Fryzjer ślubny Toruń - Damski salon fryzjerski w Toruniu
Fryzjer Toruń
19 sierpnia, 2019
Endermologia Toruń - odchudzani -usuwanie cellulitu i skuteczne odchudzanie
Endermologia LPG
24 sierpnia, 2019

Klimatyzacja do biura Toruń

Klimatyzacja jest rozwiązaniem co raz chętniej stosowanym niejedynie w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora staje się co raz bardziej osiągalna dla wszystkich. Klimatyzator w domu ma pozytywny wpływ nie tylko na warunki temperaturowe, ale także na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. Co raz częściej klimatyzator jest też użytkowany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo więc nie zaskakuje jego wzrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja korzystnie wpływa na powietrze w domu, dzięki wmontowanym filtrom, które wyłapują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To sprawia, że poza regulacją temperatury, klimatyzator pomaga oczyszczać powietrze. Nie należy jednak zapominać o wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie powinna jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji oraz odpowiednia wentylacja zmniejsza ryzyko zwilgotnienia budynku, które sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek najlepiej funkcjonuje w komfortowych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się między 24 a 26°C. Również poziom wilgoci ma znaczenie i najlepiej by był w granicach 40-60%. To są najbardziej komfortowe warunki, w jakich ciało nie marznie i jednocześnie nie poci się.

Do ustawiania temperatury trzeba podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, aby różnice temperatur pomiędzy pomieszczeniami nie były większe niż 6°C. Inaczej działanie klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie gardła czy zatok.

Warto również ograniczyć przeciągi i podmuchy powietrza. Nawiew nie powinien być skierowany prosto na domowników, a jego szybkość nie powinna być mniejsza od 0,3 m/s, by nie narażać się na dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora do domu powinno poprzedzać dobre rozeznanie. Warto poznać energetyczną klasę urządzenia i sezonową efektywność chłodzenia lub grzania. W tym przypadku im większe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii zużywa klimatyzator.

Zwykle najwyższą klasę energetyczną (A+++) mają te wysoko efektywne i kosztowne klimatyzatory. Warto jednak rozważyć jaką kwotę przeznaczy się na zakup, ponieważ mniej kosztowne klimatyzatory, zazwyczaj mają gorszą klasę, przez co są droższe w użytku i częściej wymagają napraw.

Aby działanie klimatyzatora było maksymalnie oszczędne i wydajne trzeba zadbać o odpowiednią izolację ścian, stropów, przegród budowlanych i szyb okiennych, żeby odbijały promienie słoneczne. Ponadto, dobrym sposobem jest montaż żaluzji czy rolet, które pomogą w zachowaniu temperatury, odbijając lub zatrzymując promienie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku można znaleźć kilka rodzajów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem wielkości, sposobu pracy, pobierania energii czy nawet mobilności, dzięki czemu można je dobierać zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator do domu. Składa się on z dwóch elementów: jednostki wewnętrznej, czyli parownika i jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Ten typ klimatyzatora można kupić również w formie multisplit, która od standardowej wersji odróżnia się tym, że do pojedynczej zewnętrznej jednostki można zainstalować kilka (maksimum 5) części wewnętrznych, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest często wybierana do domu, ze względu na stosunkowo cichą pracę, zabiera niewiele przestrzeni i ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często wybierana klimatyzacja do domu. Składa się z jednego elementu, przez co pracuje głośniej. Jego główną zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w dowolnym miejscu oraz zabranie go, gdy nie będzie potrzebny. Minusem jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (na przykład na dwór), aby wypuszczał ciepło. Z tego powodu są nieco mniej efektywne.

Pozostałe rodzaje klimatyzatorów, takie jak: klimatyzatory kanałowe, kasetonowe czy okienne, są lepsze w większych budynkach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Potrzebują znacznie większej przestrzeni oraz zużywają znacznie więcej energii.

Ile lat posłuży klimatyzator w domu?

Sprawny, regularnie oczyszczany oraz odpowiednio eksploatowany klimatyzator może służyć w domu nawet około 20 lat. Jest to możliwe za sprawą częstych przeglądów, które zapobiegną lub usuną wszystkie pojawiające się usterki. Przeglądy powinny odbywać się dwa do trzech razy w roku, aby nie narażać się na kłopoty związane z uszkodzeniem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzacji jest w dużej mierze zależna również od jakości i ceny sprzętu. Im wyższa klasa, tym większa gwarancja sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzacji, wiele firm zajmujących się ich instalacją, oferuje utylizację zużytego sprzętu w cenie montażu nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zadbają o to fachowcy, ale także bezpieczne, ponieważ urządzenie usuwane jest we właściwych warunkach.

Cena klimatyzatora do domu ?

Na cenę klimatyzatora w domu ma wpływ wiele czynników. Nie zalicza się do tego tylko sam koszt sprzętu i jego instalacja. Do wydatków trzeba doliczyć też przybliżoną wysokość kosztów eksploatacji, a to inwestycja długofalowa. Należy zastanowić się, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, z uwagi na lepszą sprawność (a więc rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.