depilacja woskiem wszystko o zabiegu
Depilacja nóg woskiem – jak depilować
29 sierpnia, 2020
Dentysta Toruń - RTG zęba - gabinet stomatologiczny
Radiologia dentystyczna
29 sierpnia, 2020

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym niejedynie w biurach, ale również w domu. Z upływem lat, zakup klimatyzatora staje się jeszcze bardziej dostępny dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ przede wszystkim na temperaturę pomieszczeń, ale też na stopień wilgoci i jakość powietrza. Co raz częściej klimatyzator jest też wykorzystywany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo zatem nie zaskakuje jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja pozytywnie oddziałuje na powietrze w domu, dzięki zawartym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To oznacza, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspiera oczyszczanie powietrza. Nie należy jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wzajemna praca klimatyzacji i odpowiednia wentylacja usuwa ryzyko zwilgotnienia budynku, które sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w odpowiednich warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się pomiędzy 23 a 26°C. Także poziom wilgotności powietrza ma wpływ i najlepiej aby mieścił się w granicach 40-60%. Są to najbardziej dopasowane warunki, w których ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do ustawiania temperatury trzeba podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, aby rozbieżność temperatur między pokojami nie były większe niż 8°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto również zmniejszyć podmuchy powietrza i przeciągi. Nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza niż 0,2 m/s, aby uniknąć dolegliwości.

Ekonomiczny klimatyzator

Zakup właściwego klimatyzatora domowego powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto sprawdzić energetyczną klasę urządzenia oraz sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im wyższe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii wykorzystuje klimatyzator.

Zwykle najlepszą klasę energetyczną (A+++) mają te najbardziej efektywne i najdroższe klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką wyliczy się na zakup, dlatego że tańsze klimatyzatory, zazwyczaj mają gorszą klasę, przez co są droższe w użytku i częściej potrzebują napraw.

Żeby funkcjonowanie klimatyzatora było jak najbardziej oszczędne i wydajne trzeba zadbać o odpowiednią izolację przegród budowlanych, ścian, stropów oraz szyb okiennych, aby odbijały promienie słoneczne. Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest instalacja rolet czy żaluzji, które pomogą w zachowaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów klimatyzacji. Różnią się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii a także mobilności, co sprawia, że można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej stosowany klimatyzator do domu. Składa się on z dwóch elementów: jednostki wewnętrznej, czyli parownika oraz skraplacza, czyli jednostki zewnętrznej. Taki rodzaj klimatyzacji można kupić także w formie multisplit, która od standardowej wersji różni się tym, że do pojedynczej zewnętrznej jednostki można podłączyć kilka (maksymalnie 5) części wewnętrznych, na przykład w różnych pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna typu split jest chętnie montowana w domach, z uwagi na dość cichą pracę, zabiera niewiele przestrzeni i ma estetyczny wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to tak samo często wybierana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, przez co pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest to, że można ustawić urządzenie w dowolnym miejscu i zabranie go, kiedy będzie niepotrzebny. Minusem jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (np. przez otwarte okno), aby odprowadzał ciepło. Z tego względu są nieco mniej efektywne.

Inne typy klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, są lepsze w większych budynkach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Zajmują znacznie większą przestrzeń i zużywają stosunkowo więcej energii.

Ile lat posłuży klimatyzator w domu?

Sprawny, często oczyszczany i właściwie użytkowany klimatyzator może pracować w domu nawet przez 25 lat. Jest to możliwe za pomocą regularnych przeglądów, które zmniejszą ryzyko lub usuną wszelkie występujące usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa do trzech razy na rok, by nie narażać się na problemy związane z uszkodzeniem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem grzybów lub pleśni. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna też od ceny i jakości sprzętu. Im wyższa klasa, tym dłuższa gwarancja sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzacji, wiele firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację starego urządzenia w cenie instalacji nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zajmują się tym fachowcy, ale też bezpieczne, ponieważ urządzenie usuwane jest we właściwych warunkach.

Koszt klimatyzatora do domu?

Na cenę klimatyzacji w domu oddziałuje wiele czynników. Nie zalicza się do tego tylko sam koszt sprzętu i jego instalacja. Do wydatków trzeba dodać też przybliżoną wysokość kosztów użytkowania, a to przedsięwzięcie długofalowe. Należy zastanowić się, czy warto zdecydować się na zakup droższego sprzętu, który będzie tańszy w utrzymaniu, z uwagi na lepszą sprawność (a więc rzadsze naprawy) oraz mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl