Okna pasywne w budownictwie
15 września, 2020
System enova365
15 września, 2020

Kostka brukowa Toruń

Z czego wykonać nawierzchnię na podjazd?

Fundamentem trwałego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które sprawdzi się przez wiele lat. Obciążenie wywołane ciągłym użytkiem wymaga by nawierzchnia była wytrzymała i nie zniszczała zbyt prędko. Aby powstał trwały podjazd potrzeba nie tylko odpowiedniego przystosowania w postaci podbudowy, żeby uniknąć zapadania się, ale też najlepszych tworzyw do wykonania podjazdu. Wśród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, stworzone z kamienia, kostki brukowej oraz z dekoracyjnego betonu. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje wady i zalety, z uwagi na to przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Podłoga i podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z najbardziej popularnych i niedrogich tworzyw, z jakich układana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność zdobyła nie tylko dzięki cenie, ale także dostępnością, wielobarwnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy stworzyć estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Dopasowanie formy bardzo usprawnia nałożenie kostki zgodnie z budową terenu. Natomiast ogólna dostępność w niemal większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w sytuacji, gdy potrzeba było więcej kostek. Koszt kostki brukowej też można dostosować do swojego portfela biorąc pod uwagę dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne, różnice temperatury i wysoki nacisk pojazdów, a także jest prosta w utrzymaniu czystości.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też swoje minusy. Podstawową niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Z uwagi na opady oraz nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z wiekiem odbarwiać się, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Bywa tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się między szczelinami i rosną, negatywnie wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może odbierać wiele czasu. Co więcej, aby podjazd z kostki brukowej był trwały musi być położony we właściwy sposób, co zwykle naraża nas na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przekonuje do siebie w głównej mierze trwałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na swoim miejscu przez wiele lat. Co więcej dzięki naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze charakterystycznego wyglądu, jaki w interesujący sposób podkreśli wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są oceniane jako bardzo eleganckie. Ważnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. W ten sposób zyskujemy dodatkową korzyść, tj. brak zbierającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, warto pamiętać, że znaczącą rolę utrzymuje tutaj ułożenie, żeby podjazd mógł być wytrzymały i żeby spełniał swoją rolę przez lata. Powinno się unikać pozostawiania sporych przestrzeni pomiędzy nimi, z uwag na to powinno się rozłożyć je jak najbliżej jeden przy drugim, a szczeliny zasypać piaskiem z domieszką cementu. Niewłaściwie rozmieszczony kamień nie spełni swojej zalety odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się kałuż i zastoin. Oprócz tego naturalna nierówność kamienia oznacza, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy zastosowaniu specjalnych stempli oraz form. Taką metodą możemy uzyskać ładne wzory i kształty, a także specjalne faktury, które łatwo można dopasować do wyglądu domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość wykonania bardzo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne metody produkcji pozwalają też na nadanie betonowi koloru. Kluczową korzyścią dekoracyjnego betonu jest jego solidność oraz wytrzymałość na ścieranie oraz warunki atmosferyczne. Łatwo utrzymać go w porządku, jednak w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Podobnie kamień, kostka brukowa oraz beton mają swoje wady i zalety. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się głównie finkcjonalnością, wytrzymałością oraz wyglądem. W zależności od tego, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których ważna jest łatwość mycia. Natomiast jeśli skupiamy się na estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny okażą się mniej trafnym wyborem. Żeby nawierzchnia podjazdu wyglądała wyśmienicie, należy pamiętać o właściwym przygotowaniu, dlatego że bez tego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl