Klimatyzacja do domu i biura montażi serwis
Klimatyzacja do biura – Toruń
29 sierpnia, 2020
Stomatologia estetyczna Toruń -zabiegi DSD implanty wybielanie zębów
Jakie nowoczesne zabiegi znajdziemy w klinice stomatologii estetycznej
29 sierpnia, 2020

Zdjęcia RTG zębów w stomatologii

Radiologia u dentysty służy w głównej mierze celnej diagnostyce przypadku. Dentyści przeprowadzają RTG, aby mogli zdobyć konieczne dane dotyczące ułożenia i zdrowia zębów w jamie ustnej. Zazwyczaj dzięki temu następuje przybliżenie problemów, ukrytych, w czasie rutynowego przeglądu na wizycie kontrolnej.

Radiologia u dentysty to po prostu rentgenowskie prześwietlenia zębów. Zazwyczaj takie prześwietlenia dzielą się na dwie kategorie – wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym przedstawia obraz 2 lub 3 zębów. Zaletą zdjęcia punktowego jest to, że drobiazgowo przybliża pojedyncze zęby, dzięki czemu ułatwia stomatologowi diagnozę. Z kolei RTG zębów zewnątrzustne uwidacznia cały komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne pokazuje ułożenie zębów względem siebie oraz względem szczęki i zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, które przybliża obraz tkanek miękkich, zatoki przynosowej i podniebienia twardego.

Jakie są wskazania do wykonania badań rentgenowskich w dentystyce

Zdjęcia radiologiczne zębów u dentysty wykonuje się dla różnych dziedzin dentystyce. Zazwyczaj, specjalistycznego użycia RTG, dentysta potrzebuje w chirurgii stomatologicznej, implantologii, ortodoncji, protetyce oraz endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

RTG zębów przynosi efekty rozpoznawaniu chorób dziąseł, zębów, tkanek okołowierzchołkowych, zapalnych stanów, zmian w obrębie kości – w tym torbiele, martwica, zwapnienia – albo zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia radiologiczne uznaje się także jako podstawowy element przed leczeniem oraz zabiegami, które wymagają wcześniejszego oznaczenia umiejscowienia zębów. W taki sposób dentysta ortodonta diagnozuje potrzebę noszenia aparatu na zęby, a protetyk stwierdza, jak rozległą przerwę powstałą po utraceniu zęba albo zębów, trzeba wypełnić.

Jeśli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku oraz doznał urazów mechanicznych szczęki lub zębów, stomatolog też kieruje go na wykonanie badań radiologicznych. RTG zębów unaocznia  ewentualne błędy czy powikłania – np. wskaże miejsce narzędzia, jeśli utkwiło wewnątrz kanału zęba, a także jest niezbędnym krokiem w diagnostyce nowotworów.

Zazwyczaj stomatolog zleca powtórzenie badań radiologicznych po ukończeniu leczenia, żeby sprawdzić jego rezultat.

W jaki sposób przebiega rentgen zębów w gabinecie dentystycznym?

Współcześnie często w gabinetach dentystycznych realizuje się zdjęcia radiologiczne na miejscu na jednym spotkaniu w czasie wizyty. To spore ułatwienie dla pacjentów, ponieważ nie muszą umawiać się na nową wizytę, czy specjalnie zgłaszać się do pracowni RTG. Pomimo obaw pacjentów wykonanie zdjęcia RTG zębów nie boli i nie oczekuje od pacjenta jakichkolwiek przygotowań. To nie problem, by tak jak zazwyczaj zjeść śniadanie, wypić i przyjąć swoje lekarstwa.

Jedynym przygotowaniem przed prześwietleniem radiologicznym zębów jest pozbycie się wszystkich przedmiotów z metalu z obszaru szyi i twarzy. Co oznacza, że na rentgen u dentysty należy przyjść bez biżuterii i spinek, a tuż przed zabiegiem trzeba zdjąć protezy, okulary i aparaty słuchowe.

Samo wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów u dentysty zajmuje zaledwie kilka sekund, tym bardziej, że obecnie przy postępie technologii, zwykle jest to już zdjęcie cyfrowe. Warto wspomnieć, że stomatolog, wykonujący rentgen rozmawia z pacjentem i informuje go o wszystkich etapach zabiegu.

Zdjęcia rentgenowskie budzą strach, pod względem promieniowania. Jak powszechnie wiadomo, promieniowanie X, ma negatywne skutki, natomiast nie trzeba się martwić, ponieważ w czasie robienia zdjęcia rentgen zębów u dentysty, nie jest to groźne dla zdrowia. Organizm przyswaja bardzo małą dawkę, a do tego każdy pacjent ma na sobie specjalny fartuch ochronny. Należy pamiętać, by nie wykonywać rentgen bardzo często, najlepiej nie częściej niż raz na pół roku, z tego względu należy nie zapominać, kiedy robiło się je ostatnio. Zdjęć rentgenowskich muszą omijać kobiety w ciąży, bez względu, czy mają być wykonane dla dentysty czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest absolutnie niezbędne lepiej, by ciężarna odpuściła badania.

Plusy cyfrowego RTG w stomatologii.

Z racji tego, że rentgen zębów można zrobić w gabinecie stomatologicznym w formie cyfrowej, warto znaleźć plusy takiego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika rentgena pełniła klisza, która zwykle zajmowała znaczną ilość miejsca i mogła łatwo ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu.

W przypadku stomatologicznego RTG w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, ponieważ pliki można bezpiecznie zachować w komputerze. To użyteczna zaleta, ponieważ pozwala ona na przesłanie obrazu zdjęcia radiologicznego w dowolne miejsce, bez przymusu noszenia całkowitej dokumentacji radiologicznej. Dentysta może spojrzeć na nie i swobodnie powiększać zdjęcie. RTG w tej formie jest o wiele wytrzymalsze, bo ciężko je zniszczyć.

Warto dodać, że metoda radiologii cyfrowej oznacza też rezygnację z wytwarzania odpadów, które powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

Takie badanie jest szczegółowe i wspaniale sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

www.stomatolog-torun.pl