ich właściwości.

Podjazd i chodniki z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z popularniejszych i niekosztownych surowców, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa osiągnęła nie tylko dzięki cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy wykonać estetyczny podjazd, który stanie się tak samo funkcjonalny, jak i elegancki. Dopasowanie formy znacznie ułatwia rozmieszczenie kostki zgodnie z ukształtowaniem terenu. Z kolei ogólna dostępność we właściwie większości sklepów prowadzących sprzedaż produktów do budowy sprawia, że nie musimy martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w razie, kiedy konieczne było dokupienie kostek. Cenę kostki brukowej także można dostosować do do swojego budżetu mając na uwadze obszerną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki atmosferyczne, wahania temperatury i duży nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w myciu.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje wady. Główną niekorzyść wynika z pogody. Z uwagi na opady lub nadmierne nasłonecznienie kostka brukowa może z wiekiem zmieniać kolor, dlatego gubi swoją estetykę. Zdarz się tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się pomiędzy szczelinami i wyrastają, negatywnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może odbierać dużo czasu. Ponadto, żeby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi zostać ułożony w odpowiedni sposób, co zazwyczaj wpływa na koszt zaangażowania do tego fachowców. Kostka brukowa Toruń

Podjazd i chodniki z kostki naturalnej

Przygotowanie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim trwałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez wiele czasu. Ponadto dzięki zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, który w interesujący sposób uwydatni wygląd ogrodu i samego domu. Z reguły podjazdy z kamienia są traktowane jako wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest też naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości doskonale przepuszcza wodę. W ten sposób osiągamy dodatkową korzyść, w postaci braku odkładającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, lepiej wiedzieć, że główną rolę odgrywa tutaj ułożenie, aby podjazd stał się trwały i aby spełniał swoje funkcje przez długi czas. Należy unikać pozostawiania dużych przerw między nimi, z uwag na to lepiej rozmieścić je jeden obok drugiego, a przerwy wypełnić piaskiem z domieszką cementu. Niewłaściwie ułożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się kałuż i zastoin. Oprócz tego naturalna nierówność kamienia powoduje, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a zimą trudno się go odśnieża.

Podjazd i chodniki z betonu stemplowanego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy wykorzystaniu stempli oraz form. Taką metodą da się osiągnąć wyjątkowo ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, jakie łatwo da się dostosować do charakteru domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że obecne metody produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Główną korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i odporność na ścieranie i warunki pogodowe. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, ale w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie pielęgnacja, aby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Podobnie kamień, kostka brukowa i beton mają swoje wady i zalety. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się głównie funkcjonalnością, wytrzymałością i estetyką. Patrząc na to, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego najlepiej zmotywować swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których liczy się łatwość czyszczenia. Z kolei jeżeli zależy nam na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej dobrym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu wyglądała bardzo dobrze, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w stu procentach.

 

GeoProjekt Układanie kostki Toruń