Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie w mapach Google
11 września, 2020
Kostka brukowa Toruń
15 września, 2020

Okna pasywne w budownictwie

Podstwową zaletą budownictwa pasywnego jest skuteczna energooszczędność, jaka wspiera oszczędzanie kosztów grzewczych. Jednym wśród najważniejszych elementów wskazujących na efektywność tego typu budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od innych okien? Pasywność charakteryzuje się przede wszystkim wysoką termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych zazwyczaj nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im niższą wartość wykazuje ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja ciepła. Głębokość okien energooszczędnych wynosi w zakresie 88-120mm, a z kolei ich pakiety szybowe z reguły są trzyszybowymi pakietami. Dla poparcia efektu w budownictwie pasywnym stosowana jest tównież pianka PUR (poliuretanowa o porównywalnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o konstrukcję profili pasywnych okien, zazwyczaj spotykane są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Podział okien pasywnych

Dużą popularnością w budownictwie pasywnym nadal zyskują pasywne okna PCV. Takiego typu okna są kupowane z uwagi na prosty montaż, bezproblemowe czyszczenie oraz stosunkowo niską cenę. Aby okna z PCV były ocenione jako pasywne muszą sprostać kilku warunkom. Między innymi jest to wymóg posiadania sześciu komór wewnętrznych oraz zastosowanie specjalnych uszczelek, które zabezpieczają przed stratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są zazwyczaj kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Zazwyczaj, żeby stały się pasywne zawierają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Innym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą odpowiadać na określone wytyczne, ale ich główną zaletą jest możliwość produkcji w dowolnych kształtach. W zamian za to mają mniej dobre właściwości izolacji termicznej, z tego względu mniej wykorzystuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , warto zdecydować się na drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu oknach ramy tworzone są z drewna w zestawieniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno da się zastąpić także PCV.

Zalety wyboru pasywnych okien

Mówiąc o oknach pasywnych w głównej mierze kierujemy uwagę na ich zaletę termicznej izolacji. Minimalna utrata ciepła jest szczególną korzyścią w zestawieniu do kosztów przekazywanych na zachowanie najlepszej temperatury w środku mieszkania. Minimalne straty ciepła zapewniają obniżenie wykorzystania systemów grzewczych w ciągu zimy oraz klimatyzacji latem. Dzięki użyciu pasywnych okien mniej wydamy na docieplenie domu albo wychładzanie powietrza w trakcie upałów. To oznacza, że o ile wydatek związany z założeniem pasywnych okien okaże się wyższy w porównaniu niepasywnych okien, zyski wynikające z dobrej termicznej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną należy wspomnieć także o zadowalającej izolacji akustycznej. Odpowiednio wstawione pasywne okna dość dobrze odcinają nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie słoneczne oraz opady, zapewnia nam komfortową temperaturę bez przegrzewania wnętrz oraz osłonę przed zawilgoceniem oraz rozrostem grzybów i pleśni. Warto zwrócić również uwagę na korzyści płynące z budowy pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na stłuczenia, z kolei wzmocnione okucia przeciwdziałają włamaniom. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii nabycia pasywnych okien, najistotniejsze są właściwe parametry oraz certyfikaty potwierdzające jakość danego produktu. Powinno się zobaczyć współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, wielkość ramy czy materiał, z jakiego będzie ono wykonane. Warto także zastanowić się nad wyborem uszczelek i okien, które mają wielki wpływ na izolację termiczną oraz bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też poprawną wentylację. W ten sposób osiągniemy dopływ świeżego powietrza oraz nie doprowadzimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym elementem jest jednak montaż okna. Bezwartościowe będą wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej jakości materiały oraz okucia antywłamaniowe, jeśli okno nie będzie zamontowane w poprawny sposób. Warto w tym kierunku rozważyć skorzystanie z usług fachowca, który wykona pracę sumiennie. Zły montaż prowadzi do powstawania termicznych mostków, gdzie będziemy tracić ciepło. To w dużym stopniu obniży wydajność pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, dlatego że zatraci swoje najcenniejsze właściwości.

Tuż obok dobrego montażu należy przemyśleć usytuowanie okien na etapie projektu domu. Gdy zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien oraz czerpania z energii słonecznej. Usytuowanie okien od strony północnej lub południowej jest najkorzystniejsze. Dzięki temu unikniemy przegrzania oraz konieczności instalacji dodatkowej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl