Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń
Profesjonalne projektowanie ogrodów
29 grudnia, 2016
Kampanie reklamowe w Internecie Pozycjonowanie stron www Pozycjonowanie wizytówek
Skuteczna reklama internetowa
7 stycznia, 2017

Projektowanie ogrodów na zlecenie – poradnik

Seedart projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów to niełatwa praca, zatem należałoby polecić to specjaliście, który ma już odpowiednie podejście, obszerną wiedzę na ten temat i talent. Jeśli pragniesz, żeby Twój ogródek był przede wszystkim przyjemny, a także trwały i praktyczny, musisz pamiętać o tym, że zakładanie ogrodów nie polega jedynie na interesującym zorganizowaniu miejsca dla krzewów i rabatek. To również inne kwestie, które krótko omówimy w bieżącym tekście. Także mocno zapraszamy do zapoznania się z naszym informatorem na temat projektowania ogrodów.

Twoje potrzeby są ważne przy projektowaniu ogrodów

Zanim architekt zacznie tworzyć projekt ogródka, wcześniej omówi z Tobą, jaki charakter ma pełnić Twój ogród. Czy na przykład ma być to strefa rekreacyjna, na przykład z miejscem na grill i placem pod stół czy może przestrzeń użytkowa, gdzie będziesz uprawiać owoce i ogródek warzywny Oczywiście opcji jest dużo więcej i w zależności od tego, na czym Ci zależy, taki projekt zostanie przygotowany.

Zagospodarowanie przestrzeni w projektowaniu ogrodów

Kwestii, które trzeba brać pod uwagę w trakcie przygotowania prototypu ogrodu, jest niewątpliwie wiele. Przykładem jest powierzchnia, którą dysponujesz. Odpowiedni projekt ogrodu może wizualnie zwiększyć powierzchnię albo pokazać wykorzystanie terenu w taki sposób, żeby był on dla mieszkańców jak najbardziej praktyczny.

Co trzeba uwzględnić w takim projekcie? Model ogrodu poza roślinami przewiduje wiele możliwości, w tym również elementy dekoracyjne, przykładowo dróżki brukowe, stawy, pergole, czy popiersia. Pomijając naturalnie pewne ograniczenia (metraż czy środowisko) projektowanie ogrodów umożliwia przygotować taki ogród, który stanie się nie tylko powodem do uśmiechu lecz będzie także miejscem relaksu.

Projektowanie ogrodów może reprezentować pewne style w architekturze krajobrazu. Dzięki temu przed Twoim domem może znajdować się:

  • ogród regularny (ogród proporcjonalny) – charakteryzujący się wielkim porządkiem, niezwykle często towarzyszą mu rzeźby, ostrzyżone krzaki oraz kompozycje kwiatowe. Przykładem takiego ogrodu jest ogród w stylu francuskim,
  • ogród nieregularny – wyróżnia go charakter naśladujący naturalność, w tego typu ogrodzie rośliny sprawiają wrażenie, że nie były posadzone przez ludzi. Taki ogród przeważnie wzbogaca się kamieniami, skalniakami i tym podobne tak jak w ogrodach angielskich,
  • ogród mieszany – czyli typ ogrodu, łączący w sobie wymienione cechy.

Nieco odmiennie będą też planowane ogrody, które mają powstać w określonym otoczeniu. Bierze się tu pod uwagę najważniejsze trzy rodzaje otoczenia (stąd także kategorie takich ogrodów): ogród miejski, ogród podmiejski i ogród w przestrzeni wiejskiej. Różnią się one między innymi wielkością, przeważnie jest tak, że ogród w mieście będzie stosunkowo mniejszy niż ten znajdujący się na terenach wiejskich. Dlatego inaczej trzeba podejść do małego ogrodu, a inaczej do dużego, bo nie każdy styl będzie tu odpowiedni. Naturalnie architekt doradzi Tobie, który wygląd ogrodu będzie najlepiej odpowiadać do otoczenia i rzeźby terenu bądź zaproponuje Ci całkowicie inne, unikalne podejście.

Ważne aspekty podczas projektowania ogrodów

Powinno się przy tym mieć w pamięci, że nasza koncepcja nie zawsze może być w każdym calu wykonana przez architekta. Projektowanie ogrodów wymaga również tego, aby mieć na uwadze czynniki środowiskowe, które posiadają znaczny wpływ na to, które rodzaje roślin będą się w ogrodzie doskonale czuły. Rośliny rosnące w naturze jedynie w określonych terenach (przykładowo rośliny tropikalne, rośliny nadmorskie itd.) mogą się nie przyjąć w polskim klimacie nie tylko ze względu na mikroklimat, a też na szkodniki.

Podczas ogrodu należy dodatkowo omówić kwestię tego, jak bardzo chcesz się nim opiekować, więc ile czasu planujesz poświęcać na dbanie o ogród. Jeśli nie masz tyle samozaparcia do tego albo zwyczajnie nie masz chęci, projektant zaadaptuje rośliny w ten sposób, by odpowiadały one Twoim życzeniom, więc były to przykładowo rośliny niewymagające (najczęściej są to krzewy iglaste, takie jak świerki, cedry).

Najpierw badanie terenu, potem projektowanie ogrodów

Przed tym, jak wygląd ogrodu zostanie Ci ukazany, architekci powinni wcześniej zbadać, jakie warunki panują w Twoim ogrodzie. Zaufany architekt krajobrazu zrobi:

    • badania powierzchni pod kątem właściwości gleby,
    • analizę nasłonecznienia i zacienienia terenu,
    • ocenę położenia terenu (kąt nachylenia itp.).

Po określeniu Twoich potrzeb, sprawdzeniu możliwości i przestudiowaniu obszaru, ekspert może finalnie zająć się tym, na czym najbardziej Ci zależy, czyli projektowaniem ogrodu.

Ogród jak malowany, czyli graficzny projekt ogrodu

Przewagą zlecania projektowania ogrodów jest fakt, że po poznaniu wszystkich elementów, projektant wykona dla nas aranżację ogrodu, więc zademonstrowanie ogrodu w formie graficznej. Bardzo często są to schematy w formie symulacji 3D, która ukaże nie tylko schemat ogrodu, ale także jego kolorystykę z wzięciem pod uwagę wyglądu otoczenia.

Projektowanie ogrodów – której firmie warto zaufać?

To wszystko, jeśli idzie o projektowanie ogrodów. Szczegółowych informacji na temat projektu Twojego ogrodu uzyskasz w firmie znającej się na projektowaniu ogrodów. Więc gdy zależy Ci na efektach, specjalistycznej wiedzy i pięknym ogrodzie, zdecydowanie wypróbuj możliwości, które oferuje Seedart projektowanie ogrodów, a na pewno się nie zawiedziesz.