Pozycjonowanie lokalne Toruń - marketing intenretowy w mapach
Pozycjonowanie lokalne firm
1 września, 2020
Klimatyzacja bydgoszcz - Klimatyzatory domowe montaż serwis
Montaż klimatyzacji Bydgoszcz
2 września, 2020

Chirurgia szczękowa to dziedzina medycyny, łączącej ze sobą części składowe medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej także zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają zawiłe przypadki, takie jak uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to także kuracji długotrwałych stanów zapalnych oraz usuwania zębów mądrości, redukcji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają wspólny zakres pracy, ale to dwie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Podczas gdy chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, a zatem jest bardziej rozległym pojęciem.

CO TO JEST CHIRURGIA SZCZĘKOWA?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Deformacja twarzy na skutek nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęściej spotykanych problemów, którymi zajmuje się chirurg szczękowy. Zniekształcenie twarzoczaszki może też nastąpić w skutek urazów mechanicznych – pobicia, wypadku samochodowego lub upadku. Chirurg szczękowo-twarzowy może także polepszyć walory estetyczne twarzy pacjenta, formując pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zęby zatrzymane

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy ich wzrost ustaje, ale nie wychodzą ponad błonę śluzową lub rosną wewnątrz kości. Wynikiem tego jest niebezpieczny stan zapalny, mogą też wypchać pobliskie zęby w inne, co łączy się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zazwyczaj zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stan zapalny, guz lub torbiel w jamie ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, kiedy guz lub torbiel wyrośnie niedostępnym położeniu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg też leczy stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości szczęki

Złamania są możliwe na skutek wypadku, silnego uderzenia lub urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W cięższych przypadkach podaje się ogólne znieczulenie. W miejscu złamania zwykle umieszczane są specjalne szyny, protezy bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one rozmaite kształty, z uwagi na możliwość nadawania im właściwego kształtu, do złamanej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych zwłaszcza w przypadku, gdy zmiany w wierzchołku korzenia są powodem stanów zapalnych żuchwy. Są to także zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia, zapalanie w przypadku utknięcia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. W przypadku resekcji nie ma potrzeby usuwania całego zęba. Likwiduje się głównie powody dolegliwości. Usuwany jest tylko zepsuty fragment korzenia. Pacjent jest znieczulony w trakcie zabiegu. Po usunięciu zmienionej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, osłania przed powstaniem następnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zazwyczaj odnosi się do kłów. Gdy ząb, na etapie rozwoju miał zbyt mało miejsca w szczęce lub został wykrzywiony, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po określeniu jego położenia diagnostyką radiologiczną, odkrywa się go chirurgicznie i przykleja zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębów

Braki w zębach są wynikiem różnych przyczyn. Zazwyczaj jest to pomijanie higieny jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, daje możliwość uzupełnienia braków w uzębieniu, poprzez wszczepienie implantów zębów. Takie rozwiązanie wiele zalet, na przykład zapewnia absolutną estetykę i funkcje, porównywalne do pozostałych zębów.

Plastyka tkanki kostnej i tkanek miękkich

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach miękkich i kostnych, by naprawić estetykę twarzy. Wykonywane są także przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wówczas na celu pozbycie się wszelkiego rodzaju nierówności, fałdek czy zgrubień, żeby jama ustna realizowała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Takie zabiegi obejmują też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej lub poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze dobrze wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego niezbędne jest skierowanie. Można je odebrać u każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz także lekarza rodzinnego. Tylko pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych przyjmowani są bez skierowania.

Plusem jest to, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest możliwa na NFZ w placówkach, które mają podpisane umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle jest zależny od ilości pacjentów i wielkości miasta.

edclinic.pl/uslugi/chirurgia-stomatologiczna