Szkolenie na kierowcę straży pożarnej
11 lutego, 2021
Serwis klimatyzatora w biurze i w domu
11 lutego, 2021

Jeżeli chcemy, by ogród pięknie wyglądał, kluczowym elementem, jaki zachowa go w okazałym stanie jest podlewanie. To za mało, by pielęgnować rośliny przycinając je, czy dostosowując ich warunki glebowe. Każdy ogród potrzebuje wody, jednak zwykłe metody podlewania nie dość, że zabierają sporo czasu i wysiłek, to jeszcze wymagają ciągłego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często przyjmuje się, że tak samo jak z wyrównywaniem trawy, nawadnianie ogrodu pożera najwięcej czasu pośród innych zabiegów pielęgnacyjnych. Ze względu na to stworzono systemy nawadniania ogrodów, które będą „pamiętały” za nas o konieczności podlania roślin, ale też mogą dostosowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Każdy z nas to zna – stosowanie zwyczajnej konewki zabiera niezwykle dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w bardzo małym ogrodzie, dlatego część osób co najmniej decyduje się na zakup ogrodowego węża. To o wiele wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom możemy podpiąć wąż pod kran, co bardzo ułatwia dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu, biegania z konewką i ciągłego dodawania wody. Do podlewania ręcznego możemy przyłączyć pistolet, jaki umożliwia dopasowanie ciśnienia wody, a także zamknięcie strumienia bez konieczności zamykania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które podpina się pod wąż i które także usprawniają nawodnienie ogrodu i zdecydowanie ograniczają nasz wkład pracy.

Jeśli zależy nam na znacznym zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, warto zainstalować system nawodnienia ogrodu. Jednym z najmniejszych jest specjalny elektroniczny sterownik nakładany na kran, co umożliwia automatycznie włączanie momentu zraszania. Wadą tego sposobu są widoczne rozciągnięte po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Instalacje nawadniania ogrodu

Utrzymanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza , że musimy pogodzić się z widocznymi przewodami. Aplikacja dużego systemu nawadniania znajdzie zastosowanie nie tylko w największych ogrodach, ale także w średnich i całkiem małych. System nawadniania wymaga co prawda dobrego zaangażowania w postaci rozplanowania i montażu pełnego systemu. Przeważnie system rozprowadzany jest pod powierzchnią ziemi. Niezbędne jest zamontowanie programatora, systemów doprowadzających wodę, podprowadzenia do wodnej instalacji w formie zaworów, a do tego zraszaczy, które niezbędnych do rozprzestrzeniania wody po całym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system ma zostać zamontowany przed projektem ogrodu.

Nawadnianie ogrodu poprzez zraszacze ogrodowe

Pośród zraszaczy ogrodowych dostaniemy kilka odrębnych typów, które można użyć do nawodnienia ogrodu. Spisują się one doskonale jako element pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są całkiem znane z uwago na to, że ich kluczową zaletą jest równomierne nawodnienie danej części ogrodu. Wyposażone w nadające kształt strumienia sterowniki oraz dysze odpowiadają za ciśnienie wody działają doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one dość niskie, a ich podstawową zaletą uznajemy to, że po ukończeniu czynności podlewania zanurzają się pod powierzchnią. Z kolei zraszacze niewynurzane są stale widoczne na powierzchni ziemi.

Zraszacze ruchome – w głównej mierze są wybierane, ponieważ mogą być wyregulowane w zakresie 360o. Bardzo dobrze sprawdzają się w podlewaniu trawników i mają sporo funkcji i są lepsze jakościowo w zestawieniu do zraszaczy stałych. Głównie zalecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Zasięg wody może dostać się do 3-22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że da się nawadniać w danym momencie zaledwie konkretny sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim są dobre w tworzeniu maleńkiej mgiełki, dlatego sprawdzą się w przypadku roślin, które nie wymagają przesadnie dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugim sposobem nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Przeważnie służą one podlewaniu korzeni roślin. Ze względu na to będą najlepsze do podlewania żywopłotów, drzew, ozdobnych krzewów i warzywników. Plusem tego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza liści, łodyg ani kwiatów, przez co nie dojdzie do poparzenia roślin. Dodatkowo jest to system niezwykle ekonomiczny, ze względu na zminimalizowanie użycia wody. Linie kroplujące składają się z przewodów z kroplówkami, które kroplują wodę. Kroplowniki bardzo oszczędnie doprowadzają wodę do roślin dostarczając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Sprawdzają się tylko na małych przestrzeniach, do podlewania minimalnych rabat kwiatowych, skalniaków, czy mało rozbudowanych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość prostej instalacji i wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące są najlepsze w głównej mierze w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

 

Firma ogrodnicza