Dj Warszawa
Muzyka na wesele, studniówkę i bal – tylko z dj-em!
28 grudnia, 2016
Seedart projektowanie ogrodów
Projektowanie ogrodów na zlecenie – poradnik
7 stycznia, 2017

Profesjonalne projektowanie ogrodów

Aranżacja ogrodów projektowanie ogrodów Bydgoszcz projektant ogrodów Toruń
Kiedy ruszasz przed swój dom wciąż oglądasz brzydką, ponurą i przytłaczającą przestrzeń? Twoi sąsiedzi niechętnie wpadają do Ciebie w ciepłych miesiącach? Czas to poprawić! Jeżeli posiadasz przed swoim domem niespożytkowaną połać, która optycznie zdążyła już się upodobnić do amerykańskich slumsów, wtedy powinieneś zaangażować znanego projektanta ogrodów. Musi być to bezwzględnie ktoś, kto ma niezwykłe wyczucie smaku i kwalifikacje w realizowaniu takich rzeczy. Na stronach internetowych masz szansę wyszukać mnóstwo inspirujących pomysłów na oryginalny oraz ciekawy zieleniec, m in. z wykorzystaniem nastrojowych kolorów, z użyciem skrzynek z drewna czy palet. Jeżeli zatem pragniesz, aby przestrzeń dookoła Twojego domostwa nabrała wyrazu i przykuwała zazdrosny wzrok kolegów, bezzwłocznie zorientuj się w temacie kompozycji ogrodów.

Co powinien zawierać projekt ogrodu?

Wykonanie doskonałego i wzbudzającego podziw ogrodu składa się z paru obowiązkowych etapów. Na początku musi zostać sporządzony plan wykorzystania terenu. Chodzi tutaj w pierwszej kolejności o rysunkowe jego ujęcie, które zawiera granice rejonu, oznakowania informacyjne lub zasięgi wód. Później opracowuje się specyfikację fotograficzną miejsca, w którym ma rozwinąć się ogród i stref do niego przylegających. „Wypożyczona” firma ogrodnicza projektuje na tejże podstawie wyjątkowy projekt techniczny, jego przedstawienie graficzne i początkowy kosztorys.

Które moduły muszą być zauważalne w projekcie technicznym ogrodu?

 • Zieleń, która zostanie zastosowana w zieleńcu z przytoczeniem konkretnych gatunków i barwą kwiatów
 • Typ nawierzchni, np. kamień ogrodowy
 • Małą architekturę, więc wszystkie sprzęty ogrodowe, zadaszenia oraz murki
 • Ujęcia wody
 • Schemat źródeł i przebiegu instalacji elektrycznej
 • Warianty oświetlenia, w tym liczbę lamp
 • Pozostałe komponenty, jakie będzie można zobaczyć na zarysie skweru
 • Prawdopodobny koszt ogrodu

Ogród standardowy czy modernistyczny?

Do dzisiaj najbardziej atrakcyjne to ogrody angielskie, włoskie, oraz zen. Każdy spośród nich eksponuje całkowicie niezależną koncepcję oraz styl. Przykładowo ogrody angielskie skierowane są na prawdziwość oraz autonomię, francuskie – na pewne, geometryczne kontury oraz alejki przebiegające przez środek skweru, zaś japońskie – mają odtwarzać przyrodę, a nie ją ujarzmiać. Aktualnie zakłada się je z ukierunkowaniem na oczekiwania konsumenta, więc to jakie on posiada koncepcje na wyeksploatowanie obszaru swojej przydomowej działki.

Przykładowe wersje ogrodów

 • Ogrody nowoczesne – mające, np. przestrzeń do spokoju oraz wykonywania ćwiczeń fizycznych
 • Ogrody rodzinne – dostosowane zarówno do wymogów rodziców, jak i najmłodszych. Zaprojektowane z zawarciem miejsc na luz, grę bądź ucztowanie
 • Ogrody swobodne – takie, w jakich jest szansa przeżyć bliskość natury (np. ukryć się w półcieniu drzew)
 • Ogrody mieszczańskie – zorientowane głównie na funkcjonalność i mające przyjemną strefę spokoju
 • Ostatnio szczególnie popularne stały się również ogrody skandynawskie, glamour, eklektyczne czy art deco.

Spektakularne światło ogrodowe – jakie wybrać?

Urokiem zaprojektowanego ogrodu masz szansę cieszyć się nie tylko w czasie dnia, lecz również nocą. Wystarczy, że zaopatrzymy go w dobre światło. Genialnym planem są przenośne lampy, które można położyć w każdym miejscu. Wszystkie dróżki, schody, pomosty – a mianowicie najbardziej odwiedzane obszary – powinny posiadać solidne światło, np. halogenowe. Strefę odpoczynku można zaopatrzyć w indywidualną mocną lampę z żyrandolem. Jeśli w otoczeniu nie ma żadnych źródeł prądu, możesz z powodzeniem stosować lampy solarne. W trakcie dnia skumulują one moc przejętą ze słońca, a wieczorem będzie można cieszyć się interesującymi efektami dekoracyjnymi. Trafnym pomysłem jest zamontowanie tzw. czujników zmierzchu, które będą uruchamiały oświetlenie w konkretnym momencie lub lamp-automatów z detektorem ruchu (zapalające się jedynie wtedy, gdy w otoczeniu pojawi się człowiek bądź zwierzę).

Reasumując:

Podczas opracowywania ogrodów szczególnie istotne jest wkomponowanie wszystkich komponentów, choćby tych najprostszych. Dlaczego? Od nich uzależnione jest albowiem to, jakie wytworzy na Tobie wrażenie. Strefa relaksu, taras, obszar wodny, wszystkie ścieżki, oświetlenie i zadaszenie muszą ze sobą współgrać. Jeśli nie potrafisz przełożyć swoich projektów na rzeczywistość, zaczerpnij z porad projektanta zieleńców. Najprawdopodobniej w tym, czego Ty niestety nie możesz do końca określić, on natychmiast się odnajdzie oraz zaproponuje Ci dobre rozwiązania. Pamiętaj, że oprócz wyszczególnionych uprzednio elementów, wypada omówić z nim również asortyment sprzętów do ogrodu, dodatków ogrodowych (np. akcesoriów piknikowych) i wszelkich subtelniejszych dekoracji. Wcale nie warto zakładać zieleńca w pojedynkę, szczególnie, kiedy nie wiemy co i w jaki sposób się robi. O wielu rzeczach możesz najzwyczajniej w świecie zapomnieć. Sadzenie drzew tylko pozornie jest natychmiastowe, łatwe oraz wygodne. W rezultacie możesz pozostać z rozkopaną posesją, która będzie wyglądać gorzej aniżeli przed zapoczątkowaniem czynności. Osoba odpowiadające za wzór skweru bierze pod uwagę wszystkie elementy, jakie będą wywierały nacisk na jego rozrost. Prawdopodobnie zabrzmi to trywialnie, przeważnie te atmosferyczne.